Najväčšie technologické spoločnosti sveta sa spojili, aby mohli bojovať voči spoločnosti Apple na starom kontinente. Firmy ako Google, Meta, Qualcomm, Nothing, Lenovo, Opera a niekoľko ďalších najnovšie podľa Reuters oznámili vznik svojho spoločného úsilia, v rámci ktorého sa budú snažiť presadzovať „otvorené digitálne ekosystémy“.

Ako píše portál Macrumors, toto spojenectvo sa v súčasnosti javí, ako ostrý krok proti spoločnosti Apple, ktorá samozrejme súčasťou skupiny firiem s názvom Coalition for Open Digital Ecosystems (CODE) nie je. Naopak sa tu však nachádza aj Motorola, Honor, Lynx či nemecká spoločnosť Wire. Skupina CODE sa podľa oficiálnych vyjadrení snaží podporiť otvorenejšie platformy a systémy na území Európy.

V praxi má ísť o priamu reakciu na nové zákony a pravidlá Európskej únie, ktorých súčasťou je aj zákon o digitálnych trhoch (DMA). Práve DMA označuje viaceré veľké technologické spoločnosti za „strážcov brány“ (Gatekeepers), na základe čoho sa ich snaží donútiť otvoriť svoje služby a platformy iným spoločnostiam a vývojárom.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Predpokladá sa, že zákon o digitálnych trhoch sa postará o to, že spoločnosť Apple bude musieť minimálne v Európe prehodnotiť spôsob fungovania služieb ako App Store, FaceTime či Siri.

Súčasťou tejto zmeny bude napríklad nová možnosť pre používateľov, ktorá sa nazýva „Sideloading„. V rámci nej si budeme môcť do našich iPhonov či iPadov nainštalovať aj aplikácie mimo internetového obchodu App Store.

S príchodom nového zákona o digitálnych trhoch by tiež vývojári mali mať možnosť propagovať svoje ponuky aj mimo App Store a rovnako do apiek zavádza platobné systémy tretích strán. Doteraz bolo nutné využívať platobný systém od spoločnosti Apple.

Čo je cieľom CODE? 

Skupina firiem CODE má v pláne zahájiť spoluprácu so spoločnosťami, zákonodarcami a akademikmi na podporu digitálnej otvorenosti. Rovnako chce predstaviť spôsoby, ako to dosiahnuť za pomoci zákona DMA a ďalšej legislatívy Európskej únie.

Spoločnosti, ktoré sú súčasťou CODE už dokonca zahájili prvú diskusiu, v rámci ktorej riešili, akým spôsobom by mohli fungovať digitálne ekosystémy v Európe. Rovnako sa snažili nájsť odpoveď na otázku, čo pozitívne ovplyvňuje konkurencieschopnosť a otvorenosť.

Organizácia chce otvoriť „hlavné digitálne ekosystémy pomocou medziodvetvovej spolupráce na podporu bezproblémovej konektivity a interoperability medzi systémami.“ – uvádza portál Macrumors.

Prečítajte si tiež  Starý ale jarý. Najobľúbenejší iPad Slovákov kúpite za fantastickú cenu

Začína sa boj proti Apple v EÚ

Pokiaľ sa teraz pýtate, prečo súčasťou CODE nie je aj spoločnosť Apple, odpoveď je úplne jednoduchá.

Zatiaľ čo táto firma bola spolu s Google a Metou začlenená medzi „Gatekeepers“, jej platformy zostanú aj po začatí platnosti zákona o DMA relatívne uzavreté (hoci tu dôjde ku zásadným zmenám). A to sa konkurentom nepáči.

Veľké technologické spoločnosti sa preto pokúšajú využiť nové zákony EÚ na podnietenie veľkých zmien v ekosystéme Apple. Koniec koncov, krásne sme to mohli vidieť už minulý mesiac, keď sa o to pokúsila spoločnosť Google.

Po tom, čo spoločnosť Apple dokázala pred EÚ preukázať, že iMessage má v tejto časti sveta len veľmi malú používateľskú základňu a preto by sa služba nemala v rámci DMA otvárať ďalším platformám prišla spoločnosť Google, ktorá spolu s viacerými európskymi telekomunikačnými platformami naliehala, aby európske regulačné orgány zakročili a iMessage označili za takzvanú „Základnú službu„.

To by prinútilo spoločnosť Apple, aby spravila iMessage interoperabilny s konkurenčnými chatovacími službami. Nechajme sa preto prekvapiť, aké budú ďalšie kroky CODE.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -