Európska únia je v posledných mesiacoch terčom kritiky za zákony, kvôli ktorým musela spoločnosť Apple kompletne prepracovať svoju platformu. Spomeňme napríklad povinnosť používať USB-C konektor v spotrebnej elektronike, alebo zavedenie možnosti inštalácie apiek mimo App Store na akýkoľvek iPhone. Ako však teraz upozorňuje DSL, z Bruselu prichádza rozumná povinnosť pre banky. Platiť bude aj na Slovensku.
Nakoľko chce EÚ modernizovať tento sektor, najnovšie nariadila všetkým bankám vo svojich členských štátoch podporovať okamžité medzibankové platby v eurách v rámci systému okamžitých úhrad SEPA. Smernicu už stihol ratifikovať Európsky parlament a podľa odborníkov bude predstavovať významný krok pre ešte väčší komfort bežných ľudí. Prevody peňazí už nebudú trvať hodiny či dni, ale niekoľko sekúnd.
Je pri tom zaujímavé, že ešte vo februári 2022 podporovali takzvané okamžité platby na Slovensku iba tri veľké banky. Bola to Slovenská sporiteľňa, VÚB a Tatra banka spolu (s Raiffeisen bankou). Problémom bolo, ale obmedzenie, v rámci ktorého ste mohli rýchle platby vykonávať iba medzi vymenovanými bankami. Pokiaľ ste posielali peniaze do banky, ktorá túto službu nepodporovala, prípadne to bolo naopak, peniaze prechádzali z účtu na účet klasickým zdĺhavým spôsobom.
Veľkou výhodou rýchlych platieb je tiež to, že ich môžete využívať 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Nevzťahuje sa na ne teda žiadne „víkendové obmedzenie“. Takisto je výhodou aj neobmedzená výška transakcie.
A hoci sú rýchle platby v súčasnosti medzi bežnými ľuďmi veľmi žiadané, podľa informácií Národnej banky Slovenska (NBS) pridala v priebehu času túto službu do svojho portfólia iba J&T Banka. Takýto pomalý postup je zrejme citeľný vo viacerých krajinách a presne preto sa EÚ rozhodla zakročiť. Aby toho navyše nebolo málo, v novej legislatíve sa píše, že banky si za tieto okamžité transakcie nemôžu účtovať vyššie poplatky, ako za štandardné transakcie v eurách.
Na rýchle platby už nebudeme čakať dlho
Podľa dostupných informácií nadobudnú nové pravidla svoju účinnosť dvadsať dní po tom, čo budú uverejnené v Úradnom vestníku EÚ. Následne budú mať banky 9 mesiacov na to, aby začali prijímať okamžité platby. Znamená to, že sa toho dočkáme už do konca roka 2024.
Trochu ináč je to, ale s povinnosťou podporovať odosielanie okamžitých platieb, nakoľko na implementáciu tejto novinky budú mať banky čas až 18 mesiacov. So službou sa teda u všetkých z nich stretneme najneskôr v septembri 2025. Takisto platí ešte jedna výnimka pre krajiny, ako Česká republika, Poľsko či Maďarsko, ktoré nepoužívajú euro. Pre tie bude kľúčové zaviesť tieto inovácie do 33 a 39 mesiacov.
Táto iniciatíva EÚ má zvýšiť efektívnosť finančných transakcií a je v súlade so širším cieľom digitálnej transformácie v bankovníctve. Sľubuje, že proces posielania a prijímania platieb bude pre spotrebiteľov v celej Európe oveľa rýchlejší a pohodlnejší, čím sa preklenie rozdiel medzi tradičnými bankovými operáciami a rýchlym digitálnym svetom, v ktorom dnes žijeme.
Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.