Európska únia si v poslednom období vzala na paškál spoločnosť Apple, ktorej prikazuje vykonať samé nepríjemné zmeny. Všetko to začalo plošným zavádzaním štandardu USB-C, ktorý by mal dostať iPhone už v roku 2024.

Ešte oveľa skôr sa ale dočkáme otvorenia operačného systému obchodom tretích strán, z ktorých si budeme môcť sťahovať aplikácie podobne, ako to dnes robíme z App Store. Táto zmena by  mala byť aktuálna už v priebehu roka 2023 a pravdepodobne ju oficiálne potvrdí príchod iOS 17 na WWDC 2023. Téme sa venoval portál Gizchina.

Sny o uzavretom ekosystéme technologického giganta sa teda rozpadnú ako domček z karát a spôsobí to nová legislatíva z dielne EÚ, ktorá sa snaží bojovať voči monopolnému správaniu spoločnosti Apple.

Politici ešte v lete 2022 schválili nový zákon o digitálnych trhoch, ktorý poznáme pod skratkou DMA (Digital Market Act). Ten ide ruka v ruke so zákonom o digitálnych službách so skratkou DSA (Digital Service Act). V oboch prípadoch sa to nepríjemným spôsobom dotkne spoločnosti Apple ale aj iných veľkých firiem.

Hľadáte kvalitný transparentný kryt pre svoj iPhone? Na Loopi.sk ho nájdete. V ponuke je za skvelú cenu a zaplatiť zaň môžete rýchlo a bezpečne cez Apple Pay. (reklama)

Spoločnosti Apple sa to samozrejme nepáči, no nemá na výber. Európskym pravidlám sa musí podriadiť!

iPhone 14 Plus, o ktorý je nízky záujem a smutný Tim Cook
Zdroj: AppleInsider / Hardwarezone (úprava redakcie)

Nie je prekvapením, že s týmito novými pravidlami ma spoločnosť Apple obrovský problém. Okrem toho, že sa dotknú zabezpečenia jej operačného systému ju pripravia aj o značnú časť príjmov, ktoré získavala zo služby App Store.

Keďže ju už nebudú používať všetci vývojári, automaticky príde o vysoké 15 %, respektíve 30 % provízie. V praxi môže ísť o miliardy dolárov každý jeden rok.

Firma je však v očiach EÚ považovaná za Gatekeepera, pretože jej ročný obrat presahuje niekoľko stoviek miliárd dolárov. Zákonodarcovia chcú teda dosiahnuť to, aby Apple nebolo absolútnym monopolom na európskom trhu a preto zavádzajú tvrdé opatrenia, akými sú zákony DMA a DSA.

Ľudia sa boja, že to ohrozí legendárne zabezpečenie iOS 

iPhone 11 Pro a iOS a iPhone 13 Pro
Zdroj: Unsplash / / Mathieu Improvisato (úprava redakcie)

S novými pravidlami však nesúhlasí ani množstvo používateľov, ktorí sa boja, že operačný systém iOS príde touto cestou o svoje legendárne zabezpečenie a ešte viac bude pripomínať konkurenčný Android. Bližšie sme sa tejto téme venovali v nasledujúcom článku.

Spoločnosť Apple však v tomto prípade nemá veľmi na výber. Pokiaľ by totiž nové pravidlá nespĺňala, hrozil by jej odchod z európskeho trhu alebo šialene vysoká pokuta, ktorá by sa mohla vyšplhať až do výšky 10 % z celosvetového obratu. A to určite riskovať nechce.

Prečítajte si tiež  Apple vypláca majiteľom iPhonu 7 viac ako 300 €. Toto je dôvod

Na druhej strane, z nových pravidiel budú ťažiť aspoň vývojári, ktorí môžu svoje apky predávať na alternatívnych obchodoch s nižšími poplatkami. Vo finále to teda teoreticky znamená, že zarobia viac. Dokonca už medzičasom začal vznikať aj prvý takýto alternatívny obchod.

Všetko by malo začať platiť už v roku 2023

Paddle - alternatívny obchod pre App Store
Zdroj: Unsplash / Drew Coffman / Apple (úprava redakcie)

A aj keď si zatiaľ pravdepodobne nikto z nás nevie predstaviť, ako bude fungovať inštalácia aplikácií na iPhone mimo internetového obchodu App Store, táto novinka sa nezadržateľne blíži. Nové pravidlá totiž vstúpia do platnosti už v priebehu roka 2023 a Apple s nimi nemôže nič urobiť.

Iste, technologický gigant bude pravdepodobne aj naďalej bojovať za svoju pravdu a zároveň tvrdiť, že táto zmena ohrozí bezpečnosť používateľov. Tieto argumenty ale doposiaľ nikto nepočúval a tak je nepravdepodobné, že by niektorí z politikov zmenili názor.

Dobrou správou na záver je však pre technologického giganta aspoň to, že približne 80 % vývojárov zostane verných internetovému obchodu App Store a nebudú prechádzať na žiadne alternatívne riešenia.

Pochopiteľne však ide o štatistiku, ktorá vznikla pred zavedením avizovanej zmeny. Kto teda vie. Možno bude vo výsledku všetko úplne ináč a hlavne v neprospech technologického giganta. Nechajme sa prekvapiť.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -