Celý príbeh tohto článku sa začal písať tesne pred Vianocami, keď sa mi podarilo obliať kávou môj milovaný MacBook Pro 13″ s procesorom M1. Našťastie ma moja nešikovnosť stála len nefunkčný Trackpad a poškodené podsvietenie klávesnice, na čo sa mi hneď po nehode pozreli chalani zo servisu ITya – tých zároveň touto cestou pozdravujem.

Ak bude záujem, určite si v blízkej budúcnosti napíšeme aj článok o tom, čo sa presne stalo a čo dokáže spraviť s MacBookom Pro relatívne malé množstvo kávy. Dnes sa však chcem podeliť o skúsenosti, ktoré som nabral bezprostredne po nehode, keď som musel používať náhradný počítač.

Najprv som mal MacBook Pro s motýľou klávesnicou 

macbook pro 13" klávesnica

Šťastím v nešťastí bolo, že som mal k dispozícii prakticky rovnaký MacBook Pro s procesorom Intel (2019), takže som si nemusel príliš zvykať na iné zariadenie. Teda to som si myslel na začiatku.

Prečítajte si tiež  Z Apple handričky sa stáva hit! Pozrite sa na koncept "Apple Polishing Cloth" v rôznych farbách

Ako iste viete, tento počítač má ešte motýliu klávesnicu, ktorú spoločnosť Apple predstavila ako revolučnú novinku v roku 2015 v rámci svojho ultramalého a tenučkého MacBooku 12″.

A aj keď som si na začiatku myslel, že ju kritizovať nebudem, postupne som usúdil, že sa musím pridať k celému radu „internetových hejterov“ – nakoľko zlé recenzie na tento systém sú z môjho pohľadu úplne opodstatnené.

Zlá spätná väzba, hluk a zasekávanie – mysleli toto vôbec vážne? 

Akonáhle som totiž na tejto klávesnici začal písať dlhší text, okamžite mi začal prekážať nižší zdvih kláves. Možno si teraz poviete, že som príliš fajnový, no keď od klávesnice nedostávam spätnú väzbu, často sa musíme pozerať, či som daný znak alebo písmeno naozaj stlačil a to ma pri tvorbe obsahu z dlhodobého hľadiska zdržiava a otravuje.

Ďalším problémom bol potom zvuk. Povedali by ste, že keď je klávesnica tenšia tak bude automaticky aj tichšia. To ale vôbec neplatí. Pokiaľ som pracoval pri mojej priateľke, ktorá si chcela zdriemnuť, rušivý zvuk „klepania“ do klávesnice jej natoľko prekážal, že som sa musel presunúť do inej miestnosti. Pri MacBooku Pro M1 (s nožnicovým systémom kláves) sa to nikdy nestalo.

No a keď si už človek povie, že to snáď nemôže byť horšie, a že Apple to v tomto smere vôbec nezvládlo, príde na rad zasekávanie.

Nie je to tak, že prestane fungovať jedno písmenko, ktoré sa časom rozkliká. V jednom momente sa mi zasekol medzerník, na ktorý klikám skoro najčastejšie, k tomu sa pridalo aj písmeno A a taktiež ľavý znak CMD.

Na klávesnici sa dá samozrejme stále písať a teoreticky by som mohol klávesy odstrániť, vyčistiť všetky nečistoty (ktoré tento jav spôsobujú) a potom ich sem vrátiť.

Ako som však zistil, pri motýľom systéme to nie je také jednoduché a ak ste to nikdy predtým nerobili, hrozí, že si poškodíte celý mechanizmus. To som samozrejme nechcel riskovať.

Stačí pritom aj jedná drobná omrvinka, vlas alebo smietka a oheň je na streche. Na všetko som v spŕške kreativity použil stlačený vzduch, ktorý tento problém objektívne vyriešil – robiť toto ale pravidelne, tak sa asi zbláznim… Počítač mi začal robiť problémy už za niekoľko dní.

Keďže som mal v zálohe aj staručičký MacBook Pro 13″ s Retina displejom (2014), rozhodol som sa, že ho trochu oprášim a prinavrátim mu život. Už som sa viac nechcel trápiť s motýlím systémom.

Najlepšiu klávesnicu má starý MacBook. Ak chcete niečo modernejšie, kupujte počítače až z roku 2020 a novšie! 

Hneď ako som svoj starý počítač zapol prišlo nepríjemné zistenie. Apple ešte nedávno robilo podstatne lepšie klávesnice ako dnes! Spomínaný MacBook Pro z roku 2014 som používal šesť rokov a písanie textov na ňom je ako z iného sveta. Za tú dobu si nepamätám jediný prípad, kedy by sa mi zasekla klávesa a verte mi, že som klávesnicu nikdy nečistil.

Navyše aj zdvih, veľkosť a rozloženie kláves mi príde o niečo lepšie ako na novších modeloch predávaných po roku 2020. Človek dostáva pri písaní plnohodnotnú spätnú väzbu a aj keď samozrejme táto klávesnica nepatrí medzi najtichšie, používateľ sa nemusí obávať nepríjemných „búchavých tónov“.

Je to skôr jemné ťukanie, ktoré neprekáža nikomu vo vašom okolí. Z ergonomického hľadiska som teda presvedčený o tom, že by sa v Apple mali vrátiť späť a niečo s klávesnicou urobiť. A to nehovorím len o kritizovanom motýľom systéme.

Novšie klávesnice sú lepšie, no nie také dobré ako tie staré 

Po tom, čo som začal používať MacBook Pro M1 som okamžite pocítil rozdiel v písaní textov. Nemôžem povedať, že by prinavrátenie nožnicového systému klávesnice nebolo úspešné, no zrejme aj kvôli zachovaniu menších rozmerov počítača sa na tomto modeli nepíše tak pohodlne ako na mojom starom MacBooku Pro z roku 2014.

Musím však skonštatovať, že zdvih kláves je lepší a celková ergonómia uspokojivá. Ani tu sa nevyskytuje nepríjemný tón pri klikaní, z čoho usudzujem, že ak chcete počítač, no hľadáte niečo novšie ako starý MacBook Pro, nakupujte iba verzie, ktoré boli predstavené v roku 2020 a neskôr (platí to aj pre MacBook Air a pre MacBook Pro 16″ z roku 2019).Tu už sa s motýlím systémom nestretnete.

A pokiaľ nie ste veľmi nároční, pozrite si napríklad túto ponuku repasovaných Macov zo starších ročníkov za veľmi rozumné ceny so zárukou. Verím, že tu niečo nájdete.

Ak by som mal na záver zhodnotiť písanie na novom MacBooku Pro 14″ a 16″, z môjho pohľadu je veľmi podobné ako na MacBooku Pro 13″ M1. Apple skrátka za 5 rokov vývoja nedokázalo docieliť to, čo ponúkalo zákazníkom v podstate už pred desiatimi rokmi. A to je z môjho pohľadu obrovská škoda.

Budem rád, keď mi dáte vedieť o svojom názore do komentára. Teším sa na všetky vaše postrehy a reakcie, ktoré sa týkajú klávesnice na MacBooku. Verím, že veľa z vás má podobné skúsenosti ako ja.

Na koniec chcem pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach, kde nás sleduje dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.