Tesla už nečelí problémom s nedostatkom vozidiel, ale naopak s ich extrémnym prebytkom. Americká automobilka vyrobila počas prvého štvrťroka 2024 až 433,371 elektromobilov, no predala z nich iba 386,810. To znamená, že na skladoch jej zostalo až 46,561 nepredaných vozidiel.

Najdôležitejšie: Automobilka sa teraz snaží prilákať kupujúcich znižovaním cien populárnych modelov, ako je Model Y, ale dopyt napriek tomu stagnuje. Tento prebytok možno pripísať celkovému spomaleniu predaja elektromobilov a nesúladu medzi výrobou a dopytom. Firma má však ešte jeden zásadný problém a tým je to, kam umiestniť vyrobené, no nepredané vozidlá.

Ako píše Quartz, podľa snímok z vesmíru od spoločnosti SkyFi sú tieto vozidlá skladované na rôznych miestach po celých Spojených štátoch. Napríklad v Texase sa v okolí Gigafactory nachádzajú zaplnené parkoviská, z ktorých sa vozidlá postupne presúvajú na ďalšie miesta. Podobná situácia je aj v St. Louis, kde je parkovisko mimo Chesterfield Mall zaplnené takmer 500 autami.

Dopyt po elektromobiloch značky Tesla klesol 

Elon Musk Tesla
Zdroj: Unsplash / Martin Katler / Midjourney (úprava redakcie)

Hoci Tesla stále predáva stovky tisíc vozidiel, je zrejmé, že už nemá taký rýchly odbyt ako kedysi. Otázkou zostáva, ako dlho bude trvať, kým sa situácia stabilizuje a či bude Tesla schopná udržať si svoju pozíciu lídra na trhu s elektromobilmi.

Pre americkú automobilku je táto situácia obrovskou skúškou. Slabé predaje sa už podpísali aj na počte zamestnancov, ktorý sa pred pár mesiacmi rapídne znížil. Elon Musk sa dokonca zbavil 500 zamesntnacov dôležitého projektu, ktorý sa zaoberal nabíjačkami Tesla Supercharger. Viac sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku.

Uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať ďalej. Každopádne predpokladáme, že automobilka nebude poľavovať vo svojich inováciách. Už tento rok by nám mala odprezentovať ďalšie novinky.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Duel aký sa len tak nevidí: Elon Musk vyzýva Vladimíra Putina na osobný súboj
Môže ťa zaujímať
- Reklama -