Spoločnosť Apple prepracovala v operačnom systéme iOS 16 uzamknutú plochu na takú úroveň, aby bola v budúcnosti vhodná pre použitie s always-on displejom. Ten by mal priniesť iPhone 14 Pro už v septembri 2022.

Ako iste viete, po novom si sem budete môcť pridať aj rôzne widgety. Redakcia Macrumors nám teraz priblížila všetky z nich. Takto budú vyzerať:

Zoznam všetkých widgetov, ktoré si pridáte nad hodiny 

Zdroj: Macrumors

Dôležité je hneď na úvod uviesť, že widgety bude možné umiestniť hneď na dve miesta uzamknutej obrazovky. V prvom rade sú to drobné widgety nad digitálnymi hodinami (vedľa dátumu) a v druhom rade väčšie widgety, ktoré sa nachádzajú pod nimi. V tomto zozname sa pozrieme na prvé menované:

  • Kalendár – deň v týždni, dátum, mesiac / nasledujúca udalosť
  • Hodiny – časové pásmo mesta / ďalší budík
  • Fitness – štatistiky aktivity (kalórie pohybu, minúty cvičenia, hodiny státia)
  • Pripomienky – termín na dnes
  • Akcie – jednotlivé akcie so symbolom nahor/nadol
  • Počasie – udalosti mesiaca, udalosti slnka, podmienky, poloha, dážď, kvalita vzduchu, UV index, vietor

Zoznam všetkých widgetov, ktoré si pridáte pod hodiny 

Zdroj: Macrumors

Priamo pod digitálnymi hodinami sa nachádza väčší podlhovastý priestor, kde je možné umiestniť widgety vodorovne vedľa seba. Dajú sa tu použiť až štyri štvorcové widgety založené na symboloch alebo dva obdĺžnikové widgety s ďalšími informáciami. K dispozícii je takisto aj kombinácia dvoch štvorcových widgetov a jedného obdĺžnikového widgetu.

Batéria 

Zdroj: Macrumors

Widget Batéria je k dispozícii v štvorcovej aj obdĺžnikovej verzii, ktorá zobrazuje stav nabitia iPhonu. Toto sa však zmení, ak ku zariadeniu pripojíte slúchadlá AirPods.

Je zvláštne, že ak použijete dva widgety batérie, oba budú ukazovať úroveň nabitia rovnakého zariadenia, namiesto toho, aby sa v jednom zobrazovali AirPods a v druhom iPhone. Dúfajme, že ide o chybu, ktorú Apple časom vyladí.

Kalendár

Zdroj: Macrumors

Widget Kalendár je k dispozícii v troch formátoch. Aktuálny dátum môžete sledovať ako štvorcový widget (hoci nie je jasné, prečo by ste to robili, keď sa dátum zobrazuje vždy nad časom). Môžete tiež sledovať čas najbližšej udalosti alebo použiť väčší widget na zobrazenie názvu udalosti a jej času.

Hodiny 

Tri nové widgety umožňujú zobraziť hodiny pre vami vybrané mesto a skontrolovať v ňom čas. K dispozícii sú v jednej obdĺžnikovej a dvoch štvorcových variantoch. Používatelia môžu zvoliť aj svetové hodiny na zobrazenie času až v troch mestách na svete. Dva druhy widgetov si potom môžete nastaviť pre informáciu o ďalšom budíku.

Prečítajte si tiež  Ako beží iOS 15 na šesťročnom iPhone 6S?

Fitness

Zdroj: Macrumors

Jeden widget Fitness zobrazuje grafiku krúžkov aktivity, zatiaľ čo väčší ukazovateľ zobrazuje štatistiky krúžkov aktivity (pohyb, cvičenie, státie).

Domov

Zdroj: Macrumors

V aplikácii Domov sa v dvoch widgetoch zobrazujú všetky senzory vnútornej klímy, v jednom sa zobrazujú všetky svetlá a vypínače a ďalší vás informuje o všetkých bezpečnostných problémoch, ktoré deteguje.

Môžete tiež sledovať konkrétne bezpečnostné príslušenstvo alebo zobraziť súhrnný prehľad domácnosti (zabezpečenie, klíma a svetlá). To všetko na uzamknutej ploche displeja vášho iPhonu.

Apple News

Zdroj: Macrumors

Jeden obdĺžnikový widget zobrazuje najhorúcejšie témy z aktuálneho dňa.

Pripomienky

Zdroj: Macrumors

Opäť obdĺžnikový widget, ktorý ponúka rýchly prístup ku jednému zo zoznamov pripomienok a zobrazuje nasledujúce upozornenie.

Akcie

Zdroj: Macrumors

Jeden menší a jeden väčší widget umožňujú zobrazovať aktuálnu hodnotu akcií a sledovať ich výkonnosť počas dňa. K dispozícii je aj väčší widget, ktorý zobrazuje tri akcie súčasne.

Počasie

Zdroj: Macrumors

iOS 16 prináša viacero voliteľných widgetov Počasia na zobrazenie udalostí týkajúcich sa mesiaca, slnka, poveternostných podmienok, polohy, dažďa, kvality ovzdušia, UV indexu a vetra. Vo väčšom formáte widgetov sa zobrazujú len aktuálne poveternostné podmienky a udalosti mesiaca.

Ďalšie widgety

Tento zoznam widgetov by sa nemal považovať za konečný, pretože spoločnosť Apple môže pred oficiálnym vydaním iOS 16 na jeseň tohto roka pridať ďalšie alebo upraviť existujúce widgety.

Vývojári budú môcť navyše vytvárať svoje vlastné widgety aj pre aplikácie tretích strán pomocou nového rozhrania API Apple WidgetKit. Aj preto očakávame, že widgetov na uzamknutej obrazovke bude v dohľadnej dobe oveľa viac.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJMacRumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.