Startup Elona Muska sa postaral o senzáciu, ktorá sa zapíše do dejín technológie veľkými písmenami. Spoločnosť Neuralink po prvýkrát vložila čip do ľudského mozgu. Na svete je tak prvý človek, ktorý disponuje touto sci-fi vychytávkou.
Musk vo svojom príspevku na sociálnej sieti X povedal, že operácia prebehla v nedeľu a pacient sa zotavuje dobre. Toto oznámenie by mohlo byť dôležitým krokom pre úsilie spoločnosti aplikovať technológiu vo väčšom meradle tak, aby mohla zlepšiť život tisícom ľuďom po celom svete. Kontroverzný filantrop však poskytol len málo detailov a z príspevku nie je zrejmé, čo všetko sa počas operácie udialo.
Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.
Spoločnosť dostala povolenie na štúdium bezpečnosti a funkčnosti svojho čipového implantátu a chirurgických nástrojov ešte minulý rok. Prvé výsledky ukazujú vzhľadom na Muskovo vyjadrenie sľubnú detekciu neuronových spojov.
The first human received an implant from @Neuralink yesterday and is recovering well.
Initial results show promising neuron spike detection.
— Elon Musk (@elonmusk) January 29, 2024
Prvý produkt spoločnosti Neuralink sa bude volať Telepathy a jeho prvými používateľmi budú ľudia, ktorí stratili schopnosť používať končatiny. Spoločnosť Neuralink sa už pol desaťročia snaží o využitie implantátov na prepojenie ľudského mozgu s počítačom.
Startup však čelil veľkej vlne kritiky po tom, ako v roku 2022 zomrela opica počas jedného z pokusov. Cieľom pokusu bolo naučiť zviera hrať Pong, jednu z prvých počítačových videohier.
V decembri 2022 zamestnanci pre agentúru Reuters povedali, že spoločnosť sa ponáhľala s uvedením na trh, čo viedlo k nezodpovednému zabíjaniu zvierat a federálnemu vyšetrovaniu.
V máji minulého roka získala spoločnosť Neuralink povolenie na klinické skúšky na ľuďoch a o niekoľko mesiacov neskôr začal startup nábor pacientov. Do cieľovej skupiny spadali ľudia s kvadruplegiou spôsobenou poškodením krčnej miechy, alebo amyotrofickou laterálnou sklerózou (ALS).
Skúška je súčasťou štúdie, ktorú spoločnosť Neuralink nazýva “PRIME Study”, čo je skratka pre “Precise Robotically Implanted Brain-Computer Interface” (Presné roboticky implantované mozgovo-počítačové rozhranie). Cieľom je preskúmať bezpečnosť implantátu a chirurgického robota a otestovať funkčnosť zariadenia.
Skôr ako sa mozgové implantáty spoločnosti Neuralink dostanú na širší trh, budú potrebovať schválenie regulačných orgánov. Úrad FDA vydal v roku 2021 dokument, v ktorom zmapoval prvé úvahy agentúry o zariadeniach s rozhraním „mozog-počítač“.
Zatiaľ čo Neuralink a Musk získali značnú pozornosť pre svoje pokusy v rámci tohto rozhrania, v oblasti pracuje aj niekoľko ďalších spoločností. Do tejto kategórie spadá aj spoločnosť Synchron, ktorá ako prvá získala povolenie na testovanie zariadenia na ľuďoch v roku 2021. Spoločnosť Synchron odvtedy zaraďuje a implantuje pacientov do skúšobnej prevádzky.
Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.