Pokiaľ používate CarPlay, predpokladáme, že to robíte cez kábel. Je to účinný, no možno aj trochu „otravný“ spôsob. Dá sa to však aj bez neho. Bezdrôtový CarPlay nemá každé auto z tohto dôvodu. Nie je to až také jednoduché, ako to vyzerá.

Bezdrôtový CarPlay nemá každé auto z tohto dôvodu.

Priplatiť si za CarPlay alebo ide len o zbytočnosť, ktorá sa neoplatí? - svetapple.sk
Vozidlá Ford budú technológiu na budúci rok podporovať – svetapple.sk

Pokiaľ máte „nové“ auto vyrobené niekedy po roku 2014, pravdepodobne môžete vrámci jeho infotainmentu využívať aj technológiu CarPlay. Tá býva spravidla spárovaná cez kábel.

To je všetko síce super ale predsa len aj zastaralé. Iste, telefón sa vám okrem pripojenia aj nabíja. To je veľký benefit. Na druhú stranu moderné automobily disponujú aj technológiou Qi, teda bezdrôtovou nabíjačkou. V podstate by ste vďaka tomu, nemuseli stratiť ani túto výhodu kábla.

V podstate všetky moderné vozidlá, na ktorých je možné doobjednať Apple CarPlay ponúkajú aj Bluetooth či dokonca Wi-Fi. Ide o tie technológie, ktoré sú potrebné (ako podmienka) pre bezdrôtový CarPlay.

Otázne je, prečo ju nedokážu za týmto účelom využívať. Odpoveďou je, že táto technológia je trochu „jednoduchšia“. Nejedná sa o tak prepracovaný Bluetooth či Wi-Fi, ktorý je schopný prenášať obrovské množstvo dát podobne, ako to vie napríklad iPhone. Zvláda prenos maximálne telefonátov či stream hudby. CarPlay je ale omnoho komplexnejší a migruje tu veľa informácii.

Na to aby táto technológia mohla fungovať, je potrebný dvojpásmový hardvér smerovača Wi-Fi. Ide presne o ten prvok, ktorý väčšine automobilom v dnešnej dobe chýba. Potrebný je aj prijímač GPS. S tým ale taký problém nie je. Predsa len GPS je vybavená väčšina rádií, ktorá podporuje CarPlay (aj keď samozrejme nie všetky).

Prečo automobilky neimplementujú technológie pre bezdrôtový prenos Apple CarPlay?

CarPlay v BMW bude stáť 80$ ročne. Je to prvé predplatné za túto službu vôbec. - svetapple.sk
BMW bude mať CarPlay za predplatné – svetapple.sk

Určite sa teraz pýtate, prečo automobilky teda nedodajú hardvér potrebný pre takýto prenos. Odpoveď je asi dopredu jasná. Sú to peniaze. Podobné technológie pre vozidlá sú omnoho drahšie ako jednoduchý prenos cez kábel a tak sa tomu vyhýbajú. Automobilky sa vo všeobecnosti v súčasnosti snažia šetriť v podstate všade kde sa dá. Takýto prenos dát je súčasť šetrenia. Vozidlo napokon CarPlay ponúkne. To akým spôsobom to bude, nikoho nezaujíma.

Zaujímavé je ale to, že niektoré automobilky už dnes podporujú túto technológiu. Nie je ich síce veľa ale nájdu sa tu nejaké. Týka sa to predovšetkým prémiových vozidiel značky BMW. Tu je bezdrôtový CarPlay podporovaný pri väčšine modeloch už pomerne dlho. To isté platí aj o automobilke Mini. Tú však vlastní BMW a využíva rovnaké systémy. Tak veľké prekvapenie to teda nie je.

Prečítajte si tiež  Technológie Apple Car testuje viac vodičov, ako technológie automobilky Tesla

Nové vozidlá Audi tiež môžu podporovať bezdrôtový CarPlay. Tak isto aj Toyota Supra (tá má ale zase technológie od BMW). Na záver tu máme automobilku Ford. Tá pred pár dňami oznámila príchod nového infotainmentu Sync 4. S podporou príde už tento rok. Postupne sa teda začína zavádzať. Žiaľ, momentálne je výsadou len prémiových automobilov.

Záver

Priplatiť si za CarPlay alebo ide len o zbytočnosť, ktorá sa neoplatí?
Bezdrôtový CarPlay nemá každé auto z tohto dôvodu. – svetapple.sk

CarPlay cez klasický káblik je dnes už štandardom. To je dobrá správa. Zlá správa je však tá, že CarPlay cez bezdrôtové pripojenie je stále problém u väčšiny vozidiel zakúpiť aj vrámci príplatkovej výbavy. Dá sa teda povedať, že nie je vôbec rozšírený a to je škoda.

Nejeden majiteľ automobilu by sa pripájal takýmto, jednoduchším spôsobom. Na druhú stranu ale treba skonštatovať, že všetko má aj svoj čas. Môžeme očakávať, že v následujúcich mesiacoch aj vrámci konkurenčného boja, budú ďalšie a ďalšie automobilky prichádzať s podporou bezdrôtového CarPlay.

Zaujímavá informácia na záver je tá, že hoci CarPlay podporuje bez kábla len niekoľko vozidiel, konkurenčnú službu Android Auto nepodporuje absolútne žiadne (minimálne v čase písania článku). Dá sa povedať, že Apple je aj v tomto smere aspoň o maličký krôčik vpred ako konkurencia. Čo si myslíte vy? Chceli by ste CarPlay bez káblika alebo vám vyhovuje taký aký je?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.