watchOS 8 je plný užitočných noviniek

Technologický gigant predstavil novú verziu operačného systému pre hodinky Apple Watch, ktorá síce neprináša žiaden zásadný zlom v používaní watchOS, no určite by sme ju mohli označiť za veľmi atraktívnu. watchOS 8 sa zameriava na to, aby boli používatelia zdraví, aktívni a v neustálom spojení so svojou rodinou či priateľmi.

Väčšina vylepšení súvisí s príchodom operačných systémov iOS 15, iPadOS 15 či macOS 12 Monterey, s ktorými samozrejme Apple Watch neustále komunikujú. V nasledujúcich riadkoch si pozrieme tie najdôležitejšie novinky, ktoré by vám určite nemali uniknúť.

Peňaženka vo watchOS 8 uloží digitálne kľúče a občiansky preukaz

Aplikácia Wallet (Peňaženka) získala s príchodom watchOS 8 podobné novinky, ako v iOS 15. V praxi to znamená, že s ňou zvládnete používať nielen kreditné karty ale aj digitálne kľúče (napríklad od domu, kancelárie alebo hotela). Slúžiť na to bude funkcia odomknutia klepnutím ale aj podpora pre U1 Wideband čip. Tým však zatiaľ disponujú iba vrcholové Apple Watch Series 6.

Ešte zaujímavejšia je z nášho pohľadu funkcia, ktorá vám umožní pridať do apky občiansky či vodičský preukaz. Ten by mal byť následne akceptovaný nielen na úradoch ale napríklad aj na letiskách, kde používajú digitálne identifikátory. Tu ale treba doplniť, že Slovenska sa to zatiaľ týkať nebude. Wallet ID bol prezentovaný pre americký trh, kde by mal byť spustený už koncom tohto roka.

Prepracovaná aplikácia Home

V Cupertine sa bližšie zamerali aj na svoju aplikáciu Home, ktorá prešla kompletnou „generálkou“. Po novom sa používateľ dostane oveľa jednoduchšie ku svojmu príslušenstvu alebo scénam v rámci HomeKitu. Cez Apple Watch teda skontrolujete napríklad termostat, žiarovky či elektrické žalúzie.

Skvelé je však napríklad aj využívanie kamery pri vchodových dverách. Ak vám niekto zazvoní, no vy ste práve zaneprázdnení a nemôžete otvoriť, na zápästí sa vám zobrazí video či fotografia aby ste mohli danú osobu identifikovať a následne konať. Toto je len tak mimochodom výborné aj vzhľadom na osobnú bezpečnosť.

Na záver tu máme funkciu prepracovaného interkomu, kedy viete jediným kliknutím na displeji Apple Watch kontaktovať všetky kompatibilné zariadenia v domácnosti. Ak teda máte v každej izbe napríklad HomePod mini a chcete svojim deťom a manželke odoslať správu z garáže, stači jedno kliknutie vo watchOS 8, aby ste to zrealizovali.

Dva nové tréningy + služba Apple Fintess +

Pre fanúšikov športu máme taktiež dobré správy. Technologický gigant pridal do aplikácie Tréning dve nové aktivity a to Tai Chi a Pilates. V tomto smere vyjadrujeme mierne sklamanie, pretože sme očakávali o trochu viac (napríklad horolezectvo, lyžovanie a podobne).

Tréning watchOS 8

Na strane druhej, ak ste predplatiteľom Apple Fitness + (na Slovensku nie je služba dostupná), tešiť sa môžete na podporu Picture in Picture, nové možnosti filtrovania, zastavenia a pokračovania v cvikoch a taktiež rýchly prechod na akékoľvek iné zariadenie v rámci vášho iCloud účtu.

Apple Watch chcú, aby ste boli pozitívne naladení

Ak ste boli zvyknutí na aplikáciu Dýchanie (Breathe), tá sa teraz premenovala na Všímavosť (Mindfulness). Spolu s tým však Apple doplnilo aj nové funkcie, ktoré si vo watchOS 8 zamilujete.

Okrem dýchacích cvikov sem pribudol Reflect, ktorý dáva používateľom prostredníctvom príjemnej animácie možnosť pozitívne naladiť svoju myseľ a rozmýšľanie. Zároveň vám Apple Watch prinesú aj zopár tipov pre príjemnú meditáciu.

Sledovanie dychovej frekvencie aj počas spánku 

Keď človek spí, hodinky Apple Watch už nezaznamenávajú iba dobu spánku, srdcový rytmus či hladinu kyslíka v krvi (platí len pre Apple Watch Series 6).

Prečítajte si tiež  iPad Pro s 3D fotoaparátom príde možno až v roku 2020.

K týmto schopnostiam sa pridalo aj sledovanie dychovej frekvencie, ktorá sa zameriava na počet dychov za minútu. Údaje o dýchaní je potom možné zobraziť v aplikácii Zdravie.

Systém watchOS 8 prichádza s novým ciferníkom a aplikáciou Fotky

Ani operačný systém watchOS 8 nezostal svojej tradícii nič dlžný. Používatelia sa môžu tešiť na prítomnosť nového portrétneho ciferníka, ktorý sťahuje fotografie z iPhonu pomocou umelej inteligencie a následne šikovne prekrýva aktuálny čas s tvárami obľúbených ľudí z vášho okolia (detí, rodičov, priateľov, kolegov a podobne).

S tým súvisí aj aplikácia Fotky, kde sa môžete tešiť na úplne nové spôsoby prezerania zbierok. Spomienky a Odporúčané sa po novom synchronizujú s Apple Watch a môžete ich zobraziť či zdieľať priamo na zápästí.

Aplikácia Nájsť, Hudba či Počasie 

 • Medzi menšie vylepšenia by sme mohli zaradiť aplikáciu Nájsť, ktorá je momentálne kompatibilná so všetkými zmenami z iOS 15, iPadOS 15 či macOS 12 Monterey.
 • Do aplikácie Hudba pribudla možnosť zdieľania skladieb, albumov či zoznamov skladieb so svojimi blízkymi.
 • Na záver tu máme Počasie, ktoré vás bude upozorňovať na nepriaznivé vonkajšie podmienky a blížiace sa zrážky v najbližších hodinách. Toto znie veľmi prakticky.

 

Zlepšenie komunikácie cez aplikáciu Správy spolu s Kontaktmi

Ak máte Apple Watch, určite viete, že komunikácia cez aplikáciu Správy je relatívne jednoduchá. watchOS 8 ale tieto schopnosti posúva na úplne iný level a po novom dokáže kombinovať Scribble, hlasové poznámky a Emoji v rámci jednej správy. Hodinky tiež podporujú posielanie GIF súborov a možnosť editácie diktovaného textu.

Prekvapením je aj prítomnosť samostatnej aplikácie Kontakty, ktorá používateľom zjednoduší komunikáciu v situácii, keď nemajú po ruke svoj iPhone.

Sústredenie (Focus) ala špecialita watchOS 8 a iOS 15

Jedným z najväčších prekvapení iOS 15 je novinka s názvom Sústredenie (Focus). Zvoliť si tu môžete rôzne režimy, ako napríklad práca, cvičenie či osobné, vďaka ktorým sa budete viac zameriavať na určitú úlohu. V praxi by ste týmto spôsobom mali zásadne zvýšiť produktivitu a čo je ešte lepšie, netýka sa to len iPhonu.

Tak ako už býva zvykom, Apple Watch a watchOS 8 komunikujú so všetkými ostatnými zariadeniami. Režimy sú teda aktívne aj na tejto platforme a hodinky vám ich v prípade, že napríklad pracujete, budú rovno navrhovať.

Väčšie množstvo časovačov, nové apky s podporou Always-on a prepracovaný asistovaný prístup 

Časovač watchOS 8Používatelia sa po inštalácii watchOS 8 môžu tešiť na väčšie množstvo časovačov ale aj viacero aplikácií, ktoré budú podporovať funkciu Always-on (stále zapnutý displej).

Konkrétne ide o Všímavosť (Mindfulness), Práve hrá, Telefón, Podcasty, Stopky, Časovač a Voice Memos. Širšie možnosti sa v tomto smere otvárajú aj vývojárom aplikácií tretích strán. To je obrovský bonus!

Na záver už iba doplníme, že spoločnosť Apple pridala do nového operačného systému aj vylepšenú funkciu Assistive Touch, respektíve Asistovaný Prístup, ktorá vám umožňuje za pomoci snímačov ovládať Apple Watch len pohybmi zápästia či ruky. Viac sme sa tomu venovali v tomto článku.

Ktoré zariadenia podporujú watchOS 8?

Pokiaľ vás aktualizácia watchOS 8 oslovila, mali by ste vedieť, na ktoré zariadenia ju môžete nainštalovať. Apple sa rozhodlo neukončiť podporu pre svoj najstarší predávaný model hodiniek, ktorým sú Apple Watch Series 3. Ak ste si teda toto zariadenie zaobstarali niekedy v roku 2017, updaty vám budú chodiť ešte aj v roku 2022.

Prečítajte si tiež  V m:zone si už môžete predobjednať AirTag aj fialový iPhone 12 v zľave

Apple Watch Series 3 hlavná ponuka

Kompletný zoznam podporovaných zariadení nájdete tu: 

 • Apple Watch Series 3
 • Apple Watch Series 4
 • Apple Watch Series 5
 • Apple Watch Series 6
 • Apple Watch SE

Kedy bude watchOS 8 dostupný pre všetkých používateľov? 

Apple Watch aplikácie
Zdroj: Shutterstock

Keďže Apple zvykne aktualizovať svoj operačný systém pre Apple Watch spolu s iOS, odpoveď na túto otázku sme hľadali v tomto článku, ktorý sa týkal iOS 15. Po podrobnej analýze predošlých rokov sme dospeli k názoru, že tohtoročný update prebehne medzi 14. – 18. septembrom 2021.

Apple najčastejšie vydáva watchOS v utorok a stredu a aktualizácie sme za posledných 6 rokov vôbec nevideli v piatok, sobotu či nedeľu. Nechajme sa preto prekvapiť, ako to vo finále dopadne.

Čo si myslíme o watchOS 8 v redakcii svetapple.sk

Apple sa v roku 2021 nepretrhlo s inováciami, no to ešte neznamená, že by operačný systém watchOS 8 nestál za to. Treba si uvedomiť, že Apple Watch dostávajú zásadné vylepšenia o poznanie pomalšie, než iPhone, iPad alebo Mac.

Aj preto sa nám zdal podiel noviniek v rámci watchOS 8 dostatočný a už teraz sa nevieme dočkať, kedy si to vyskúšame v praxi. Do komentára pod týmto článkom nám nezabudnite napísať svoj názor. Budeme radi za každú diskusiu.

Pôvodné úniky a očakávania

Tak ako každý rok, aj pri watchOS 8 sme tesne pred vydaním zverejnili článok, v ktorom sme zhromaždili všetky naše očakávania a úniky. Môžete si ich pozrieť v nasledujúcom texte.

Čo prinesie watchOS 8 

Rovnako ako v prípade iOS 15, ani o novom operačnom systéme pre hodinky Apple Watch zatiaľ veľa nevieme. Informácií je dokonca ešte menej, než zvyčajne, čo však neznamená, že sa nedočkáme žiadnych noviniek.

V súčasnosti žiaľ neexistujú jednotlivé úniky, ktoré by nám aspoň naznačovali príchod konkrétnych funkcií. Počítať tak musíme len s tým, čo vieme o iných operačných systémoch a Apple by to mohlo nejakým spôsobom zakomponovať aj do watchOS 8.

Nové ciferníky 

Tak ako každý rok, Apple pridá do nadchádzajúceho operačného systému nové ciferníky a ich rozsiahle možnosti konfigurácie. Aj keď zatiaľ nevieme o aké dizajny pôjde, určite budú veľmi moderné, prínosné a samozrejme kompatibilné s funkciami ako always-on a podobne. Práve čo najväčšia individualizácia hodiniek je pre potencionálnych zákazníkov kľúčová.

Prepracované notifikácie

V článku venovanom iOS 15 sme spomenuli, že technologický gigant prepracuje uzamknutú obrazovku na iPhone spolu s upozorneniami. Toto by sa ale mohlo ukázať aj v inteligentných hodinkách Apple Watch, ktoré by sa prispôsobovali zvolenému režimu vo vašom smartfóne.

Okrem vylepšenej funkcionality sa môže mierne upraviť aj vzhľad samotných notifikácií, no ten bude stále s používateľom komunikovať skrz jednoduchý dizajn a ovládanie.

iMessage

Apple chce viac konkurovať aplikáciam ako WhatsApp, Messegner či Viber. Na iPhone, iPade a Macu preto prepracuje iMessage, ktoré získajú viac funkcií, možností a efektov.

Práve niektoré z nich neskôr uvidíme aj v inteligentných hodinkách Apple Watch vďaka watchOS 8, avšak zďaleka sa sem nedostane všetko, nakoľko to obmedzená platforma a ovládanie nedovoľuje.

Sledovanie stravy a fitness

Apple Watch tréning
Apple Watch rezerva

Po vzore iOS 15 sa do Apple Watch môže dostať nová aplikácia Strava, ktorá bude v iPhone súčasťou apky Zdravie. Pomocou nej si ľahko skontrolujete jedlá ako aj prijaté kalórie. To by mohlo ísť ruka v ruke s rozšírenými fitness funkciami, ktoré sú na Apple Watch veľmi obľúbené.

Fanúšikovia cvičenia sa zrejme dočkajú aj nových tréningov a aktivít, ktoré budú hodinky schopné odsledovať.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Na Slovensko dorazila nová TV stanica

5 vecí, ktoré od watchOS 8 očakávame my

Apple Watch SEV nižšie uvedených bodoch sa nachádza 5 položiek, ktoré by mohlo Apple z nášho pohľadu priniesť a vylepšiť. Niektoré funkcie už síce existujú, no z praxe vieme uviesť, že nefungujú podľa predstáv.

1. Prepracovanejšie sledovanie spánku

Začnime prepracovaným sledovaním spánku. S istou formou tejto funkcie prišiel už súčasný operačný systém watchOS 7, no v praxi ide o jedno veľké sklamanie. Apple Watch zďaleka nevyužívajú svoj potenciál a to je veľká škoda.

watchOS 8 by mohol priniesť malú revolúciu. Zariadenie predsa dokáže zozbierať množstvo dát aj v čase kedy snívame a analýza je tak oveľa sofistikovanejšia. Krásne nám to ukazujú napríklad aplikácie od vývojárov tretích strán.

Keď to dokážu oni, prečo to nedokáže Apple?

2. Vylepšené monitorovanie umývania rúk

Áno, Apple minulý rok v rýchlej reakcii na pandémiu COVID-19 predviedlo funkciu umývania rúk, ktorá vám odrátava 20 sekundovú časomieru v situácii, keď hodinky zaznamenajú zvuk tečúcej vody alebo typický pohyb rúk. Žiaľ, nie vždy sa celkom trafia a inokedy nereagujú. Nápad je to dobrý, no prevedenie nedokonalé. To ku Apple nepasuje…

3. Vylepšený App Store

Na Apple Watch si môžete sťahovať a inštalovať aplikácie priamo z internetového obchodu App Store. Nemusíte na to nutne používať iPhone. Samotná aplikácia na hodinkách je však z nášho pohľadu biedna a zaslúžila by si zásadný upgrade.

Čo tak pridať na domovskú plochu aspoň „Kategórie“ alebo prepracovať sekcie „Preskúmať“ či „Odporúčania„? V rámci obmedzeného ovládania na malom displeji by boli určite prínosné.

4. Viac tréningov a cvikov

Od watchOS 8 sa všeobecne očakáva, že prinesie viac tréningov a cvikov, no my chceme sofistikovaný softvér, ktorý nás nebude nútiť inštalovať drahé platené aplikácie tretích strán z internetového obchodu App Store.

Do Apple Watch už dávno malo pribudnúť napríklad lyžovanie, horolezectvo a ďalšie športy, ktoré majú po celom svete milióny priaznivcov. Snáď sa teda dočkáme.

5. Modernizované ovládacie centrum 

WatchOS 8 (2021) s prepracovaným ovládacím centromPoslednou požiadavkou z našej strany je aktualizované ovládacie centrum. Nie, že by nám na tom súčasnom niečo vadilo, avšak po rokoch by sa hodili rozšírené možnosti konfigurácie tak, ako je to znázornené na tomto koncepte.

watchOS 8 a podporované zariadenia 

Zatiaľ nie je jasné, či operačný systém watchOS 8 budú podporovať všetky Apple Watch, ktoré sú dnes v predaji.

Apple Watch Series 3 hlavná ponukaAko iste viete, najstaršia generácia Series 3 má problémy s aktualizáciou softvéru, pričom ju treba pred jej inštaláciou obnoviť. Všetko spôsobuje nedostatočná, len 8 GB kapacita úložiska.

Ľahko sa tak môže stať, že posledným podporovaným modelom budú Apple Watch Series 4 z roku 2018 a všetky neskoršie generácie. Menovite ide o:

 • Apple Watch Series 4 (2018)
 • Apple Watch Series 5 (2019)
 • Apple Watch Series 6 (2020)
 • Apple Watch SE (2020)

Dátum vydania

Apple oznámilo WWDC 2021: Dočkáme sa iOS 15, watchOS 8 a ďalších operačných systémovwatchOS 8 bude predstavený v rámci Worldwide Developers Conference 2021 (WWDC 2021), ktorá sa uskutoční 7. júna o 19:00 hodine nášho času.

Hlavný event bude trvať 1-2 hodiny a okrem watchOS 8 uvidíme aj iPadOS 15, macOS 12, tvOS 15, HomeOS a iOS 15 + hardvérové novinky.

Tesne po predstavení bude nový softvér sprístupnený vývojárom po celom svete pre účely testovania a prispôsobovania apiek. Po dokonalom vyladení systému (trvá to cca 3 mesiace) bude watchOS 8 dostupný širokej verejnosti. Hovoríme o septembri až októbri 2021.

Napíšte nám dolu do komentára, čo od tejto novinky očakávate vy. Tešíme sa na všetky vaše názory a reakcie.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -