Možno vás to nikdy ani nenapadlo, no väzni v niektorých väzniciach majú prístup k relatívne moderným technológiám. Samozrejme, nedá sa počítať s tým, že by trestanec dostal do rúk najnovší iPad Pro s procesorom M1 a mohol si s ním robiť čo len chcel. Na tieto účely slúžia úplne iné, špeciálne upravené tablety s operačným systémom Android, ktoré sú značne obmedzené. Aj tak však dokážu spríjemniť každodenný život za mrežami ľuďom, ktorí si odpykávajú svoj trest.

Vo väzniciach panujú prísne pravidlá, ktorým musia byť všetky elektronické zariadenia prispôsobené. Tablety napríklad nemávajú žiadne reproduktory, aby si väzni nepúšťali nahlas hudbu a nerušili tým ďalšie osoby, ktoré sa s nimi nachádzajú v celách. Namiesto toho sa spoliehajú len na slúchadlá, prípadne reproduktor, ktorý hrá veľmi potichu.

Väzenský iPad beží na Androide

Väzenský tablet používa operačný systém Android 4 alebo 5. Má transparentný dizajn a dotykový displej
Väzenský tablet vyzerá veľmi jednoducho. Beží na ňom dvanásťročný Android (foto: CNN Bussiness)

Ak ste videli nadpis článku, prípadne náhľadový obrázok, je vám asi jasné, že tablety pre väzňov nebežia na najnovšej verzii operačného systému iPadOS. Namiesto toho sa spoliehajú na staršie softvérové verzie operačného systému Android.

Prečítajte si tiež  Kde je najlacnejší benzín alebo nafta? Táto aplikácia vám odpovie

Žiaľ, nie je ľahké nájsť podrobnejšie informácie o týchto zariadeniach, nakoľko ich z bezpečnostných dôvodov nezverejňujú ani samotní výrobcovia. Predpokladáme ale, že tablety majú buď zastaralý Android 4 alebo Android 5 a akékoľvek aktualizácie softvéru sú vylúčené.

Do pozornosti dávame, že operačný systém Android 4 má už 12 rokov. Len pre predstavu, Apple v roku 2010 predstavilo iPhone 4 a operačný systém iOS 4. Dnes je najnovší systém iOS 16 a čakáme na predstavenie iPhonu 14. Ide teda o šialene dlhú dobu. Na strane druhej, keďže sú väzenské tablety pomerne nenáročné, dokážu si vystačiť aj so starším operačným systémom.

Všetky transparentné tablety majú vstavané aplikácie, ktoré počítajú s počúvaním hudby alebo dokonca FM rádia. Na jeho používanie je potrebné pripojiť slúchadlá so zabudovanou anténou. Presne tak to kedysi fungovalo aj na telefónoch. Potom však prišla doba aplikácií a rýchleho internetu.

Internet len v ojedinelých prípadoch 

Väzenský tablet používa operačný systém Android 4 alebo 5. Má transparentný dizajn a dotykový displej
Ak to väznica povolí, tablet sa dokáže pripojiť aj na Wi-Fi. Ide však o ojedinelé situácie (foto: Tablet News)

Z pochopiteľných dôvodov sa dá očakávať, že väzni nebudú mať štandardne prístup na internet, respektíve na Wi-Fi. Tablety síce túto technológiu obsahujú, no v zariadeniach je defaultne vypnutá a nedá sa používať.

Pokiaľ by však mala väznica miernejšie pravidlá a využívanie Wi-Fi by bolo dovolené, tablety s Androidom sa teoreticky môžu pripojiť aj na internet. Je to však vysoko nepravdepodobné a zriedkavé.

Perfektné väzenské zariadenie na čítanie kníh 

Väzenský tablet používa operačný systém Android 4 alebo 5. Má transparentný dizajn a dotykový displej
Väzenské tablety nemávajú reproduktory. Namiesto toho sa spoliehajú na káblové slúchadlá s FM anténou (foto: Democrat And Chronicle)

To, v čom je ale väzenský tablet naozaj dobrý je funkcia elektronickej čítačky. Jeho základné úložisko síce ponúka len 16 GB, no keďže si doň väzni nemôžu nainštalovať prakticky žiadne aplikácie, hravo sa sem zmestia stovky či dokonca tisíce elektronických kníh. Takmer vždy ide o relatívne malé textové súbory, ktoré môžu poskytnúť ohromné množstvo obsahu.

Prečítajte si tiež  Siri by mohla byť geniálna. Škoda, že stále nevie po slovensky

Vo väzenskom tablete je k dispozícii aj poznámkový blok, základná kalkulačka a aplikácia kalendár. Pokiaľ budú mať to šťastie a dostanú sa na Wi-Fi, zariadenie dáva väzňom možnosť prečítať si správy od svojich blízkych.

Nie je tu ale žiaden klasický webový prehliadač alebo aplikácia YouTube. Rovnako tak väzni musia byť odstrihnutí od akýchkoľvek sociálnych sietí, ako je Facebook, Instagram alebo TikTok. Na dnešnú dobu ide teda o relatívne primitívny hardvér, ktorý však môže ľuďom za mrežami zmeniť život.

Väzenský tablet používa operačný systém Android 4 alebo 5. Má transparentný dizajn a dotykový displej
Transparentný dizajn tabletov má bezpečnostné dôvody (foto: Oklahomawatch)

A ak sa pýtate, prečo má také zvláštne priesvitné telo, odpoveď je jednoduchá. Keďže ide o elektroniku, musí byť na prvý pohľad jasné, že v jej útrobách šikovný väzeň niečo neskrýva alebo neprenáša. Bezpečnosť je predsa na prvom mieste!

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -