Spoločnosť Apple patrí medzi najväčších výrobcov spotrebnej elektroniky na svete a tak sa nemôžeme čudovať tomu, že firma potrebuje určitú oporu aj vo svojich dodávateľských reťazcoch. Tú jej zabezpečuje napríklad spoločnosť TSMC, ktorá je označovaná za najväčšieho výrobcu čipov na svete.

Podľa správy DigiTimes, o ktorej informoval Macrumors, Apple v roku 2023 uzavrelo obrovskú rezerváciu, čím vyšachovalo konkurenciu. Technologický gigant z Cupertina totiž s TSMC uzavrel dohodu, že mu poskytne až 90 % aktuálnej výrobnej kapacity pre prvú generáciu 3 nm procesorov, ktoré budú súčasťou budúcich Apple produktov.

Tieto čipy by sme v nasledujúcich mesiacoch mali vidieť napríklad v iPhone, Macu, iPade či iných zariadeniach, ktoré budú schopné využiť ich potenciál. Okrem toho, že dostanú extrémny výkon, 3 nm výrobný proces im zabezpečí najmä vysokú energetickú účinnosť. To znamená, že budú mať podstatne nižšiu spotrebu.

iPhone 15 Pro dostane 3 nm čip ako jeden z prvých

iPhone 15 Pro Max
Zdroj: Technizo

Jedným z prvých produktov, v ktorom uvidíme 3 nm čip bude iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max s procesorom A17 Bionic. V porovnaní so 4 nm čipom A16 Bionic, ktorý sa dnes nachádza v iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max by mala byť novinka o 15 % výkonnejšia a až o 35 % úspornejšia, čo je vcelku extrémna hodnota.

3 nm procesory ale čoskoro dorazia aj do počítačov Mac. Pôjde konkrétne o čipy s označením M3, ktoré by sa mohli stať súčasťou základného MacBooku Air, ako aj 24″ iMacu.

Na rovnakom výrobnom procese budú potom postavené aj čipy M3 Pro, M3 Max a M3 Ultra, ktoré prídu v roku 2024 do MacBookov Pro a teoreticky aj do aktualizovaného Macu Studio či dokonca Macu Pro. Nechajme sa prekvapiť. Každopádne už teraz je jasné, že si pre nás Apple chystá veľké prekvapenia.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  MacBook Air 15" kúpite po zľave o stovky eur lacnejšie: Je to geniálny počítač za super cenu
Môže ťa zaujímať
- Reklama -