Aj keď spoločnosť Apple už predstavila svoj prvý AR / VR Headset a skutočne ide o revolučnú novinku, horšou správou je, že si ho nebudete môcť zaobstarať ešte poriadne dlhú dobu. Nedávno sme vás informovali o tom, že Apple Vision Pro, ktorý by sa mal na Slovensku predávať od cca 4 129 €, nemusí byť v našej krajine dostupný ani v roku 2024, ale až v priebehu roka 2025.

Technologický gigant síce pôvodne odhadoval, že by mohol za prvý rok vyprodukovať až 1 milión kusov Apple Vision Pro, no podľa portálu Appleinsider teraz svoje očakávania extrémne zredukoval. Podľa najnovších informácií by sa malo počas prvé roka produkcie vyrobiť len cca 40 000 jednotiek, za čo môžu najmä problémy pri výrobe niektorých komponentov.

Náhlavná súprava vraj trpí na zložitosť svojho dizajnu a niektorých technológií, ktoré sú nákladné na produkciu a navyše celý proces komplikujú.

Reč je konkrétne o micro-OLED displejoch, ktorým sme sa podrobnejšie venovali v tomto článku. Ich obrovskou výhodou sú malé rozmery a vysoké rozlíšenie, ktoré sa chváli hustotou až 3 000 pixelov na palec. To je zhruba šesťkrát viac, ako má váš iPhone s OLED displejom.

Cena micro-OLED displejov je extrémne vysoká 

Apple Vision Pro
Zdroj: Apple

Práve micro-OLED displeje, ktoré by v Apple Vision Pro mali fungovať zhruba na 90 FPS, zabezpečia neuveriteľne realistický zážitok z používania zariadenia. Ich produkcia je ale náročná kvôli komplikáciám, ktoré môže spôsobiť aj obyčajný prach. Navyše dnes neexistuje firma, ktorá by ich dokázala dodávať v dostatočnom množstve. Zariadenie môže byť kvôli tomu nedostatkovým tovarom.

Podľa analytikov stojí jeden micro-OLED displej v Apple Vision Pro približne 630 €, takže za dva Apple v produkčnej fáze zaplatí pokojne viac, ako 1 200 €. Potom sa už nemusíme čudovať tomu, prečo je náhlavná súprava taká drahá.

Navyše je tu aj displej z vonkajšej strany, výkonný procesor M2 či samostatný čip R1, ktorý riadi systém 12 kamier a LiDAR skeneru. Toto všetko je hardvér, ktorý určite nie je lacný a hlavne spoločnosť Apple chce na svojom výrobku logicky aj niečo zarobiť.

Displeje pre Apple Vision Pro vyrába Sony 

Apple Vision Pro
Zdroj: Apple

O produkciu micro-OLED displejov by sa mala v tejto chvíli starať spoločnosť Sony, ktorá má s nimi azda najlepšie skúsenosti, nakoľko ich používa v hľadáčikoch svojich digitálnych fotoaparátov.

Problém je však v tom, že sa v súčasnosti bojí investovať miliardy dolárov do zvýšenia produkcie. Sony si zrejme nie je isté, či sa mu to z dlhodobého hľadiska oplatí.

Prečítajte si tiež  Huawei Watch GT 3 Pro sú v zľave za bezkonkurenčnú cenu. Apple Watch im nedokážu konkurovať

Problémom je totiž konkurencia v podobe spoločnosti Samsung Display aj LG Display, ktorá by mohla ponuky Sony v budúcnosti veľmi ľahko prebiť. Apple vraj už rokuje aj so Samsungom, ktorý má vraj veľmi dobrú pozíciu na to, aby mohol začať dodávať micro-OLED displeje pre Apple Vision Pro.

Loopi Eco Case
Reklama

Koniec koncov, už roky produkuje zobrazovacie jednotky pre iPhone a v Apple sú s kvalitou práce spokojní. Uvidíme teda, či sa firmy dohodnú aj v tejto oblasti. Nechajme sa prekvapiť.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here