Píše sa 24. august, 18:30 EST, keď Steve Jobs oficiálne odstupuje z postu generálneho riaditeľa spoločnosti Apple. Tento moment si pamätáme ako by sa udial včera, nakoľko samotná správa obletela všetky svetové média.
Išlo o veľmi šokujúci informáciu, pretože človek stojaci za produktami ako Macintosh, iMac, iPod, iPhone či iPad odrazu nemohol viesť spoločnosť, ktorú sám založil, neskôr opustil a následne zas zachránil.
Problémom žiaľ bolo, že Steve sa ocitol od januára 2011 na ďalšej zdravotnej dovolenke, ktorá súvisela s jeho transplantáciou pečene. Tú absolvoval v roku 2009. Jeho zdravie mu tak neslúžilo a bolo nevyhnutné, aby prehodnotil priority.
V tomto čase už Tim Cook (ako zástupca) viedol Apple, pričom ho poveril sám Steve. Aby bola jeho tvár známejšia, čoraz častejšie sa vyskytoval na hlavnej scéne po boku iných dôležitých osobností pri predstavovaní produktov. Začali sme tušiť, že budúcim CEO bude práve on.
Stevov list pre zamestnancov a komunitu
Steve zanechal svojim kolegom, fanúšikom a celej Apple komunite list, v ktorom opisuje svoj odchod z pozície generálneho riaditeľa. Nešlo o žiaden niekoľkostranový sloh ale o pomerne stručnú informáciu, v ktorej povedal všetko, čo ľudia potrebovali vedieť.
Napriek svojim vážnym zdravotným problémom sa nechcel ani v tejto ťažkej situácii vzdať svojich povinností v spoločnosti Apple. Požiadal preto predstavenstvo, aby mu umožnili zostať aspoň predsedom.
Zároveň v tomto liste po prvýkrát uviedol, že budúcim CEO spoločnosti Apple by sa mal stať práve Tim Cook. Pomerne nenápadný chlapík s obrovskými ambíciami, ktorý mal na krku obrovskú zodpovednosť.
Obavy z Tima Cooka sa ukázali ako zbytočné
Pokiaľ milujete spoločnosť najmä pre jej výstredného, no zato veľmi vizionársky mysliaceho šéfa, čo sa stane potom, keď ho nahradí niekto iný? Túto otázku sa pýtali mnohí akcionári ako aj dlhoroční fanúšikovia Apple.
S Timom Cookom sa svet zoznámil ako s „dočasným šéfom Apple“ počas zdravotných dovoleniek Steva Jobsa. Išlo o človeka, ktorý mal úplne iné myslenie a štýl vedenia spoločnosti.
Netreba zabúdať, že v 80-tych rokoch bol Steve donútený odísť z Apple, čo spôsobilo lavínu zlých rozhodnutí. Firma v priebehu nasledujúcich desiatich rokov takmer skrachovala, čo zachránil opäť Jobs, ktorý sa vrátil. V roku 2011 sa mohol odohrať rovnaký scenár.
Napriek tomu, že sme mali o Timovi Cookovi mnoho pochybností, odborná verejnosť zdieľala názor, že keď mu bol ochotný dôverovať sám Steve Jobs, ktorý veru nevychádzal z každým dobre, mali by sme aj my. A to sa ukázalo ako správne tvrdenie.
Apple sa zmenilo, no našťastie nie k horšiemu
Ako sme už uviedli vyššie, Tim prevzal na plecia obrovskú zodpovednosť. Pokiaľ by mu vedenie Apple nevyšlo, do histórie by sa zapísal ako neúspešný CEO, ktorý zruinoval celú firmu.
Na strane druhej, pokiaľ by mu to vyšlo, mohol by mať v technologickom priemysle obrovskú autoritu a rešpekt. No a ten si získal už počas prvých rokov pôsobenia.
Apple už nie je vedené spôsobom obrovských show a predstavení. Taktiež sa nám zdá, že firma nepôsobí tak „revolučným“ dojmom ako kedysi. Z nových produktov a rozhodnutí cítiť akúsi citlivosť, ktorú do nej vzniesol Tim Cook. To ale nie je nesprávne.
V Cupertine naďalej tvoria tie najlepšie produkty na svete, ktoré sú na mieru ušité pre používateľov. Možno že neobsahujú úplne všetky moderné technológie, no inžinieri sa do nich snažia zakomponovať len to, čo je naozaj potrebné a ľudia tento prístup milujú. Dôkazom je aj hodnota celej spoločnosti.
Keď Steve Jobs odchádzal z Apple, jedna akcia mala hodnotu zhruba 13 $. Dnes, po desiatich rokoch je to až 150 $, teda takmer 12x viac!
Apple má v súčasnosti trhovú hodnotu na úrovni 2,5 bilióna dolárov a neustále rastie. Pokiaľ sa mu bude dariť tak ako doposiaľ, do konca roka 2021 by mohol prekonať ďalšiu magickú hranicu a to 3 bilióny dolárov.
Ďakujeme Steve, že si rozbehol túto fantastickú loď a zároveň ďakujeme Tim, že ju napriek neuveriteľnej váhe dokáže už desať rokov kormidlovať. Snáď to tak pôjde aj naďalej! Držíme ti palce.