MacBook Air 13″ iba na platforme ARM

Apple urobilo veľký a opatrný krok. Do svojich počítačov zaviedlo procesor M1, ktorý je výrazne výkonnejší a energeticky úspornejší v porovnaní s predošlými čipmi od Intelu. Zameralo sa na zariadenia, ktoré nakupujú stredne nároční používatelia. Jedná sa o základný Mac mini, MacBook Air a MacBook Pro 13″. Len jeden z nich sa ale naplno oddal platforme ARM.

Pokiaľ sa pozrieme na oficiálne internetové stránky výrobcu a prelistujeme aktuálnu ponuku počítačov tak zistíme, že MacBook Pro 13″ a Mac mini sa stále dajú zakúpiť aj s Intelom.

V oboch prípadoch sa jedná o drahšie a výkonnejšie verzie. ARM čip M1 tak nájdete len v základných modeloch za celkom prijateľné čiastky.

Povedzme si na rovinu, že MacBook Air a najslabšie verzie MacBooku Pro 13″ kupujú poväčšine ľudia, ktorí potrebujú spoľahlivý notebook s optimálnym výkonom a dlhou výdržou batérie. Na náročné procesy sú určené drahšie verzie a takisto iné zariadenia (napríklad MacBook Pro 16″, iMac Pro, Mac Pro atď).

Cesta, ktorou sa vydalo Apple je z nášho pohľadu logická a v podstate sme ju aj očakávali. Kompetentní sa v tomto bode nesústredia na profesionálov, ktorí zo začiatku (možno aj odôvodnene) nemusia dôverovať novej platforme.

Výhody ARM čipu ocenia predovšetkým bežní používatelia s vyššími nárokmi. Vysoký výkon a 15-20 hodinová výdrž batérie sú neuveriteľné benefity, ktoré medzi konkurenciou nemajú obdoby.

Do komentára nám napíšte, ako sa na celú problematiku pozeráte vy. Má kúpa MacBooku alebo Macu mini s čipom M1 z vášho pohľadu zmysel? Všetky počítače zo včerajšieho eventu si už môžete objednať u vášho autorizovaného predajcu m:zone.

Prečítajte si tiež  Siri bude vďaka iOS 16 ešte užitočnejšia. Apple ju zásadne vylepšilo
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.