tvOS 15 je relatívne slabá aktualizácia 

Pokiaľ ste sledovali WWDC 2021, určite ste zaznamenali, že Apple sa venovalo svojej Apple TV iba veľmi okrajovo. Operačný systém tvOS 15 dokonca ani nebol prezentovaný, čo však neznamená, že neprináša novinky.

Ako už asi tušíte, počet vylepšení bol relatívne strohý a firma sa skôr venovala dokonalému prispôsobeniu tvOS 15 pre iOS 15, iPadOS 15, macOS 12 Monterey či watchOS 8.

Všetky novinky, ktoré prináša tvOS 15

Začať by sme mohli podporou priestorového zvuku pre slúchadlá AirPods Pro a Airpods Max a tiež schopnosťou prehrávať bezstratový Loseless formát zo služby Apple Music HiFi. Ako iste viete, táto novinka medzičasom dorazila aj do našich iPhonov, iPadov a ďalších zariadení.

Navyše, ak si budete ku Apple TV pripájať svoje bezdrôtové slúchadlá, na obrazovke sa objaví animácia „magického spárovania“ (platí len pre Apple a Beats). Taktiež nesmieme zabudnúť, že ku svojmu set-top boxu budete môcť pripojiť dva reproduktory HomePod mini pre stereofónne prehrávanie.

Pokiaľ na Apple TV používate aplikácie, ktoré si vyžadujú prihlásenie, nemusíte sa trápiť vypisovaním otravných kódov. Po novom softvér ponúka aj možnosť autorizácie prostredníctvom vášho mobilného zariadenia a to skrz Face ID alebo Touch ID.

ios 15 prihlasovanie cez Face ID

Rozšírené zdieľanie a lepšia integrácia Siri

Ako ďalšiu novinku by sme mohli spomenúť podporu funkcie SharePlay, s ktorou si budete môcť prehrávať obsah v rámci zdieľaného FaceTime hovoru aj na Apple TV.

Shareplay - sleduj s cez Facetime obľúbené filmy a seriály spolu s kamarátmi - WWDC 2021
Shareplay – sleduj s cez Facetime obľúbené filmy a seriály spolu s kamarátmi – WWDC 2021

No a keď už sme pri zdieľaní, Apple do tvOS 15 pridalo aj asistenta Shared with You, ktorý je schopný zoradiť všetky filmy, seriály alebo televízne reakcie z vašich správ do jednoduchého zoznamu. Nebudete teda musieť pátrať po obsahu z vášho chatu desiatky minút ale otvoríte ho za pár sekúnd.

Na WWDC 2021 sme mohli vidieť aj zaujímavú funkciu z HomeKitu. Na svojej Apple TV si budete môcť prehrať obraz až zo 4 kamier súčasne, ktoré sa vyskytujú napríklad vo vašom dome. Apple týmto povyšuje bezpečnosť na úplne iný level.

tvOS 15 kamery a domovJednou z posledných odhalených noviniek je lepšia integrácia hlasovej asistentky Siri. Akonáhle na ňu zavoláte, môžete ju požiadať, aby vám spustila prehrávanie určitého filmu, seriálu alebo aj hudby cez Apple TV. Používanie sa tak stane omnoho komfortnejšie.

Ktoré zariadenia podporujú tvOS 15?

Ako sme už uviedli vyššie, nový operačný systém tvOS 15 neprináša toľko zásadných zmien, aby sa už nedal nainštalovať na staršiu platformu. Hravo si s ním teda poradí aj dnes už šesťročná Apple TV HD, no a potom samozrejme oba novšie modely:

  • Apple TV HD (2015)
  • Apple TV 4K (2017)
  • Apple TV 4K (2021)
Prečítajte si tiež  Operačný systém iOS 17.2 prinesie dve užitočné funkcie: Vieme to vďaka beta verziám

Údaje ukazujú, že Apple TV je najlepším set-top streamovacím zariadením, aké si môžete kúpiť

Kedy bude tvOS 15 dostupná pre všetkých používateľov? 

Keďže Apple zvykne aktualizovať svoj operačný systém pre Apple TV spolu s iOS, odpoveď na túto otázku sme hľadali v tomto článku, ktorý sa týkal iOS 15. Po podrobnej analýze predošlých rokov sme dospeli k názoru, že tohtoročný update prebehne medzi 14. – 18. septembrom 2021.

Aplikácia Apple TV sa dostane na televízory Sony a Vizio.
Aplikácia Apple TV sa dostane na televízory Sony a Vizio.

Apple najčastejšie vydáva tvOS v utorok a stredu a aktualizácie sme za posledných 6 rokov vôbec nevideli v piatok, sobotu či nedeľu. Nechajme sa preto prekvapiť, ako to vo finále dopadne.

Čo si myslíme o tvOS 15 v redakcii svetapple.sk

Ak by sme to mali zhrnúť, aktualizácia bola skutočne menej významná než po minulé roky. Dôkazom je aj to, že sa Apple na WWDC 2021 tvOS 15 vôbec nevenovalo a spomenulo ju len v súvislosti s ostatnými operačnými systémami.

Novinky sú teda „menšieho charakteru“, no za to vo všetkých prípadoch veľmi užitočné a prínosné. Na svoje si príde každý.

Netreba tiež zabúdať, že Apple iba pred mesiacom vydalo tvOS 14.5, ktoré získalo napríklad možnosť kalibrácie farieb vášho televízora cez svetelný senzor na iPhone.

To je relatívne veľká novinka, ktorá mohla pokojne počkať až do tvOS 15. Apple však zrejme chcelo navnadiť na novú Apple TV 4K (2021) a tak ju predstavilo skôr.

Pôvodné úniky a očakávania

Tesne pred vydaním tvOS 15 sme na svetapple.sk zverejnili článok, v ktorom sme zhromaždili všetky naše očakávania a úniky. Môžete si ich pozrieť v nasledujúcom texte.

Čo prinesie tvOS 15

Podobne ako pri watchOS 8, ani o tvOS 15 zatiaľ nemáme mnoho informácií. Môže za to dokonalé utajenie, ktoré sa spoločnosti Apple darí dodržiavať už niekoľko mesiacov. Napriek tomu sa však zopár zákulisných podrobností dostalo na internet a my vám teraz prinášame ich kompletné zhrnutie.

Technologický gigant sa pokúsi o výraznejšie zmeny dizajnu, ktorý nastolila ešte Apple TV HD v roku 2015 a od tej chvíle sa menil skôr sporadicky. Apple by sa takisto mohlo pokúsiť zakomponovať do systému rodičovskú kontrolu, detský režim a čas strávený pred obrazovkou.

tvOS 15 s novým dizajnom 

Viacero nezávislých zdrojov naznačilo, že Apple sa zaoberá vývojom a návrhom nového dizajnu používateľského rozhrania tvOS 15, ktorý bude jednoduchý, prehľadný a ľahko použiteľný. S podobnými fámami sa stotožňujeme, no zároveň dopĺňame, že už aktuálny vzhľad tvOS 14 pôsobí mimoriadne jednoducho. Presne preto si nie sme istí, či ho treba silou mocou meniť.

Prečítajte si tiež  Dynamic Island v iPhone mal pôvodne vyzerať úplne inak. Apple mal bláznivé nápady

Ak by k tomu došlo, pravdepodobne by sa skôr upravil dizajn jednotlivých ikoniek aplikácií, ako aj ich prostredie. Logika ovládania tvOS však určite zostane rovnaká, ako to poznáme dnes.

Je zrejme iba veľmi málo ľudí, ktorým súčasné rozloženie prvkov prekáža. Oveľa viac by sa našlo tých, ktorým nevyhovuje ovládač Siri Remote. Ten však Apple medzičasom vymenilo za novší, aktualizovaný model.

Rodičovská kontrola a detský režim

Nový tvOS 15 by mal konečne priniesť funkciu rodičovskej kontroly a detského režimu, ktorá umožní skryť, respektíve zakázať používanie niektorých apiek deťom podľa toho, ako to určí rodič.

Podobné funkcie sú v dnešnej dobe veľmi žiadané a špeciálne to platí o zariadeniach ako Apple TV, pri ktorých práve maloletí trávia cez pandémiu oveľa viac času než obvykle.

V budúcej verzii operačného systému zrejme pribudne aj časový zámok, ktorý sa bude dať nastaviť na určitý časový limit alebo sprístupní obsah v tvOS 15 iba vo vybraných hodinách.

Čas strávený pred obrazovkou 

Podľa niektorých zvestí dorazí do Apple TV aj funkcia času stráveného pred obrazovkou. Človek si tak bude môcť viesť podrobné štatistiky o tom, ako dlho sa pozeral na TV a taktiež o tom, ktorým apkám venoval najviac voľného času. Je to možno drobnosť, no na iPhone či iPade sa osvedčila.

120 Hz pri 4K prehrávaní (Apple TV 4K 2021)

Nová Apple TV 4K, ktorá bola predstavená pred mesiacom ponúka aj HDMI 2.1. Pokiaľ ste čítali náš web, tak určite viete, že tento štandard umožňuje prehrávanie 4K videí pri snímkovej frekvencií 120 Hz.

No a aj keď to znie všetko super, aktuálny operačný systém tvOS 14 nedovoľuje viac než 60 Hz.

Viaceré zdroje tvrdia, že Apple toto zmení pri nadchádzajúcom operačnom systéme tvOS 15. Funkciu však bude možné využívať len s uvedenou Apple TV 4K (2021). Starším modelom v tom zabránia technické obmedzenia.

tvOS 15 a podporované zariadenia 

Aj keď to zatiaľ nemôžeme tvrdiť s istotou, indície naznačujú, že tvOS 15 bude podporovaný na všetkých generáciách Apple TV, na ktorých dnes beží tvOS 14. Menovite ide o:

  • Apple TV HD
  • Apple TV 4K (2017)
  • Apple TV 4K (2021)

Dátum vydania tvOS 15

Apple oznámilo WWDC 2021: Dočkáme sa iOS 15, watchOS 8 a ďalších operačných systémovtvOS 15 bude predstavený v rámci Worldwide Developers Conference 2021 (WWDC 2021), ktorá sa uskutoční 7. júna o 19:00 hodine nášho času.

Prečítajte si tiež  5 aplikácii, ktoré sú teraz zadarmo

Hlavný event bude trvať 1-2 hodiny a okrem tvOS 15 uvidíme aj iPadOS 15, macOS 12, watchOS 8, homeOS a iOS 15 + hardvérové novinky.

Tesne po predstavení bude nový softvér sprístupnený vývojárom po celom svete pre účely testovania a prispôsobovania apiek. Po dokonalom vyladení systému (trvá to cca 3 mesiace) bude tvOS 15 dostupný širokej verejnosti. Hovoríme o septembri až októbri 2021.

Napíšte nám dolu do komentára, čo od tejto novinky očakávate vy. Tešíme sa na všetky vaše názory a reakcie.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.