Spoločnosť Google má za sebou svoju výročnú konferenciu I/O, počas ktorej predstavila niekoľko revolučných produktov. A aj keď sa zameriavala predovšetkým na svoj hardvér Pixel a softvér pre Android, nezabudla si vyhradiť čas na kritiku spoločnosti Apple.

Ako píše 9to5mac, Google by privítalo, keby Apple zmenil spôsob fungovania iMessage na iPhone. Stačilo by iba pridať podporu RCS správ, ktorá by zjednodušila komunikáciu medzi operačnými systémami iOS a Android. Aj keď vznikajú rôzne služby, ktoré by to mali vedieť sprostredkovať, predsa nejde o to pravé natívne riešenie.

Ako funguje RCS? 

Pre tých čo nevedia, RCS je štandard na posielanie otvorených správ, za ktorým stojí spoločnosť Google, a ktorý by mal nahradiť klasické SMS. Tie sú už v dnešnej dobe príliš zastaralé a taktiež sa pri ich používaní vyskytujú rôzne bezpečnostné riziká.

Spoločnosť Google sa v súčasnosti snaží dosiahnuť to, aby RCS začal používať každý majiteľ zariadenia s operačným systémom Android. Zároveň svoj štandard navrhla tak, aby ho bolo možné implementovať aj do konkurenčného iOS. Apple však tejto myšlienke nie je otvorené, pretože používa svoju vlastnú, kvalitne zabezpečenú platformu iMessage. Tá je uzavretá a neponúka žiaden oficiálny spôsob, aby sa dala využívať aj na Androide.

Google na evente I/O zdôraznilo, že na RCS si už zvyklo viac ako 800 miliónov ľudí po celom svete, čo je fantastické číslo. Ide o cca 1/8 celej populácie. Firma však dodala, že toto číslo by mohlo byť oveľa vyššie, keby začal RCS správy podporovať každý operačný systém vrátane iOS.

Viceprezident Androidu Sameer Samat doplnil, že by rád komunikoval v skupinovej konverzácii s inými osobami bez ohľadu na to, aké zariadenie momentálne používajú. Apple si však ide svojou cestou.

Apple nechce zakomponovať RCS do iOS. Možno ho však donúti EÚ

iPhone s logom EÚ, logo Apple a logo Android
Zdroj: Unsplash / Vojtech Bruzek (úprava redakcie)

Technologický gigant z Cupertina si dlhé roky budoval svoju vlastnú komunikačnú platformu iMessage, ktorú dnes používajú stovky miliónov majiteľov iPhonov.

Je veľmi bezpečná, nakoľko ponúka end-to-end šifrovanie a zároveň aj lacná, nakoľko spotrebúva len minimálne množstvo mobilných dát.

V minulosti sa v súvislosti s tou témou objavili dokonca vyjadrenia, že používatelia Androidu sú kvôli modrým textovým bublinám v iMessage „šikanovaní“.

Navyše, keď sa minulý rok novinár opýtal Tima Cooka na to, prečo Apple nezavedie RCS do iPhonu, keďže mu to komplikuje komunikáciu s matkou, Cook mu na to odpovedal, že má svojej mame kúpiť iPhone. Tým dal jasne najavo, ako moc proti je spoločnosť Apple voči tejto zmene.

Prečítajte si tiež  Apple predal 500.000.000 iPhonov

Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay.

Loopi Eco Case
Reklama

Je teda jasné, že spoločnosť Apple nie je z vlastnej vôle ochotná pridať RCS do iOS. Všetko to však môže zmeniť zákon z dielne EÚ o digitálnych službách (DMA), ktorý obsahuje požiadavku na interoperabilitu služieb zasielania správ. Uvidíme, ako to celé dopadne.

Dajte nám vedieť do komentára, či by ste prijali podporu RCS v iOS. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -