To, že spoločnosť Meta (bývalý FACEBOOK) chce v najbližších rokoch investovať do vývoja rozšírenej a virtuálnej reality nie je žiadnou novinkou. Zaujímavosťou ale je, akým spôsobom chcú prepojiť ľudské vnímanie s pocitom vo virtuálnej realite.

Výskumné centrum Reality Labs totiž pracuje a rukaviciach, vďaka ktorým budeme schopní cítiť veci nachádzajúce sa vo VR.

Podľa slov spoločnosti Meta majú výsledné technológie potenciál nielen zásadne zmeniť smerovanie rozšírenej a virtuálnej reality, ale potenciálne ovplyvniť aj také rozmanité oblasti, ako je medicína a cestovanie do vesmíru. Najbližšou misiou firmy v tejto iniciatíve má byť dotýkanie sa digitálneho sveta pomocou haptických rukavíc.

Prečítajte si tiež  Takto budú vyzerať inteligentné hodinky od spoločnosti Meta (FACEBOOK)

„Predstavte si, že pracujete na virtuálnom 3D puzzle s ultrarealistickým 3D avatarom. Keď zo stola zdvihnete virtuálny dielik skladačky, vaše prsty sa automaticky prestanú hýbať, keď ho ucítite vo svojom zovretí. Cítite ostrosť hrán kartónu a hladkosť jeho povrchu, keď ho držíte v ruke, aby ste si ho bližšie prezreli a potom uspokojivé zacvaknutie, keď ho uložíte na miesto,“ týmito slovami opisuje Meta vyvíjané rukavice s haptickou odozvou pre VR.

Meta

Budúcnosť nesie meno virtuálna realita

Celý projekt má byť vedený pod záštitou Seana Kellera, ktorý vedie výskum interakcie a vstupov AR/VR v spoločnosti Reality Labs Research. Jeho multidisciplinárny tím sa zameriava na vytváranie rozhraní pre ďalšiu éru počítačov v oblastiach haptiky, EMG vstupov a mäkkej robotiky.

Najreálnejší zážitok, ktorý je v dnešnej dobe dostupný, je sledovanie rúk v zariadení Quest, ktoré vám umožňuje vidieť digitálnu verziu vašich rúk vo VR a manipulovať s virtuálnymi objektmi. To sa však deje bez toho, aby ste ich v rukách skutočne cítili.

Prečítajte si tiež  Prvý headset od Apple má byť drahší ako iPhone 13 Pro Max 1 TB!

Hoci táto možnosť používať ruky priamo vo VR je oproti dotykovým ovládačom obrovským zlepšením, bez hmatovej spätnej väzby jednoducho nemôžeme byť vo virtuálnom svete takí obratní ako v reálnom svete. Cieľom tohto výskumu je zmeniť to.

Rozšírená a virtuálna realita je samozrejme budúcnosťou aj pre jablkovú spoločnosť. Tá by mala prísť v horizonte niekoľkých rokov aj s vlastným riešením v podobe headsetu a interaktívnych prvkov pre Apple CarPlay. Čo si o tejto technológii myslíte vy?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJTech.FB
Tomáš Varga
Redaktor a autor obsahu na svetapple.sk, no hlavne veľký fanúšik firmy Apple a jej ideológie. Okrem noviniek z jablkového sveta patrí medzi moje záujmy aj videoherná sféra, hudba a cestovanie.