Predtým, než Steve Jobs predstavil prvý iPhone vyzerali smartfóny úplne ináč, ako dnes. Namiesto obrovských displejov sme mali k dispozícii fyzické QWERTY klávesnice, na ktorých sa veľmi pohodlne písalo. A aj keď je moderná dotyková náhrada výborná, povedzme si na rovinu, že jej trochu chýba odozva. To by sa však mohlo podľa novej správy od Macrumors v blízkej budúcnosti zmeniť.

Experti z Future Interfaces Group z univerzity Carnegie Mellon z Pittsburghu vyvinuli technológiu displeja, ktorý obsahuje špeciálne „nafukovacie“ segmenty. Tie sa dokážu zdvihnúť presne na miestach, kde sa nachádzajú jednotlivé tlačidlá klávesnice, vďaka čomu vaše prsty fyzicky pociťujú, čoho sa presne dotýkajú.

Celý systém je postavený na princípe drobných hydraulických púmp, ktoré sú súčasťou zobrazovacej jednotky. Tie dokážu zdvíhať jednotlivé segmenty v rôznych tvaroch a podobách podľa toho, ako je to potrebné. Slúži na to špeciálna kvapalina.

„3D tlačidlá“ by mohli byť aj animované

Technológia je v súčasnosti v pokročilom štádiu vývoja, pričom momentálne má hrúbku len 5 milimetrov. V budúcnosti by však mohla byť ešte kompaktnejšia, aby sa dala ľahko vložiť do úzkeho tela smartfónov.

Je zaujímavé, že takýto systém s fyzickou dotykovou odozvou nemusí byť využívaný len pri klávesnici. Vedci totiž zistili, že ba sa dali pomocou neho vytvoriť špeciálne animované tlačidlá.

Displej by sa dokázal hýbať napríklad pri ikone aplikácie, ktorá vás chce upozorniť na novú správu, aktualizáciu softvéru, alebo prichádzajúci e-mail. Rovnako by sa mohlo nafúknuť tlačidlo pre odloženie budíka, alebo prichádzajúcu notifikáciu.

Univerzita Carnegie Mellon si dala celý vyššie opisovaný systém patentovať, pričom môžeme predpokladať, že s jeho vývojom bude pokračovať aj v budúcnosti. Zároveň by mohla osloviť výrobcov mobilných zariadení na užšiu spoluprácu.

Rovnako by sa táto technológia hodila pre zariadenia, ktoré majú dotykové displeje a je pri nich predpoklad, že ich budú používať zrakovo postihnuté osoby. Práve pomocou fyzickej spätnej väzby by dokázali pracovať so zariadeniami oveľa jednoduchšie.

Podobný patent má aj Apple 

Podobnú technológiu si dokonca ešte v roku 2014 nechala patentovať aj priamo spoločnosť Apple. Jej vývoju však nevenovala dostatok pozornosti, nakoľko do dnešného dňa nič podobné nepoužila vo svojom iPhone ani iPade. Neznamená to ale, že by sa to v budúcnosti nemohlo zmeniť.


Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay.

Loopi Eco Case
Reklama

V súčasnosti si ale na svojom iPhone môžete nastaviť pri písaní na klávesnici aspoň haptickú spätnú väzbu. Zvýšite si tým komfort svojho písania.

Prečítajte si tiež  Pripravte sa na dobu mobilnú, hernú!

Brali by ste takúto inováciu? Dajte nám vedieť do komentára.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -