Ubehlo presne 14 rokov od chvíle, čo spoločnosť Apple predstavila svoj úplne prvý iPhone s označením 2G (vyjadrovalo podporovanú sieť). Zariadenie disponovalo mnohými technickými riešeniami, ktoré dnes považujeme za revolučné.

Vývoj sa ale pochopiteľne posunul o niečo ďalej a technologický gigant predstavil koncom roka 2020 iPhone 12 s úplne inými vymoženosťami. Dnes sa môžete pozrieť na to, ako si poradil po výkonnostnej stránke so staručkým iPhonom 2G.

Technické špecifikácie 

Ešte predtým, ako sa do toho pustíme, mali by ste vedieť niečo o hardvérovej stránke oboch smartfónov. Tu je veru obrovský rozdiel. Zatiaľ čo prvá generácia disponovala jedno-jadrovým 412 MHz procesorom, jeho nástupca má k dispozícii 6-jadrový čip A14 Bionic pracujúci na frekvencii 3,1 GHz.

Operačná pamäť dosahovala len 3% aktuálnej RAM-ky. iPhone 2G bol vybavený 128 MB RAM, zatiaľ čo iPhone 12 má až 4 GB RAM. Za pozornosť stojí aj miniatúrny 3,5″ LCD displej s rozlíšením 320×480. Pri dnešných 6,1″ OLED displejoch s rozlíšením 2532×1170 si to v praxi ani nevieme predstaviť. Hold, technológie si nás rozmaznávajú.

Ak by sme sa ešte vrátili k procesoru, iPhone 2G sa spoliehal na 32-bitový ARM čip vyrábaný spoločnosťou Samsung. Jeho názov ešte nepoužíval písmeno „A“ (s tým začal až iPhone 4 v roku 2010 so svojim A4 čipom) a Apple ho označovalo ako „APL0098„.

Produkcia prebiehala 90nm procesom čo zabezpečilo prítomnosť na tú dobu úctyhodných 70 miliónov tranzistorov. Aby sme sa však lepšie pozreli na kontrast doby, v roku 2020 sme sa dočkali 64-bitového ARM procesora Apple A14 Bionic, ktorý je vyrábaný 5nm procesom a to zabezpečuje až 12 miliárd tranzistorov.

Výsledok testu je až prekvapivý 

No a ako dopadlo porovnanie? Na začiatku je potrebné uviesť, že v iPhone 2G sa nachádza posledný podporovaný softvér, iPhoneOS 3.1.3 (názov iOS prišiel až o rok neskôr). V iPhone 12 bol potom iOS 14 s poslednou aktualizáciou.

Autor testu použil robotickú ruku, ktorej reakcie sú rýchlejšie a presnejšie než dotyk prsta. Spúšťal pochopiteľne len aplikácie, ktoré sú podporované na oboch zariadeniach a testoval rôzne funkcie.

Ako môžete vidieť sami, novší model sa dostal do cieľa oveľa skôr. Prvé kolo testu zvládol už za 40 sekúnd a druhé dokončil za 20.44 sekundy. Starší model sa trápil oveľa viac, no nie možno toľko, koľko by ste čakali. Prvé kolo sa mu podarilo dokončiť za 1 minútu a 25.4 sekundy a druhé kolo za 1 minútu a 2.8 sekundy.

Prečítajte si tiež  Petr Mára rozbaľuje iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPad Air 4 a MagSafe.

Obrovský časový rozdiel v druhom kole spôsobil multitasking, ktorým prvý iPhone nikdy nedisponoval. Napíšte nám do komentára, ktoré iPhony ste vlastnili vy. Mali ste aj pôvodný model z roku 2007?

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -