Aj keď spoločnosť Apple predstavila svoj AR / VR headset Apple Vision Pro už pred pár mesiacmi, zariadenie sa dostane do predaja až v roku 2024. O prácach na tomto produkte pri tom vieme už pomerne dlhú dobu. Zďaleka nás ale nenapadlo, ako dlho v skutočnosti trvajú. Túto tému teraz otvoril portál 9to5mac.

Vďaka čerstvému patentu, ktorý sa podarilo získať spoločnosti Apple vieme, že tento technologický gigant započal práce na svojej náhlavnej súprave najmenej pred 16 rokmi. V tom čase firmu viedol legendárny Steve Jobs a na Keynote sa predstavoval prvý iPhone.

Patent z roku 2007 síce nie vzhľadom na svoj vek taký revolučný, no zaujímavým spôsobom popisuje využívanie podobnej súpravy, akou je dnes Apple Vision Pro, na sledovanie filmov, alebo športových podujatí.

Už v tom čase sa však v patente vyskytuje zmienka o rozšírenej realite a rovnako tu nájdeme prekvapivo sofistikované možnosti. Jednou z nich je napríklad technológia, pomocou ktorej by mohol headset vytvárať pre používateľa ilúziu, ktorá by bola podobná, ako by sedel práve v kine.

Apple nás chcelo v roku 2007 preniesť z obývačky priamo na štadión 

Aby toho nebolo málo, spoločnosť Apple už v roku 2007 počítala s tým, že zariadenie pre rozšírenú, alebo virtuálnu realitu bude musieť vedieť reagovať na pohyby hlavy, očí alebo rúk presne tak, ako to dnes dokáže Apple Vision Pro.

Firma na to chcela používať špeciálne senzory, vďaka ktorým by sa mohol prispôsobovať zobrazovaný obsah. Ťažko dnes povedať, či ich už mala v dostatočnej kvalite v tom čase k dispozícii, no je obdivuhodné, ako moc do budúcnosti videli niektorí inžinieri a technici.

V patente sa tiež spomína vytvorenie virtuálneho zážitku zo štadióna pri sledovaní športového podujatia:

Osobné zobrazovacie zariadenie môže používateľovi poskytnúť možnosť prezerať si médiá spojené s bejzbalovým zápasom, ako keby bol používateľ na bejzbalovom štadióne (napr. Fenway Park alebo Yankee Stadium).“ píše sa v patentovej prihláške z roku 2007.

Apple Vision Pro 2007
Zdroj: PatentlyApple

Dá sa teda povedať, že spoločnosť Apple na Apple Vision Pro pracovala minimálne 16 rokov a taktiež existuje pravdepodobnosť, že sa na tom podieľal aj novátor Steve Jobs. Ten podľahol zákernému ochoreniu v roku 2011, po čom na jeho pozíciu nastúpil súčasný CEO Apple Tim Cook.

A ak si myslíte, že je to po prvýkrát v histórii, čo sa dozvedáme takúto zaujímavú informáciu, nie je to celkom pravda. Bývalý šéf dizajnu Apple Jony Ive v minulosti prezradil, že pred tým, než spoločnosť Apple vyvinula a predstavila prvý iPhone, v skutočnosti započala práce na prvom iPade.

Prečítajte si tiež  Apple daruje päť miliónov dolárov černošským školám a univerzitám

Tie začali už niekedy v roku 2004. Steve Jobs ale prišiel a povedal, že na tablet ešte neprišiel ten správny čas. Presne preto sa Apple zameralo na iPhone, ktorý bol predstavený začiatkom roka 2007. Následne trvalo ďalšie tri roky, kým sa Apple odhodlala na predstavenie prvého iPadu. Na trh oficiálne prišiel 6 rokov po začatí vývoja, 3. apríla 2010…

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -