Prakticky všetci fanúšikovia sa už tešia na operačný systém iOS 18 od spoločnosti Apple, ktorý bude predstavený v júni 2024 a má predstavovať zásadný pokrok v oblasti umelej inteligencie. Poznatky z prvej beta verzie iOS 17.4, o ktorých informoval portál 9to5Mac, poukazujú na pokračujúce úsilie spoločnosti Apple o modernizáciu Siri pomocou sofistikovanej technológie veľkého jazykového modelu.

Zaujímavé je, že spoločnosť Apple zrejme využíva na interné testovanie svojej AI rozhranie ChatGPT API od spoločnosti OpenAI. Jadro týchto poznatkov spočíva v novom súkromnom rámci SiriSummarization, ktorý sa nachádza v systéme iOS 17.4. Tento rámec je navrhnutý tak, aby spolupracoval s rozhraním API ChatGPT spoločnosti OpenAI, čo naznačuje stratégiu spoločnosti Apple využívať externé nástroje AI na interný vývoj.

Systémové výzvy, ktorých súčasťou sú príkazy, ako „prosím zhrň„, alebo „odpovedz na túto otázku„, poukazujú na rozšírenie schopností Siri, najmä pri spracovaní vstupov z iMessage, alebo SMS. Nebudeme si klamať, že v súčasnosti je tento hlasový asistent dosť zastaralý a zaslúžil by si inováciu.

To sa zhoduje so správami agentúry Bloomberg o integrácii umelej inteligencie do aplikácie Správy, ktorej cieľom je poskytnúť funkcie, ako je automatická odpoveď a dokončovanie viet. Pomôže nám to v produktivite a tiež efektivite.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

ChatGPT v iPhone nebude. Apple ho využíva len na testy  

ChatGPT v iPhone
Zdroj: Unsplash / Vojtech Bruzek / Filip Baotić (úprava redakcie)

Napriek tomu, že spoločnosť Apple využíva modely OpenAI na predbežné testovanie svojej vlastnej umelej inteligencie, nie je pravdepodobné, že ich priamo implementuje do systému iOS 18.

Namiesto toho sa Apple zameriava na vývoj vlastných modelov AI v rámci SiriSummarization. ChatGPT tak bude pre technológiu od Apple konkurenciou. V súčasnosti sa údajne využíva na porovnávanie výsledkov.

Správa od 9to5mac tiež odhaľuje, že spoločnosť Apple v operačnom systéme iOS 17.4 experimentuje hneď so štyrmi rôznymi AI modelmi. Patrí sem interný model „Ajax“, ako aj dve verzie AjaxGPT – jedna spracováva dáta priamo v zariadení a druhá externe na serveroch technologického giganta.

Zahrnutie ďalších modelov, ako sú ChatGPT a FLAN-T5, poukazuje na rozsiahly výskum spoločnosti Apple v tejto oblasti.

Apple je na prahu ďalšej revolúcie 

Na záver je nutné pripomenúť, že pokiaľ sa spoločnosti Apple podarí do operačného systému iOS 18 zakomponovať funkčné a prínosné prvky generatívnej umelej inteligencie, nielen že môže dobehnúť svojich konkurentov, ale taktiež sa im bude schopná výrazne vzdialiť. Otázne však zostáva, aký bude výsledok.

Prečítajte si tiež  6 aplikácií, ktoré si dnes môžeš stiahnuť zadarmo! (9.1.2019)

Apple totiž pracuje na vlastnej AI už niekoľko dlhých rokov a pravdepodobne sa ju chystal svetu predstaviť až o niečo neskôr. Okolností z uplynulých rokov, ale firmu donútili zrýchliť tempo a dokončiť celý vývoj skôr. Snáď teda v tomto procese nič nepodcenila.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -