Ubehlo presne 14 rokov od chvíle, čo spoločnosť Apple predstavila svoj úplne prvý iPhone s označením 2G (vyjadrovalo podporovanú sieť). Zariadenie disponovalo mnohými technickými riešeniami, ktoré dnes považujeme za revolučné.

Vývoj sa ale pochopiteľne posunul o niečo ďalej a technologický gigant predstavil koncom roka 2020 iPhone 12 s úplne inými vymoženosťami. Dnes sa môžete pozrieť na to, ako si poradil po výkonnostnej stránke so staručkým iPhonom 2G.

- Reklama -

Technické špecifikácie 

Ešte predtým, ako sa do toho pustíme, mali by ste vedieť niečo o hardvérovej stránke oboch smartfónov. Tu je veru obrovský rozdiel. Zatiaľ čo prvá generácia disponovala jedno-jadrovým 412 MHz procesorom, jeho nástupca má k dispozícii 6-jadrový čip A14 Bionic pracujúci na frekvencii 3,1 GHz.

Operačná pamäť dosahovala len 3% aktuálnej RAM-ky. iPhone 2G bol vybavený 128 MB RAM, zatiaľ čo iPhone 12 má až 4 GB RAM. Za pozornosť stojí aj miniatúrny 3,5″ LCD displej s rozlíšením 320×480. Pri dnešných 6,1″ OLED displejoch s rozlíšením 2532×1170 si to v praxi ani nevieme predstaviť. Hold, technológie si nás rozmaznávajú.

Ak by sme sa ešte vrátili k procesoru, iPhone 2G sa spoliehal na 32-bitový ARM čip vyrábaný spoločnosťou Samsung. Jeho názov ešte nepoužíval písmeno „A“ (s tým začal až iPhone 4 v roku 2010 so svojim A4 čipom) a Apple ho označovalo ako „APL0098„.

Produkcia prebiehala 90nm procesom čo zabezpečilo prítomnosť na tú dobu úctyhodných 70 miliónov tranzistorov. Aby sme sa však lepšie pozreli na kontrast doby, v roku 2020 sme sa dočkali 64-bitového ARM procesora Apple A14 Bionic, ktorý je vyrábaný 5nm procesom a to zabezpečuje až 12 miliárd tranzistorov.

Výsledok testu je až prekvapivý 

No a ako dopadlo porovnanie? Na začiatku je potrebné uviesť, že v iPhone 2G sa nachádza posledný podporovaný softvér, iPhoneOS 3.1.3 (názov iOS prišiel až o rok neskôr). V iPhone 12 bol potom iOS 14 s poslednou aktualizáciou.

Autor testu použil robotickú ruku, ktorej reakcie sú rýchlejšie a presnejšie než dotyk prsta. Spúšťal pochopiteľne len aplikácie, ktoré sú podporované na oboch zariadeniach a testoval rôzne funkcie.

Ako môžete vidieť sami, novší model sa dostal do cieľa oveľa skôr. Prvé kolo testu zvládol už za 40 sekúnd a druhé dokončil za 20.44 sekundy. Starší model sa trápil oveľa viac, no nie možno toľko, koľko by ste čakali. Prvé kolo sa mu podarilo dokončiť za 1 minútu a 25.4 sekundy a druhé kolo za 1 minútu a 2.8 sekundy.

Obrovský časový rozdiel v druhom kole spôsobil multitasking, ktorým prvý iPhone nikdy nedisponoval. Napíšte nám do komentára, ktoré iPhony ste vlastnili vy. Mali ste aj pôvodný model z roku 2007?

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.