Minulý týždeň sme sa dočkali uvoľnenia historicky prvej beta verzie systému visionOS, ktorý bude poháňať náhlavnú súpravu pre virtuálnu a rozšírenú realitu. V súvislosti so sprístupnením developerskej bety vyšlo najavo niekoľko zaujímavých zistení.

Ako sme mohli vidieť už počas prezentácie na konferencii WWDC, Apple Vision pro ponúkne možnosť zobrazovania virtuálnych displejov pre prácu v kooperácii s macOS. Súprava ale disponuje aj ďalšou zaujímavou vychytávkou. Headset umožní vývojárom vytvárať dotykové displeje, ktoré sa budú zobrazovať na ľubovoľnom mieste v okolí používateľa.

Spoločnosť Apple pracovala na dizajne prostredia visionOS dlhú dobu, s čím súvisia aj pridružené patenty headsetu. Dokopy je ich až 5000. Najnovšie sa na povrch dostala zaujímavá patentová žiadosť z roku 2020, ktorá sa stala súčasťou Apple Vision Pro.

Dotykové displeje a ovládacie prvky na dosah ruky

O toto zistenie sa podelil vývojár Steve Troughton Smith vo svojom nedávnom príspevku. Vďaka novej funkcii bude možné vybrať ľubovoľný povrch vo viditeľnej oblasti Apple Vision Pro a potom umiestniť rozhranie aplikácie tak aby sa zdalo, že je na tomto povrchu.

Rozhranie visionOS
Zdroj: Steve Troughton-Smith

V praxi to znamená, že vezmete napríklad prehrávač hudby a „prilepíte“ ho na svoj pracovný stôl. Ak budete chcieť prepnúť pesničku alebo znížiť hlasitosť, jednoducho sa pozriete na toto miesto a budete schopní interagovať s prehrávačom.

Troughton Smith použil pre svoje testovanie aplikáciu Apple Music, no mohla by to byť akákoľvek iná aplikácia a iné ovládacie prvky. V prípade konfigurácie je možné nastavovať výšku, veľkosť alebo dokonca sklon, pod akým chcete aby sa vám dotykový displej zobrazoval.

Rozhranie visionOS
Zdroj: Steve Troughton-Smith
Rozhranie visionOS
Zdroj: Steve Troughton-Smith

Ďalšou výbornou ukážkou tejto technológie je aj virtuálna klávesnica, ktorú môžete používať prakticky kdekoľvek. V rámci developerskej beta verzie by sme sa mali dočkať aj ďalších aplikácií, ktoré budú prispôsobené prvkom a funkciám nového systému visionOS.

Ak sa chcete dozvedieť viac o tomto revolučnom produkte, určite si nenechajte ujsť náš tematický článok, v ktorom sme ho rozobrali do najpodrobnejších detailov.

Prečítajte si tiež  Technológia ako zo sci-fi filmu. Apple Vision Pro prinesie neuveriteľnú technológiu, ktorá vám zjednoduší život

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -