Európska únia v priebehu posledných rokov vymyslela niekoľko kontroverzných zákonov, ktoré sa priamo dotýkajú spoločnosti Apple a jej produktov. Jedným z nich je napríklad zavedenie USB-C aj pre iPhone (+ ďalšie zariadenia), alebo možnosť inštalácie aplikácií do operačného systému iOS mimo internetového obchodu. Teraz však prichádza ďalšia zmena, ktorá to Apple a aj ďalším výrobcom poriadne skomplikuje.

Takmer každý z nás si pamätá na časy, kedy sa dala batéria z mobilného zariadenia jednoducho vybrať po otvorení zadného krytu, ku čomu nebola potrebná teplovzdušná pištoľ a ani žiadne ďalšie špecializované nástroje či postupy. Človek skrátka použil svoje prsty, nanajvýš nechty a starú batériu vymenil za novú v priebehu sekúnd.

Dnes je ale doba iná a výrobcovia sa snažia vyrábať čo najodolnejšie a rozmerovo najtenšie produkty, kvôli čomu je batéria pevnou súčasťou ich konštrukcie. Treba tiež dodať, že akumulátory sú podstatne väčšie a majú aj dlhšiu životnosť. Európskym politikom to však zdá sa aj napriek tomu prekáža a preto sa rozhodli konať. V blízkej budúcnosti by sa mohol starý systém výmeny batérie vrátiť. A platiť to má aj pre iPhone.

Ako informuje portál Sammobile, Európsky parlament zmenil jeden zo zákonov tak, aby donútil výrobcov umožniť používateľom ľahkú výmenu batérie. Za hlasovalo až 587 poslancov, pričom len 9 bolo proti. Uvedomil si však niekto, že podobná zmena je zrejme úplne zbytočná?

Drastické zmeny dizajnu a ohrozená vodeodolnosť

iPhone servis vymeniteľná batéria
Zdroj: Unsplash / James A. Molnar / Nicolas Messifet

Či už ide o spoločnosť Apple, Google alebo Samsung, všetci títo výrobcovia využívajú pri produkcii smartfónov metódu sendviča, kedy jednotlivé komponenty naskladajú na seba a pre komponenty využijú každé jedno miesto, ktoré tu zostáva navyše. Napokon to celé zlepia a zoskrutkujú, aby sa dovnútra nedostal nikto ani nič, vrátane vody či prachu.

iPhone je vďaka tomu už od roku 2016 vodeodolný, pričom jednotlivé generácie spĺňajú normy IP67 a IP68. Práve s ňou sa pri začatí platnosti tohto zákona možno budeme musieť navždy rozlúčiť.

iPhone voda
Zdroj: Bing

Nový európsky zákon všetko zmení, pričom ak by mali mať zariadenia vymeniteľné kryty, výrobcovia budú musieť kompletne prepracovať ich konštrukciu a tiež spôsob výroby. Navyše tieto zmeny nebudú vykonávať špecificky pre európsky trh, ale s vysokou pravdepodobnosťou ich zavedú globálne.

Ochrana životného prostredia, ktorá nedáva zmysel 

Cieľom EÚ je v tomto smere ochrana životného prostredia, nakoľko politici sa domnievajú, že keď je výmena batérie v servise pri staršom smartfóne nerentabilná, používatelia sa ho jednoducho zbavia a radšej si kúpia nový model. Vyhodia tým však veľakrát ešte funkčné zariadenie, ktoré mohlo určitú dobu slúžiť. Z environmentálneho hľadiska je to teda problém.

Prečítajte si tiež  Očakávané pozadia pre iPhone 15 sú terčom výsmechu. Apple vraj pri nich nebolo príliš kreatívne

Na druhej strane, ako sme už spomenuli vyššie, iPhony (aj iné zariadenia) dnes obsahujú akumulátory, ktoré sú oveľa odolnejšie a majú dlhšiu výdrž, než batérie, ktoré sa v minulosti nachádzali v zariadeniach s odnímateľným zadným krytom. Dôkazom toho je aj náš redakčný iPhone X z roku 2017, ktorý mal koncom roka 2021 ešte 81 %.

Ku výmene muselo napokon dôjsť až po piatich rokoch prevádzky, čo bolo len rok pred skončením oficiálnej podpory iOS 17 zo strany spoločnosti Apple. Navyše servis stál zhruba 50 €, čo po piatich rokoch používania nebola zas tak veľká položka. Už len samotný nový akumulátor tvoril pravdepodobne cca 50 % samotnej ceny výmeny.

Čo tým chceme povedať je, že ide o pomerne zásadný nezmysel, ktorý síce zjednoduší výmenu batérie, no na druhej strane zásadné zníži odolnosť zariadení. Konštrukcia s odnímateľným krytom je oveľa náchylnejšia na poškodenia – spomeňte si na to, ako sa vám telefón zvykol rozsypať na niekoľko dielov, keď spadol na zem a zároveň pri nej hrozí strata vodeodolnosti. Okrem iného tiež budú telefóny hrubšie, ťažšie a menej solídne spracované.

Loopi Eco Case
Reklama

Vo výsledku sa tak zbavíme problému s cca 20 – 30 € prácou za výmenu batérie a namiesto toho nám budú pribúdať zariadenia, ktoré sú z dôvodu „otvárateľného dizajnu“ neopraviteľné a teda určené do elektro-odpadu. Vyriešenie problému teda v pomerne krátkej dobe prinesie druhý problém.

Kedy vstúpi nový zákon do platnosti? 

Apple Európska únia (Európa)
Zdroj: SvetApple

Dobrou správou pre výrobcov aj zákazníkov je aspoň to, že tento nový zákon vstúpi do platnosti až približne za 3,5 roka, takže inžinieri a dizajnéri majú ešte dosť času na to, aby celú problematiku prediskutovali a vyriešili.

Na druhej strane si stále nevieme predstaviť, že v roku 2027 uvidíme iPhone, na ktorom si budeme vedieť sami vymeniť batériu. Ide o tak zásadnú zmenu vývoja a konštrukcie zariadenia, že to môže potrvať oveľa dlhšie, ako 3,5 roka.

Veď Apple má už dnes rozpracovaný iPhone 16 aj iPhone 17 pre roky 2024 až 2025. Je to štandardný postup vývoja. Aj preto EÚ prisľúbila, že ak to bude potrebné, časový rámec môže predĺžiť.

Loopi reklama
Reklama

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tomto nápade myslíte vy. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Skladacia Motorola Razr 40 Ultra pohorela v teste odolnosti. Nie však kvôli ohybnému displeju
Môže ťa zaujímať
- Reklama -