Nie v každej firme to funguje práve ružovo a aj keď by si jeden mohol myslieť, že napríklad také Apple má všetkých svojich zamestnancov pod kontrolou a práca v Apple Store je skôr pocta ako „trest“, mohol by sa mýliť. Ako ukázal posledný príklad, v ktorom bola ohlásená skupinová žaloba na svojho zamestnávateľa, v tomto prípade samotnú jablkovú spoločnosť, nič nie je dokonalé a Apple musí platiť. Konkrétne to budú $2 000 000 amerických dolárov!
Apple zaplatí nespokojným zamestnancom $2 000 000
Je práca v spoločnosti Apple na pozícii predavača v obchode Apple Store splneným snom? Robíš presne to, čo ťa baví, do čoho sa vyznáš a v podstate nemusíš nič dôležité riešiť. Ako sa ale ukazuje, pracovať pre Apple nemusí byť až také jednoduché a ani táto spoločnosť to vo svojom vnútri nemá práve dokonalo dotiahnuté. Posledná žaloba bude stáť Apple úctyhodné $2 000 000 a všetky tieto peniaze budú rozdelené medzi 20 000 zamestnancov, ktorí sa do žaloby zapojili.
Prvotný impulz vznikol ešte v roku 2011, kedy dvaja nespokojní zamestnanci Apple Store v Kalifornií podali na Apple žalobu pre nie celkom košer prístup k ich osobám. Problém bol napríklad v tom, že zamestnanci sa v robote často krát zdržali dlhšie ako mali a pritom mali len veľmi krátke prestávky, počas ktorých si jednoznačne nestíhali odpočinúť. Ďalší problém bol s hradením mzdy potom, ako daní zamestnanci opustili firmu. Apple síce peniaze vyplatí, ale so sľubovaným časom nemá doba príchodu peňazí na účet bývalého zamestnanca v podstate nič spoločné.
Tento prípad bol v podstate len tak potichu zametený pod koberec, až kým sa v roku 2014 neprihlásilo zhruba 20 000 ďalších ľudí a to už je naozaj veľké číslo na to, aby si ich súdy len tak bez povšimnutia odkladali. V San Diegu sa teda celý tento spor opäť otvoril a hlavný súd udelil firme Apple povinnosť uhradiť celkom $2 000 000 medzi spomínaných 20 000 zamestnancov. Suma je to na prvý pohľad obrovská, ale reálne to znamená, že každý zo zamestnancov dostane len okolo $100, čo nie je práve najvyššia suma a v USA je to len malá časť minimálnej mzdy.
Na druhú stranu ale môžeme povedať, že určite sa medzi 20 000 zamestnancami našlo aj veľa špekulantov, ktorí sa chceli na celom probléme priživiť. Vôňa peňazí nerobí problém okradnúť aj svojho zamestnávateľa. Povedzme si predsa na rovinu, kto to má v dnešnom svete v práci ľahké. Nechceme sa ale samozrejme nikoho zastávať a tiež nikoho obviňovať. Myslíme si však, že to vlastne pre Apple celé dopadlo celkom dobre, mohol z toho byť aj oveľa väčší problém!