Spoločnosť Apple iba minulý týždeň predstavila iPhone 13 Pro, ktorý má so svojim predchodcom množstvo spoločného, avšak zďaleka nie je rovnaký. Zariadenie ponúka niekoľko nových technológií, výkonnejší procesor, kvalitnejšie fotoaparáty či prepracovaný dizajn.

V spolupráci so spoločnosťou m:zone sme mali tú príležitosť vyskúšať si nové iPhony medzi prvými na Slovensku a tu sú naše pocity.

Nový systém balenia je bezproblémový  

Nový iPhone 13 Pro už nenájdete v krabici, ktorú pôvodne chránila transparentná plastová fólia. Apple ju z dôvodu šetrenia životného prostredia nahradilo oveľa sofistikovanejším riešením, kedy vrchnú a spodnú časť balenia držia pokope dva papierové pásiky.

Balenie je ale našťastie aj napriek tejto zmene veľmi pevné a nehrozí, že by sa vám počas transportu z obchodu domov otvorilo. Papierové pásiky sa dajú strhnúť veľmi ľahko a rýchlo, takže to zvládne úplne každý. Keď si človek uvedomí, že týmto spôsobom sa podarilo ušetriť až 600 ton plastového odpadu ročne, až sa chytá za hlavu, prečo to neprišlo skôr.

Hrubšie telo si nevšimnete

Ako iste viete, každý iPhone 13 Pro je o cca 0,25 mm hrubší než iPhone 12 Pro. Za normálnych okolností by vám to zrejme nevadilo, avšak na konštrukcii s plochými hranami by mohol byť aj takýto drobný rozdiel badateľný. Tu sa to však nedeje.

Pokiaľ chytíte novinku do ruky, budete mať rovnaký pocit ako z predchodcu. To iste platí aj v situácii, keď iPhone 13 a iPhone 12 položíte na stôl vedľa seba. 0,25 mm je skrátka príliš málo na to, aby ste si všimli rozdiel.

Dokonca sme spozorovali, že starší iPhone 12 Pro s temperovaným ochranným sklíčkom bol vo finále hrubší než iPhone 13 Pro bez neho. Zakomponovanie väčšej batérie teda nemá žiaden vplyv na komfort používania a to platí aj o celkovej váhe produktu.

Touch ID by sa zmestilo aspoň do uzamykacieho tlačidla, škoda

Aby sme povedali pravdu, nám v redakcii neprekáža, že iPhone nemá Touch ID ale Face ID. Samozrejme, v čase pandémie by bolo dobré, keby sa dal používať pri platení aj dotyk prsta.

Firma pôvodne chcela, aby bolo Touch ID priamo v displeji a podľa mnohých zdrojov na tom stále tvrdo pracuje. Na strane druhej, existuje ešte jedno riešenie, ktoré už Apple používa na iPade mini 6. generácie alebo na iPade Air 4. generácie.

Prečítajte si tiež  OLED displeje už v iPhone 8!

Systém sa predsa môže schovať priamo do bočného uzamykacieho tlačidla. Možno by to nebolo také „pokrokové“, ako ukryť ho pod displej, no určite by to bolo aspoň funkčné a prínosné.

Ak sa navyše pozriete na bočný rámik iPhonu 13 Pro a porovnáte ho s bočným rámikom iPadu mini 6. generácie, rýchlo zistíte, že tu nie je zas až taký veľký rozdiel. Touch ID by sa tu bez problémov zmestilo. Škoda, že ho Apple vynechalo…

Nová modrá a jemne vylepšená zlatá

Zatiaľ čo pri základnom iPhone 13 a iPhone 13 mini, ktorého prvé dojmy nájdete na tomto odkaze sa toho v oblasti farieb zmenilo celkom dosť, drahšie modely iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max majú podstatne menej zmien. Prevedenia Graphite (čierna) a Silver (strieborná) sú prakticky totožné s predchodcom.

Obe sa pravdepodobne veľmi dobre predávali a Apple nemalo záujem o úpravu odtieňa. Skúmali sme ho aj pod silným svetlom a ani v jednom prípade sme nenarazili na výraznejšie zmeny. Ak sa vám teda páčil iPhone 12 Pro v týchto farbách, rovnaké to bude aj pri iPhone 13 Pro.

Za zmienku však stojí minimálne zlatá, ktorá na oko taktiež vyzerá podobne ako na iPhone 12 Pro, no v skutočnosti je odtieň na zadnom matnom skle o niečo žltší.

Samozrejme, ide len o drobný detail, ktorý počas bežného používania možno ani nespozorujete. Ak sa vám ale zdala predošlá zlatá príliš podobná striebornej, mali by ste vedieť, že toto sa už opakovať nebude.

Nádherná Sierra Blue

Zrejme nie sme jediní, komu sa veľmi zapáčilo prevedenie Sierra Blue. Apple zobralo minuloročnú tmavomodrú a premenilo ju na výrazne svetlomodrú. Výsledok je vskutku úžasný a z nejakého dôvodu nám tento odtieň pripomína staré Apple.

Žeby to bolo kvôli výraznej podobnosti farby s iMacom G3? Ťažko povedať. Tak či onak, ak ste fanúšikovia modrej, naživo vás tento odtieň dostane. No a pokiaľ vás neoslovil, k dispozícii sú tu ďalšie tri vydarené prevedenia!

Väčšie a profesionálnejšie fotoaparáty

Základný iPhone 13 a iPhone 13 mini má po novom diagonálne umiestnenie šošoviek fotoaparátu, ktoré sú o niečo väčšie. iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max sa v tomto smere nezmenil. Taktiež ale ponúka väčšie šošovky a všimnete si to hlavne na menšom iPhone 13 Pro (ten v predošlej generácii nemal tak veľké šošovky ako iPhone 12 Pro).

Na senzor sa vďaka tomuto triku dostane viac svetla, čo zabezpečí ešte kvalitnejšie zábery za zhoršených svetelných podmienok alebo v noci. Apple sa v tomto smere opäť posunulo o úroveň vyššie a iPhone 13 Pro vybavilo tým najlepším, čím mohlo. Profesionálni používatelia to určite ocenia, no a tí bežní si aspoň spravia pekné fotky na Instagram.

Prečítajte si tiež  Dotyková obrazovka a návrat technológie 3D Touch: MacBook sa opäť zmení

Menší notch vám chýbať nebude 

Nakoniec sa vyjadríme aj ku poslednej viditeľnej zmene, ktorú prináša iPhone 13. Všetky štyri verzie získali o niečo menší výrez pre systém skenovania tváre Face ID. Predná kamera sa tak presunula z pravej strany na ľavú a slúchadlo až ku samotnému šasi, ktoré ho ohraničuje z vrchnej strany.

Notch je podľa samotného Apple menší asi o 20 % a všimnete si to už na prvý pohľad. Na strane druhej, ak vlastníte akýkoľvek iPhone, ktorý už Face ID ponúka, pravdepodobne vám tento rozdiel prekážať nebude. Nie je až tak výrazný, ako si možno myslíte a neprišlo nám to tak ani na najväčšom iPhone 13 Pro Max.

Áno, zrejme to vyzerá lepšie, no vo vrchnej časti displeja máte stále niečo, čo vám tam bude pri bežnom používaní „zavadzať“. Je jedno, či je notch menší alebo väčší. Stále tam skrátka je…

120 Hz vidieť okamžite

Hneď po prvom odomknutí si na displeji všimnete, že niečo nie je s kostolným poriadkom. Myslíme to samozrejme v dobrom slova-zmysle. Animácia odomykania prebehne oveľa plynulejšie než predtým a vy si zrazu uvedomíte, že iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max dostali 120 Hz displej. Ten môže v určitých situáciach pracovať aj s 10 Hz obnovovacou frekvenciou, čo je o polovicu menej, než predchodca, vďaka čomu ušetrí batériu.

Či už ale budete pozerať film alebo prechádzať web, každý pohyb uvidíte neporovnateľne plynulejšie než na iPhone 12 Pro Max. No a ak vás teraz zaujíma, či to stojí za výmenu, naša odpoveď je prekvapivo nie. Je síce pravda, že 120 Hz je príjemný bonus ale to je v podstate všetko.

To, že ho v zariadení nemáte vám začne vadiť až vo chvíli, keď každý deň používate iný produkt s takouto obnovovacou frekvenciou (napríklad iPad Pro). To je však len náš poznatok a vy sa možno na celú vec pozeráte ináč. Budeme radi, keď sa k tomu vyjadríte v komentároch. nižšie

Oplatí sa výmena? 

Všetko samozrejme záleží od vašich individuálnych preferencií. Pokiaľ chcete nový iPhone, alebo ho z ekonomických dôvodov striedate každý rok, v takom prípade sa výmena určite oplatí.

Na strane druhej, pokiaľ vlastníte iPhone 12 Pro alebo iPhone 12 Pro Max, nemyslíme si, že je nutné, aby ste prechádzali na novší model. Tých zmien, ktoré v praktickom živote prináša je len minimum.

Prečítajte si tiež  Apple začne rozosielať prvé upravené iPhony pre vývojárov, ktoré sa nedajú kúpiť

No a ak vlastníte iPhone 11 Pro prípadne starší, tu už by ste novú generáciu mohli zvážiť. Z nášho pohľadu sa takáto výmena viac ako oplatí, pretože sa tu sčítavajú technológie aj s predošlým iPhonom 12 Pro (prípadne ďalšími verziami, ktoré ste vynechali).

iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max už testujeme 

Tento článok uzavrieme tým, že ste si prečítali prvé dojmy, ktoré pochádzali čisto zo základného kontaktu so zariadením. V tak krátkom čase sme pochopiteľne nemali možnosť otestovať všetky nové funkcie a vylepšenia. Ničoho sa ale nebojte, nakoľko ďalšie „pocity“ a taktiež celú recenziu na iPhone 13 Pro zverejníme už čoskoro. Určite sa teda dozviete viac aj o fotoaparátoch, procesore a podobne…

Môže ťa zaujímať
- Reklama -