Očakávaná konferencia WWDC 2024, ktorej súčasťou bude predstavenie nových operačných systémov sa neodvratne blíži. Okrem najväčšej novinky v podobe prvkov generatívnej AI pre iOS 18 sa však fanúšikovia môžu tešiť aj na ďalšie vylepšenia. Niekoľko zaujímavých funkcií totiž pribudne aj pre platformu Apple CarPlay.

Spoločnosť Apple sa v prípade noviniek pre automobilový systém chce zamerať na vylepšenia používateľského zážitku a rozhrania. Z tohto dôvodu boli nedávno oznámené tri nové funkcie, ktoré budú súčasťou nadchádzajúceho iOS 18.

iOS 18 prinesie tieto novinky pre Apple CarPlay 

V rámci novej aktualizácie pre CarPlay sa okrem iného Apple zameria aj na komunikáciu s iPhonmi používateľov, ktorá by mala byť opäť o niečo plynulejšia. Najväčšie zmeny sa však očakávajú v prípade pridania troch nových vychytávok.

CarPlay 2.0
Zdroj: Apple

Hlasové ovládanie

Táto novinka umožní používateľom navigovať a ovládať aplikácie v Apple CarPlay prostredníctvom hlasových príkazov. Ide o šikovnú funkciu, ktorá tejto platforme doteraz pomerne dosť chýbala. Apple ju sem teda konečne pridá.

Farebné filtre

Vďaka pridaniu farebných filtrov chce Apple dosiahnuť lepšiu ovládateľnosť pre používateľov so zrakovým postihnutím. Filtre pomôžu osobám s farbosleposťou lepšie vidieť a rozlišovať rozhranie CarPlay.

Rozpoznávanie zvuku

Rozpoznávanie zvuku bude slúžiť ako upozornenie pre nepočujúcich alebo nedoslýchavých vodičov a spolujazdcov na dôležité zvuky v okolí, ako sú napríklad klaksóny a sirény.

Prvá beta verzia iOS 18 bude pravdepodobne uvoľnená pre členov programu Apple Developer ihneď po hlavnej prezentácii na WWDC. Tá sa uskutoční už o necelé dva týždne, konkrétne 10. júna.

Verejná beta verzia by mala byť následne dostupná v júli, čo umožní širšej verejnosti testovať nové funkcie CarPlay. Ako už býva zvykom, finálna verzia bude sprístupnená v septembri spolu s ostatnými aktualizáciami.

Apple CarPlay SvetApple
Zdroj: SvetApple

Kedy sa dočkáme systému CarPlay novej generácie? 

V súvislosti s vylepšeniami pre túto platformu sa určite pýtate, čo sa stalo s CarPlay 2.0, ktorý bol prvýkrát predstavený ešte na WWDC v roku 2022. Ten totiž ešte stále nie je dostupný v žiadnom vozidle.

Apple uvádza, že prvé modely s touto technológiou by mali prísť v tomto roku, no zatiaľ sa žiadne konkrétne modely neobjavili. Automobilky ako Aston Martin a Porsche predstavili náhľady na CarPlay novej generácie, ale odvtedy sme sa nedočkali žiadneho ďalšieho pokroku.

Porsche carplay 2.0
Zdroj: Porsche

Je teda možné, že CarPlay novej generácie by mohol byť predstavený s aktualizáciou iOS 18. Analytici však tvrdia, že nová platforma by mohla byť kompatibilná aj s niektorými verziami súčasného iOS 17.

Druhá generácia systému sľubuje hlbšiu integráciu s prístrojovou doskou vozidla, ovládaním klimatizácie, FM rádiom a ďalšími prvkami. Uvidíme, kedy sa Apple rozhodne tieto novinky odhaliť a aké ďalšie funkcie pridá do systému.

Prečítajte si tiež  Má to CarPlay zrátané? Automobilky dávajú prednosť Androidu!

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -