iOS už nie je na všetko

Pred pár rokmi sme boli zvyknutí, že iOS zastrešoval viacero platforiem súčasne. Nachádzal sa napríklad na iPhone, iPade, iPode Touch, Apple TV atď. Postupom času však prichádzali sofistikovanejšie produkty, ktoré si vyžadovali užšie zameranie systému na platformu. No a preto si ho Apple začalo výraznejšie prispôsobovať.

Pozrime sa napríklad na hodinky Apple Watch, ktoré majú watchOS. Taktiež je tu Apple TV, ktorá dostala tvOS a v neposlednom rade iPad, ktorý ešte pred dvoma rokmi fungoval na iOS, no dnes si doň inštalujeme iPadOS.

iPhone a iPod Touch sú posledné dve zariadenia, pre ktoré je určený „univerzálny“ operačný systém iOS. Dokonca aj HomePod bude mať svoj vlastný softvér s očakávaným názvom HomeOS.

Z nášho pohľadu je preto najvyšší čas, aby Apple prehodnotilo používanie iOS a teoreticky ho premenovalo na iPhoneOS. Možno by šlo o výborný marketingový ťah.

Systémy sa od seba budú líšiť stále viac, no kompatibilita sa nezmení

Ako sme už spomenuli, aj keď iOS a iPadOS vyzerajú rovnako a v princípe na seba nadväzujú, v budúcnosti majú našliapnuté každý iným smerom.

Zatiaľ čo sa iOS plánuje držať čisto mobilnej platformy, iPadOS by mohol postupne nahliadnuť aj do útrob schopností macOS. Dôkazom je prítomnosť procesora M1 v najnovšom iPade Pro 2021.

Zatiaľ čo jednotlivé operačné systémy prechádzajú rôznymi zmenami, ich jadro zostáva rovnaké. Navonok sa teda môžu líšiť dizajnom, schopnosťami alebo funkciami, no vo vnútri medzi sebou komunikujú a sú príkladne kompatibilné. Toto sa samozrejme nikdy nezmení. Je to jedna z interných zásad spoločnosti Apple.

Apple by nadviazalo na minulosť

Možno, že ste o tom nevedeli, no pôvodný iPhone 2G z roku 2007 bežal na operačnom systéme iPhone OS. Steve Jobs počas januárového predstavenia prezradil, že zariadenie bude schopné otvárať aplikácie triedy desktopových počítačov, čím narážal na to, že systém je postavený na zložitejšom OS X.

Názov iOS prišiel až o niekoľko rokov a generácií zariadenia neskôr, ako reakcia na predstavenie iPodu Touch a hlavne iPadu. V roku 2010 sa zrodil iOS 4, ktorý si môžete pamätať ako prvý systém pre iPhone s jednoduchým multitaskingom.

Dnes tu máme iOS 14 a očakáva sa iOS 15. Pokiaľ sa však naša teória potvrdí, Apple môže ukázať systém, ktorý sme nevideli cez 11 rokov. Posledná verzia iPhoneOS bola označená ako 3.2.2 (Apple ju vydalo 11. augusta 2010).

Prečítajte si tiež  Je vám zle v aute, keď sa pozeráte do mobilu? Apple to v iOS 18 vyriešil

iPhone 2G oslavuje 12. rokov od svojho predstavenia. - svetapple.sk

Napíšte nám do komentára, či si myslíte, že sa Apple vráti ku tradícii. Z nášho pohľadu by išlo o logický krok, no samozrejme nechceme spochybňovať silu značky, ktorú si za dlhé roky vybudoval operačný systém iOS.

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.