Po tom, ako v Číne vypukla pandémia COVID-19 a takisto sa začalo hovoriť o tom, že by krajina nebeského draka mohla vojensky zaútočiť na Vietnam, sa spoločnosť Apple dostala do veľmi ťažkej situácie. Práve v Číne totiž sídli väčšina jej výrobných partnerov a akonáhle by bol tento reťazec ohrozený, spôsobilo by to devastačné následky.

Závislosť technologického giganta na Číne sme podrobne rozpísali v tomto článku. Dnes sa však pozrieme na to, čo Apple robí, aby celú situáciu urýchlene vyriešilo. Ako totiž uviedol denník Wall Street Journal (prostredníctvom 9to5mac), firma s nahryznutým jablkom v logu významným spôsobom pokročila vo svojich plánoch na rozšírenie produkcie aj do iných krajín sveta.

Prečítajte si tiež  Chcete odolnejší pletený Lightning kábel priamo od Apple? Tieto produkty ho ponúkajú

Aj keď je pravda, že Apple už roky vyrába svoje produkty napríklad vo Vietname alebo Indii, drvivá väčšina zariadení schádza z výrobných liniek v čínskych závodoch spoločností Foxconn a Pegatron.

Netreba tiež zabúdať na dodávateľov komponentov, ako napríklad BOE (displeje), ktorí taktiež pochádzajú poväčšine z tejto krajiny.

Čína má pre Apple mnoho výhod, no takisto predstavuje jedno veľké riziko 

Tim CookČíne je samozrejme ťažké konkurovať z logických dôvodov, medzi ktoré patrí cena ale takisto aj objem výroby. Táto krajina je skrátka dostatočne veľká na to, aby dokázala zasýtiť obrovský záujem po produktoch, ktorý Apple vyvoláva každý rok po predstavení noviniek.

Prečítajte si tiež  Prečo chce Apple získať váš starý iPhone pri predaji toho nového? Dôvodov je viac

Aj to je jeden z dôvodov, prečo prechod na iné výrobné centrá v podobnej cenovej hladine nie je jednoduchý, no taktiež nie nemožný. Ako iste viete, Apple už dnes vyrába svoj najnovší iPhone 13 napríklad v Indii ale tiež v Brazílii.

Uvidíme, ako bude celý proces pokračovať ďalej, no dá sa predpokladať, že po tom, čo Rusko zaútočilo na Ukrajinu a čínske vojenské zariadenia sa začali postupne približovať ku Vietnamu, nie je vylúčené, že tu budeme mať o chvíľu ďalší vojenský konflikt. Tentokrát by však Applu spôsobil neuveriteľné škody. Aj preto musia kompetentní urýchlene konať.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5Mac
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.