Spoločnosť Apple vždy poznala cenu svojich produktov a služieb a preto si za ne nechala veľmi rada zaplatiť. Každý už počul o vysokom 15 % / 30 % poplatku v App Store, ktorý sa pripisuje technologickému gigantovi na účet za každú jednu transakciu (aj v aplikácií po jej stiahnutí). A hoci nový zákon z dielne EÚ o digitálnych trhoch (DMA) tento problém rieši, vývojárom to nedalo a proti Apple spísali hromadnú žalobu.

Zapojilo sa do nej viac ako 1 500 vývojárov, ktorí sa sťažujú, že provízia v App Store je premrštená a poplatky sú príliš vysoké. Má ísť o dôsledok monopolnej kontroly nad platformou na distribúciu aplikácií zo strany technologického giganta z Cupertina. Ako píše Androidheadlines, hlavným žalobcom je v tomto prípade profesor Sean Ennis z Centra pre politiku hospodárskej súťaže na University of East Anglia.

Podľa jeho názoru vysoké provízie na úrovni 15 % až 30 % (pokiaľ má vývojár obrat nad 1 milión dolárov ročne) môžu vážne brzdiť vývoj a podnikanie spoločností či jednotlivcov, ktorí vytvárajú pre platformu App Store aplikácie. Cieľom žaloby je získať od spoločnosti Apple odškodné vo výške až 1 miliardy amerických dolárov (cca 910 miliónov eur).

„Poplatky spoločnosti Apple pre vývojárov aplikácií sú neprimerane vysoké a sú možné len vďaka jej monopolu na distribúciu aplikácií do iPhonov a iPadov. Tieto poplatky sú samy osebe nespravodlivé a predstavujú zneužívanie cien. Poškodzujú vývojárov aplikácií a tiež kupujúcich aplikácií,“ povedal Ennis vo svojom oficiálnom vyjadrení.

Nová žaloba bola podaná na britský odvolací tribunál pre hospodársku súťaž, pričom ju podporuje právnická spoločnosť Geradin Partners. Uvidíme teda, či má šancu na úspech.

Inštalácia aplikácií mimo App Store tento problém vyrieši

iOS 17 aplikáce mimo app store
Zdroj: Unsplash / CoinView App / Mariia Shalabaieva (úprava redakcie)

Je úplne jasné, že hlavným cieľom žaloby je vytiahnuť zo spoločnosti Apple čo možno najviac peňazí. Je to predsa najhodnotnejšia firma na svete a tak by jej jedna miliarda dolárov nemala chýbať. Navyše ak by vývojári tento súd vyhrali, vyvolalo by to obrovské diskusie na úrovni vlád o tom, či fungovanie App Store skutočne netreba regulovať.

Taktiež ale treba spomenúť, že EÚ voči tomuto problému dlhodobo bojuje a od 6. marca 2024 začne platiť nový zákon, kvôli ktorému bude musieť fungovať sideloading aplikácií mimo App Store.

Reklama
Reklama

Inými slovami, používatelia si budú môcť stiahnuť a nainštalovať softvér aj z iných internetových obchodov, prípadne webu. Táto zmena bude súčasťou iOS 17, no spoločnosť Apple o nej zatiaľ veľa hovoriť nechcela.

Prečítajte si tiež  6 zaujímavých iPhone funkcií, ktoré by ste mali poznať

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.