Spoločnosť Apple urobila v roku 2023 veľký krok, keď predstavila úplne nový iPhone 15 Pro / 15 Pro Max s titánovým telom. Tento materiál prináša pre zariadenie hneď dva veľké benefity a to konkrétne mimoriadne nízku váhu a extrémnu odolnosť pred pádmi a poškodeniami.

Nemusíme snáď ani spomínať, že titán nie je v smartfónoch vôbec bežnou záležitosťou, aj keď je pravda, že niektorí výrobcovia, ako napríklad Nokia, ho ponúkali už pred dvadsiatimi rokmi. Dôvodom je najmä cena tohto materiálu, ktorá nie je nízka. Známy YouTuber JerryRigEverything sa preto rozhodol vypočítať, koľko technologický gigant z Cupertina platí za titán, ktorý používa v iPhone 15 Pro Max. Dospel ku zaujímavému záveru. 

Po tom, čo rám zariadenia kompletne spálil (o čom sme priniesli samostatný článok tu) sa od titánu oddelili všetky hliníkové komponenty. Vo výsledku tak autorovi videa zostalo v rukách podľa váhy presne 18 gramov titánu.

Pokiaľ by ste si chceli kúpiť gram titánu na bežnom trhu, zaplatili by ste zaň cca 2,5 $. V praxi by to teda znamenalo, že za tak malé množstvo konštrukcie v iPhone by spoločnosť Apple musela platiť pomerne mastných 45 $.

Apple na titáne dokáže neuveriteľne ušetriť 

Jerry však zdôrazňuje, že trhová cena titánu, ktorý je určený na priemyselné účely môže byť úplne iná a pohybuje sa približne na úrovni 0,5 $ za gram. V praxi to teda znamená, že každý vyrobený iPhone 15 Pro Max stojí spoločnosť Apple čisto na titánový materiál cca 9 $.

Táto cena sa samozrejme môže mierne líšiť, nakoľko titán bol zo zariadenia odstránený neodborným spôsobom. Na druhej strane ste však možno očakávali, že titán v iPhone bude ešte o niečo drahší.

To by však technologický gigant musel zvýšiť aj ceny zariadenia, čo sa našťastie v roku 2023 nestalo. Pokiaľ vás zaujíma celé video, nájdete ho pod týmto odstavcom.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Simpsonovci pred 17 rokmi predpovedali nehodu ponorky Titan pri potopenej lodi
Môže ťa zaujímať
- Reklama -