Apple je firma, ktorá má za sebou obrovskú históriu. Možno ani nevieš, no tento rok spoločnosť oslavovala 40. výročie od svojho založenia. Nie vždy to ale vyzeralo ako dnes a nie vždy tu bol Steve Jobs, ktorý firmu založil, no bol z nej vyhodený. V období, kedy tu nepôsobil a pracoval na vlastnom projekte Next, sa Apple pokúšalo napredovať. Toto bol úplne prvý laptop spoločnosti, ktorý bol predstavený 20. septembra 1989. Je to 27 rokov starý stroj, ktorý si dnes porovnáme s novým MacBookom Pro 2016. Poďme na to!

1989 vs. 2016

Niekde sa schyľovalo k novembrovej revolúcií a niekde popredné technologické spoločnosti predstavovali vtedy tie najúžasnejšie produkty na svete. Apple v tomto období predstavovalo jeden produkt za druhým a našli sa tu naozaj rôzne veci. Medzi týmito produktmi bol aj prvý počítač, ktorý však nebol stolný, ale prenosný, inak nazývaný laptop. Na vtedajšiu dobu to bol vážne pokrok a toto zariadenie malo už v tej dobe fantastický dizajn, aj keď povedzme si na rovinu, cítiť na ňom Jobsovu neprítomnosť.

- Reklama -

Apple svoj prvý prenosný počítač predstavilo už 20. septembra 1989. Pokiaľ sa sťažuješ na to, že dnešné počítače sú príliš ťažké a nespratné, podrž sa. Váha 8 kilogramov by bola v dnešnej dobe niečo neúnosné a rozmery, kedy počítač zabral celú jednu tašku a už sa do nej nezmestil ani list papiera by asi dnes tiež nikoho nepotešili. Ani cenovka nebola úplne nízka aj keď vieme, že technológia bola v tej dobe veľmi drahá. Počítač v roku 1989 stál rovných $7300! Ak teda dnes nadávaš na ceny nových MacBookov tak ako my v tomto článku, pravdepodobne môžeš byť spokojný s tým, čo nám Apple ponúka.

Rovnako tak porty a konektory sú tu úplne iné a celý počítač vyzerá ako detská hračka. Nezabúdajme ale, že to bolo pred takmer 30. rokmi a v súčasnosti už aj 9 rokov starý iPhone vyzerá, ako keby ho používali ešte naši starí rodičia v časoch, kedy chodili do školy. Elektornika starne rýchlejšie a rýchlejšie, no na druhej strane sa aj veľmi rýchlo vyvíja! Pozri si zrovnanie legendy a počítača, ktorý sa dúfajme ešte niekedy stane legendou, je to neskutočné, čím si ten vývoj prešiel!

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here