Predstavenie náhlavnej sústavy pre virtuálnu a rozšírenú realitu takmer okamžite rozdelilo nadšencov jablkovej spoločnosti na dva tábory. Kým jedna strana stavia Apple Vision Pro do predstaviteľa technologickej revolúcie, druhá je voči tomuto produktu viac kritická.

Jedným z hlavných negatív zariadenia je podľa mnohých vysoká cenovka, ktorá na Slovensku môže atakovať až 4 129 € – viac sa o tom dozviete tu. Je však nutné si uvedomiť, že vzhľadom na nepreskúmané vody, do ktorých sa gigant z Cupertina pustil, sa vlastne vysoká cena dala očakávať. Dobrou správou je, že pri druhej generácii sa má všetko zmeniť.

Hoci je predstavenie novej generácie headsetu momentálne len hudbou budúcnosti, spoločnosť Apple už na ňom údajne pracuje. Malo by sa jednať o oklieštenú verziu, ktorá bude figurovať ako model „Lite“ alebo skrátene Apple Vision. Jej najväčšou prednosťou má byť nižšia cena.

Lacnejšia verzia Apple Vision Pro je na ceste

Za toto vyjadrenie sa postavil známy analytik Mark Gurmana z agentúry Bloomberg. Gurman tvrdí, že nižšiu finálnu cenovku si firma zabezpečí použitím lacnejších komponentov a jednoduchším dizajnom.

V praxi by to vyzeralo tak, že jednou zo zmien bude nahradenie dvoch 4K microLED displejov a čipov M2 & R1 menej výkonnými alternatívami. Apple by tiež mohlo vynechať integrované reproduktory a zaviesť podporu zvuku cez externé príslušenstvo, ako napríklad slúchadlá AirPods.

Zdroj: Apple

Takýto kompromis sa však nedá spraviť pri každom jednom komponente. Tento prípad sa týka napríklad vonkajšieho displeja, vďaka ktorému je možné vidieť oči používateľov a udržiavať očný kontakt s ostatnými ľuďmi v ich okolí.

Uvedená funkcia nesie názov EyeSight a je to jeden z hlavných rozlišovacích znakov Apple Vision Pro oproti iným náhlavným súpravám AR/VR. Je teda viac než jasné, že práve na tomto prvku si spoločnosť bude chcieť zakladať aj v budúcnosti.

Lacnejší neznamená lacný

Dosiahnutím lacnejších materiálových nákladov v iných oblastiach by spoločnosť Apple mohla ponúknuť headset, ktorý bude o niekoľko stoviek eur lacnejší. Aj keď ale súprava nebude siahať do výšky troch tisícov dolárov, stále sa bude jednať o pomerne drahú záležitosť.

Apple Vision Pro
Zdroj: Apple

Nová generácia headsetu Apple Vision by mohla uzrieť svetlo sveta v horizonte dvoch až troch rokov. Podľa Gurmana bude jedným z míľnikov konferencia WWDC 2025, na ktorej by mohol byť uvedený update zariadenia.

Ak sa chcete dozvedieť viac o tomto revolučnom produkte, určite si nenechajte ujsť náš tematický článok, v ktorom sme ho rozobrali do najpodrobnejších detailov.

Prečítajte si tiež  Apple tají dôležitú vec o Apple Vision Pro

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -