Spoločnosť Apple vydala včera večer kandidátske verzie (RC) očakávaných aktualizácií iOS 17.4 a iPadOS 17.4, ktoré prídu spolu s revolučnými zmenami zameranými na európsky trh. Tento krok prichádza presne týždeň po distribúcii štvrtej beta verzie iOS 17.4, čo naznačuje, že finálne verejné verzie sú na obzore a ich debut sa očakáva na budúci týždeň za predpokladu, že sa v tejto poslednej fáze testovania neobjavia žiadne kritické problémy. RC verzie sú totiž v podstate finálne verzie updatov, ktoré prechádzajú záverečnou kontrolou.

Vývojári, ktorí sa chcú dostať k najnovším RC verziám iOS 17.4, tak môžu urobiť prostredníctvom aplikácie Nastavenia a sekcie Aktualizácia softvéru, ktorá sa nachádza v časti Všeobecné. Tu nájdu možnosť zapojiť sa do „Beta aktualizácií“, čo im umožní aktivovať vývojársku beta verziu pre iOS 17 alebo iPadOS 17 priamo na ich zariadení.

Účasť si vyžaduje buď bezplatné, alebo platené Apple ID prepojené s vývojárskym účtom, čím sa zabezpečí bezpečný a autorizovaný prístup k pravidelným beta aktualizáciám.

Čo je nové v iOS 17.4? Málo toho nie je

ios 17.4 webové plikácie
Zdroj: Unsplash / Branislav Rodman / SvetApple (úprava redakcie)

Pripravovaná verzia operačného systému iOS 17.4 môže svojim označením pôsobiť nenápadne, no v skutočnosti zavádza zásadné reformy, ktoré sa dotknú najmä používateľov v Európskej únii.

Tieto zmeny sú navrhnuté tak, aby sa prispôsobili zákonu o digitálnych trhoch (DMA).  iPhone tak získa v EÚ prístup k alternatívnym trhom s aplikáciami, bude podporovať platobné systémy tretích strán, umožní podporu pre prehliadače tretích strán a poskytne bankám a iným poskytovateľom platieb prístup k NFC. Je však dôležité poznamenať, že tieto úpravy sa budú týkať výlučne starého kontinentu. Nikde inde vo svete nebudú dostupné.

Okrem toho iOS 17.4 otvára nové možnosti pre herné aplikácie. Vďaka tejto aktualizácii budú prístupné cloudové herné platformy, ako napríklad Xbox Cloud Gaming a Nvidia GeForce NOW priamo v App Store. Samozrejme, ale záleží aj na tom, či túto možnosť ich vývojári v praxi využijú. Okrem toho budú do systému nákupu v aplikáciách integrované minihry, chatboty a pluginy, čím sa rozšíri rozsah funkcií apiek.

Medzi ďalšie pozoruhodné vylepšenia patrí okrem iného zavedenie nových Emoji znakov, možnosť prepisovať podcasty v rámci aplikácie Podcasty, kompatibilita SharePlay s HomePodmi a zavedenie funkcie Stopwatch Live Activities.

Oficiálna poznámka Apple k iOS 17.4 (RC)

iOS 17.4
Zdroj: Macrumors (úprava redakcie)

Emoji

 • Nové emotikony huby, fénixa, limetky, zlomenej reťaze a trasúcich sa hláv sú teraz k dispozícii na klávesnici emotikonov.
 • 18 ľudí a emotikony, ktoré sa k sebe dostali možnosť obrátiť oboma smermi.
Prečítajte si tiež  Prečo by Apple nemalo predstavovať iPhone 5SE ale iPhone 6C?

Apple Podcasts

 • Prepisy vám umožňujú sledovať epizódu s textom, ktorý sa zvýrazňuje synchronizovane so zvukom v angličtine, španielčine, francúzštine a nemčine.
 • Text epizódy je možné prečítať celý, vyhľadať slovo alebo frázu, klepnutím prehrať od konkrétneho bodu a používa sa s funkciami prístupnosti, ako sú Veľkosť textu, Zvýšenie kontrastu a VoiceOver.

Táto aktualizácia obsahuje nasledujúce vylepšenia a opravy chýb:

 • Rozpoznávanie hudby vám umožňuje pridávať skladby, ktoré ste identifikovali, do zoznamov skladieb a knižnice Apple Music, ako aj do Apple Music Classical.
 •  Siri má novú možnosť oznamovať prijaté správy v akomkoľvek podporovanom jazyku.
 • Ochrana ukradnutých zariadení podporuje možnosť zvýšenia bezpečnosti na všetkých miestach.
 • Stav batérie v Nastaveniach zobrazuje počet cyklov batérie, dátum výroby a prvé použitie na modeloch iPhone 15 a iPhone 15 Pro.
 • Identifikácia hovorov zobrazuje názov firmy, logo a názov oddelenia overené spoločnosťou Apple, ak sú k dispozícii.
 • Aktualizácie pre firmy v Messages for Business poskytujú dôveryhodné informácie o stave objednávky, upozornenia na lety, upozornenia na podvody alebo iné transakcie, na ktoré sa prihlásite.
 • Opravuje problém, kedy sú obrázky kontaktov prázdne vo funkcii Nájsť
 • Opravuje problém pre používateľov dvoch SIM kariet, kedy sa telefónne číslo mení z primárneho na sekundárne a je viditeľné pre skupinu, ktorej poslali správu

Niektoré funkcie nemusia byť dostupné pre všetky regióny alebo na všetkých zariadeniach Apple. Informácie o bezpečnostnom obsahu aktualizácií softvéru Apple nájdete na tejto webovej lokalite: https://support.apple.com/kb/HT201222

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -