Spoločnosť Apple nám už zajtra predstaví nový iPhone 15, ktorý bude hlavným bodom programu v rámci eventu Wonderlust. Toto zariadenie príde opäť v štyroch samostatných verziách, pričom dve budú dostupnejšie a dve zase prémiové. A aj keď sa väčšinou bavíme o drahších modeloch, ktoré budú mať logicky viac funkcií, v tomto článku sa pozrieme na to, čo môžeme očakávať od dostupnejšieho iPhonu 15 a iPhonu 15 Plus. Nebude toho málo.

Začať by sme mohli dizajnom, ktorý sa zas až tak veľmi nezmení. Pripomínať bude minuloročný iPhone 14 a iPhone 14 Plus, avšak zákazníci sa môžu tešiť na jemne zaoblené hrany po bokoch šasi, ktoré bude vyrobené z hliníka. Cieľom spoločnosti Apple je pravdepodobne dosiahnuť ešte lepšiu ergonómiu. Nezmenia sa ani uhlopriečky displejov, ktoré budú mať opäť 6,1″ a 6,7″. Poteší však prítomnosť výrezu Dynamic Island po vzore iPhonu 14 Pro a iPhonu 14 Pro Max. Škoda len, že základné modely dostanú stále len 60 Hz obnovovaciu frekvenciu a takisto sa pri nich nepočíta ani s funkciou Always-on.

Zaujímavou novinkou by mohli byť mierne tenšie rámčeky okolo displeja, no takisto sa hovorí o tom, že túto zmenu prinesie len iPhone 15 Pro / 15 Pro Max. Taktiež sa v únikoch už dlhšiu dobu hovorí, že základné modely budú mať matné zadné sklo rovnako, ako súčasné prémiové verzie. Opäť však ide o informácie, ktoré treba brať skôr s rezervou, nakoľko overiť ich je prakticky nemožné.

Výkonnejší procesor, lepšie kamery aj väčšie batérie 

iPhone 15 Plus koncept
Zdroj: YouTube / 4RMD

To, čo je už dnes, ale považované za samozrejmosť, je prítomnosť modernejšieho procesora A16 Bionic, ktorý v iPhone 15 a iPhone 15 Plus vystrieda súčasný procesor A15 Bionic. Novší čip je vyrábaný modernejším 4 nm procesom (namiesto 5 nm) a spoznať sme ho mohli minulý rok v iPhone 14 Pro / 14 Pro Max.

My len doplníme, že dodnes nemá konkurenciu. Prekonať ho teda bude musieť maximálne Apple so svojim procesorom A17 Bionic, ktorý bude určený pre verzie Pro. Základné modely sa tiež budú spoliehať na 6 GB operačnej pamäte RAM rovnako, ako minulý rok.

Okrem toho sa zlepší aj zadný fotoaparát. Opäť tu síce budú „iba“ dve šošovky, no tá hlavná by mala dostať vyššie rozlíšenie na úrovni až 48 Mpx a možno aj ďalšie prekvapenia, o ktorých sa zatiaľ nehovorilo. Nechajme sa prekvapiť.

Vďaka uniknutým certifikačným procesom tiež vieme, aké budú mať tieto smartfóny akumulátory a veru, že sa je na čo tešiť. Okrem USB-C nabíjania, ktoré by malo priniesť aj nové textíliou opletané káble s dĺžkou až 1,5 metra by sme sa mali dočkať aj výrazne lepšej výdrž batérie v porovnaní s predchodcami. Presné hodnoty v mAh si môžete pozrieť tu:

  • Kapacita batérie iPhone 15 – 3 877 mAh (+ 15 %)
  • Kapacita batérie iPhone 15 Plus – 4 912 mAh (+ 12 %)

Prevedenia, pamäte a ceny, s ktorými príde iPhone 15

iPhone 15 Plus koncept
Zdroj: YouTube / 4RMD

Tak, ako tomu býva v posledných rokoch zvykom, Apple aj pri iPhone 15 / 15 Plus ponúkne možnosť výberu z viacerých farebných prevedení. Podľa únikov by malo zariadenie prísť v klasickej čiernej, bielej, zelenej, modrej, žltej a ružovej.

Prečítajte si tiež  Apple a Samsung - nenávisť a závislosť zároveň!

Čo sa týka úložiska, to bude opäť štartovať na adekvátnych 128 GB a zákazníci si za príplatok budú môcť zvoliť aj 256 GB a 512 GB verzie. No a ceny? To je tá najlepšia správa. Aj keď sa neustále hovorí o tom, že iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max zdražejú, základných modelov sa to vôbec týkať nemá. Cenník by mal teda vyzerať nasledovne:

Očakávaná slovenská cena za iPhone 15

  • iPhone 14 (128 GB) –999 € (899 €)
  • iPhone 14 (256 GB) – 1129 € (1019 €)
  • iPhone 14 (512 GB) – 1389 € (1249 €)

Očakávaná slovenská cena za iPhone 15 Plus

  • iPhone 14 Plus (128 GB) – 1149 € 
  • iPhone 14 Plus (256 GB) – 1279 €
  • iPhone 14 Plus (512 GB) – 1539 €

Nezaujal vás iPhone 15? Kúpte si iPhone 14. Ešte stále sa oplatí 

iPhone 14 Plus
Zdroj: YouTube / Nick Ackerman / Adam Lobo TV (úprava redakcie)

Pokiaľ vás vyššie uvedené novinky zaujali, no nepresvedčili o tom, že by ste si mali kúpiť iPhone 15, alebo iPhone 15 Plus, teraz môžete využiť fantastickú príležitosť na to, aby ste si zaobstarali predošlé modely za výhodné ceny, o ktoré je tesne pred eventom vždy najnižší záujem a teda aj ich cena klesá na minimum.

Základný iPhone 14 sa štandardne predával za 999 €, avšak dnes ho po kliknutí na tento odkaz kúpite od 760 €. Ak preferujete skôr väčšie uhlopriečky, kúpiť si môžete aj iPhone 14 Plus, ktorý sa štandardne predával za 1 149 € a dnes je po kliknutí na tento odkaz dostupný za 870 €.

Výborná cena je len tak mimochodom aj pri prémiovom prevedení Pro, ktoré má už Dynamic Island, tri kamery v zadnej časti a tiež prémiový dizajn z nehrdzavejúcej ocele a matným zadným sklom. Toto zariadenie sa štandardne predávalo za 1 299 €, avšak dnes ho po kliknutí na tento odkaz kúpite od 993 €. Tak ako sa rozhodnete?

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -