Už dlhšiu dobu sa hovorí, že Netflix sa chystá zakročiť proti zdieľaniu hesiel od účtov medzi používateľmi, ktorí nie sú obyvateľmi jednej domácnosti. Medzičasom sa dokonca objavili správy o tom, že každý kto to robí sa teoreticky dopúšťa trestného činu. Ako píše The Wall Street Journal, Netflix chce tento zvyk na dobro zrušiť. Platforme to môže výrazne pomôcť ale aj pohoršiť.

Reklama: Na Ecophone kúpite iPhone za fantastickú cenu s 24 mesačnou zárukou a dopravou ZADARMO. Zariadenia majú k dispozícii aj nabíjací adaptér ako bonus. 

Streamovacia služba si dlhodobo uvedomuje, že zdieľanie hesiel je problém, ktorý ovplyvňuje jej zisky. Keďže sa však firme v roku 2020 mimoriadne darilo, nemusela podnikať žiadne radikálne kroky aby to zastavila.

Varovný prst sa ale dvihol začiatkom roka 2022, keď Netflix zaznamenal prvú stratu predplatiteľov za posledných 10 rokov. Na základe toho sa CEO spoločnosti Reed Hastings rozhodol, že prišiel čas na riešenie starého problému so zdieľaním účtov, ktorý sa dlhodobo odkladal.

The Wall Street Journal sa domnieva, že Netflix bude žiadať od ľudí, ktorí zdieľajú účty s inými osobami mimo svojej domácnosti extra poplatky. Nová zmena by mala vstúpiť do platnosti už začiatkom roka 2023. Delia nás teda od nej možno už iba dni či týždne.

Netflix už spustil testovanie dodatočného poplatku za zdieľanie účtu 

Kto sa pozerá na Netflix v automobile Tesla?
Zdroj: Unsplash / Malte Helmhold

Firma sa už dávnejšie rozhodla, že používateľom v piatich krajinách latinskej Ameriky spoplatní zdieľanie účtov. V skutočnosti ide o ďalší test, ktorý má Netflixu odhaliť, či sú ľudia ochotní platiť viac, pokiaľ sa zistí, že zdieľajú svoje heslo s niekým cudzím.

Konkrétne sa to týka zákazníkov v Argentíne, Salvádore, Guatemale, Hondurase a Dominikánskej republike. Ak služba zistí, že viacerí ľudia sledujú Netflix na rozličných miestach dlhšie ako dva týždne, účtovať im bude vyšší poplatok za každú „extra“ domácnosť.

Koľko ľudia platia za zdieľané účty na Netflixe? 

Televízor, na ktorom je spustený Netflix
Zdroj: Unsplash / David Balev

Hneď na začiatku je dôležité doplniť, že nové pravidlá sa netýkajú Netflixu na mobilných zariadeniach, ako sú smartfóny, tablety alebo notebooky. Rovnako by spoločnosti nemalo prekážať, keď si svoj Netflix dočasne nastavíte na dovolenke.

Práve z tohto dôvodu sa obmedzenie aktivuje až o dva týždne neskôr, ako služba zaregistruje, že ju používate mimo svojej domácnosti, napríklad na Smart TV.

Našťastie je však Netflix voči zdieľaniu hesiel pomerne zhovievavý a cena zatiaľ nie je extra vysoká. V Argentíne ľudia platia presne 219 pesos za každú domácnosť, čo je v prepočte asi 1,70 €. V ostatných krajinách, ale cena narástla na cca 3,00 € za domácnosť, čo je čiastka, ktorú z nášho pohľadu môžeme očakávať aj u nás na Slovensku. Zatiaľ však nič nie je isté.

Prečítajte si tiež  Google+ končí. Nahradí ho vylepšená sociálna sieť "Google Currents"

„Dnešné rozsiahle zdieľanie účtov medzi domácnosťami podkopáva našu dlhodobú schopnosť investovať do našich služieb a zlepšovať ich,“ uviedol na blogu riaditeľ pre inovácie vo výrobe Chengyi Long.

Neodhalí vás len IP adresa 

Netflix na obrazovke iPhonu 13
Zdroj: Unsplash / Matteo Vella (úprava redakcie)

Ak vás teraz zaujíma, ako Netflix vôbec zistí, že ste niekomu požičali prístup do svojho účtu, odpoveď je jednoduchá – prostredníctvo odlišnej IP adresy. Platforma však bude schopná detegovať aj identifikátory zariadení, na ktorých sa obsah prehráva a v neposlednom rade aj aktivitu na účte. Novinka sa teda pravdepodobne nebude dať nijako obísť.

Existujú odhady, ktoré hovoria o tom, že až 222 miliónov platiacich domácností zdieľa heslá s ďalšími 100 miliónmi domácností. Netflix tu stráca miliardy dolárov a preto ich chce speňažiť.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom myslíte vy. Je to podľa vás rozumne? Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -