Veľa ľudí má doma počítač, ktorý už nepoužívajú, pretože je starý a nestíha moderným softvérovým požiadavkám. Navyše už ani nemusí byť podporovaný najnovšími verziami operačného systému od spoločností Apple. Našťastie je tu však spoločnosť Google, ktorá tento problém dokáže vyriešiť. Za všetkým stojí operačný systém ChromeOS Flex, vďaka ktorému viete premeniť váš prastarý MacBook Air, alebo iný model na Chromebook.

Všetko sa dá zabezpečiť prostredníctvom bootovateľného USB kľúča, vďaka ktorému si do zariadenia nahráte nenáročný cloudový operačný systém. Spoločnosť Google začala testovať ChromeOS Flex začiatkom tohto roka, pričom ako sama uvádza, dodnes sa jej podarilo odstrániť viac ako 600 zásadných chýb a problémov.

Google tiež vyzýva jednotlivcov, školy a podniky, aby si softvér stiahli a „ľahko si vyskúšali modernú výpočtovú techniku so správou založenou na cloude“. Zároveň tým predĺžia životnosť starých počítačov, čím sa zníži množstvo elektronického odpadu a jeho vplyv na životné prostredie. 

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Operačný systém ChromeOS Flex je výsledkom akvizície spoločnosti Neverware spoločnosťou Google v roku 2020, ktorá ponúkala aplikáciu CloudReady. Práve tá umožňovala používateľom premeniť staré a slabé počítače na stále funkčné zariadenia s moderným operačným systémom.

Fungovať bude na všetkých Macoch vydaných po roku 2010. Systémové požiadavky hravo splníte

MacBook
Zdroj: Unsplash (Wesson Wang)

Novinka je navrhnutá tak, aby fungovala na viac ako 400 zariadeniach vrátane tých od spoločnosti Apple. Ak máte Mac vyrobený po roku 2010 so 16 GB úložným priestorom, možno je to zaujímavá ponuka.

Výhodou je tiež to, že používanie operačného systému Flex je pre jednotlivcov bezplatné. Ak však ide o školu alebo o podnik využívajúci službu CloudReady, logicky musí zaplatiť.

Spoločnosť Google tvrdí, že ChromeOS Flex má rovnaký vzhľad ako ChromeOS, ktorý dodávaný s každým Chromebookom. Firma to dosiahla vďaka tomu, že nový operačný systém postavila na rovnakej kódovej základni. Akonáhle si ho nainštalujete, k dispozícii budete mať hlasového asistenta od Google, prehliadač Chrome a zdieľanie v blízkosti.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 môže zdražieť všade mimo USA. Dôvodov je hneď niekoľko

Na druhej strane ale môže byť nevýhodou absencia obchodu Google Play, ktorá patrí medzi najväčšie systémové obmedzenia a zároveň odlišnosť od klasického systému ChromeOS.

Systémové požiadavky pre ChormeOS Flex:

  • Architektúra: Intel alebo AMD x86-64-bit
  • 4GB operačnej pamäte RAM
  • 16 GB interného úložiska
  • Slot pre USB
  • Plný administrátorský prístup do systému BIOS
  • Procesor a grafika vydaná po roku 2010

ChromeOS Flex sa dá pred nainštalovaním vyskúšať

Google ChromeOS Flex na počítači MacBook Air
Zdroj: Reddit

Dôležité je tiež pripomenúť, že ak ešte nie ste pripravení na inštaláciu nového operačného systému ChromeOS Flex do svojho zariadenia, pretože si skrátka nie ste istí tým, ako bude fungovať, všetko si môžete dočasne vyskúšať prostredníctvom inštalačného programu na USB.

Prečítajte si tiež  Muž potajomky sledoval polohu svojej priateľky cez Apple Watch. Zatkla ho polícia

Jednoducho ho napojíte do zariadenia a následne overíte, či vám fungujú všetky kľúčové funkcie, ako napríklad sieťové a vstupné nástroje. Pokiaľ vás táto bezplatná ponuka zaujala, viac informácií o celom procese inštalácie a takisto konfigurácii operačného systému ChromeOS Flex sa dozviete v oficiálnej inštalačnej príručke. Tak čo, idete do toho?

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -