Pokiaľ ste dobrí vo svojom obore a zamestná vás Apple, zarobiť si môžete obrovskú sumu peňazí. Napadlo vás ale niekedy, koľko asi zarába muž stojaci na čele tejto spoločnosti? Nie je to málo…

Tim Cook, ktorého sme v minulom roku radili medzi TOP 100 najvplyvnejších ľudí sveta sa do čela Apple dostal presne v roku 2011, keď Steve Jobs odstúpil zo zdravotných dôvodov – neskôr v tom istom roku podľahol zákernej chorobe. A aj keď sa mnohí obávali čo bude ďalej, ukázalo sa, že Cook vie presne čo robí.

A aj za to si v roku 2021 (teda po 10. rokoch od nastúpenia na post generálneho riaditeľa) vyslúžil odmeny vo výške trištvrte miliardy dolárov. Tie sa mu však ku štandardnému platu nezarátali, hoci ani ten nebol zanedbateľný.

Repasovaný iPhone v TOP stave môžete mať vďaka ITya už za 149 € vrátane záruky!

Základná mzda vyzerá na prvý pohľad relatívne „smiešne“

Jeho základná mzda činí zhruba 3 milióny dolárov ročne, čo je asi 250 000 $ mesačne. Samozrejme nie je to málo peňazí, no ak vediete najhodnotnejšiu technologickú spoločnosť na svete, asi by ste očakávali o niečo viac. A verte, že toto je len základ.

Ďalších 12 miliónov dolárov bolo totiž Cookovi vyplatených na základe odmien za naplnenie dopredu stanovených cieľov. Aj keď neboli bližšie konkretizované, môžeme predpokladať, že CEO Apple s nimi nemal žiaden problém.

Prečítajte si tiež  6 zaujímavosti o akciách spoločnosti Apple, o ktorých ste určite nevedeli

Najväčšiu časť mzdy predstavujú akcie AAPL, v rámci ktorých si Tim Cook prilepšil až o 82,3 milióna dolárov. Tu treba zdôrazniť, že je vysoká pravdepodobnosť na ich ďalší strmý rast v priebehu niekoľkých rokov.

Veď za posledných 12 mesiacov nadobudli o 40 % vyššiu hodnotu a celková hodnota Apple preskočila cez 3 bilióny dolárov. To je len tak pre predstavu asi o 1/3 viac ako je celková trhová hodnota všetkých kryptomien na svete.

Na záver sú do zárobkov zarátané aj bližšie nešpecifikované náklady, ktoré si dal Tim Cook preplatiť a tie činia 1,4 milióna dolárov. Suma sumárom sa teda bavíme o čiastke na úrovni 98,7 miliónov dolárov a to už nie je také zanedbateľné, čo poviete?

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach, kde nás sleduje dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJMacRumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.