V prípade pokút a sankcií nie je gigant z Cupertina žiadnym nováčikom. Zaujímavé ale je, že práve cesta platenia poplatkov a pokút predstavuje pre technologických lídrov menšie zlo ako prispôsobenie sa lokálnym nariadeniam a zákonom. K tomuto sa tvrdo ohradil protimonopolný úrad, ktorý poukazuje na podobné obchádzanie systému.

Prečítajte si tiež  Vieme aké produkty nám spoločnosť Apple predstaví už 8. marca 2022. Budú minimálne tri

Šéfka európskeho protimonopolného úradu Margrethe Vestagerová tvrdí, že platenie pokút spoločnosťou Apple namiesto dodržiavania holandských zákonov o obchode s aplikáciami ukazuje, ako sú veľké technologické spoločnosti schopné „obchádzať pravidlá“.

Radšej pokuty, ako pokles zisku

Spoločnosť Apple zatiaľ neurobila žiadne zmeny, ktoré jej nariadili holandské protimonopolné orgány, a namiesto toho zaplatila pokuty vo výške 28 miliónov dolárov. Tieto sankcie sa týkajú práve virtuálneho obchodu App Store. Európska komisárka a šéfka digitálnej politiky tvrdí, že takto by mohli na zmeny v zákonoch reagovať všetky spoločnosti.

Výborným príkladom je správanie spoločnosti Apple v Holandsku v posledných dňoch. Spoločnosť Apple radšej platí pravidelné pokuty, ako by sa mala podriadiť rozhodnutiu holandského úradu pre hospodársku súťaž o podmienkach prístupu tretích strán do jej obchodu App Store.

App Store

Holandské regulačné orgány ukladajú pokutu vo výške 5,7 milióna dolárov týždenne za to, že Apple nedodržiava lehotu na vykonanie zmien, ktorá bola stanovená na 15. januára 2022. Zmeny sa týkajú umožnenia alternatívnych spôsobov platieb za aplikácie namiesto toho, aby vývojári museli používať vlastnú službu predplatného v aplikáciách spoločnosti Apple.

Apple však má na tento konflikt iný pohľad.  Spoločnosť sa vyjadrila, že dodržiava holandské zákony tým, že umožňuje aplikáciám v Holandsku používať platobné systémy tretích strán. Finálne slovo v tejto multimiliónovej prestrelke zatiaľ nepovedali ani príslušné úrady, ani jablková firma.

Prečítajte si tiež  Obchody Apple Store menia hygienické opatrenia. Rúška a respirátory už nie sú potrebné

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -