Hoci spoločnosť Apple sprístupnila verejnosti aktuálny operačný systém iOS 17 len v septembri 2023, ku jeho predstaveniu došlo ešte v júni na konferencii WWDC 2023. Prakticky totožný harmonogram sa bude týkať aj nástupcu s označením iOS 18, ktorý firma predstaví približne za pol roka.

Apple si od novej verzie operačného systému pre iPhone sľubuje skutočne veľa. Firma sa nechce zameriavať len na nové funkcie, prepracovaný dizajn a ďalšie vylepšenia, ale aj na lepšiu stabilitu a spoľahlivosť. Nemusíme si klamať, že tá v prípade iOS 17 nie je práve ukážková a firme to vôbec nerobí dobrú vizitku.

Operačný systém iOS 18 by mal mať okrem iného, ako vôbec prvý, aj prvky generatívnej umelej inteligencie, vďaka ktorej vývojári dobehnú svojich konkurentov, najmä spoločnosť Samsung. Tá nám totiž už 17. januára odhalí svoj systém Galaxy AI, ktorý bude založený na novom jazykovom modeli Gauss.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Existuje, ale pravdepodobnosť, že Apple svoju vlastnú AI odhalí v rámci iOS 18 až neskôr, konkrétne v septembri 2024, kedy uvedie na trh aj nový iPhone 16.

Na internete sa totiž objavili úniky, že môže ísť o exkluzívnu funkciu vyvinutú špeciálne pre tento model. Nechajme sa teda prekvapiť.

Čo nové ešte môže priniesť operačný systém iOS 18? 

Na túto otázku je samozrejme veľmi náročné odpovedať, nakoľko ide stále o prísne tajný projekt spoločnosti Apple a únikov je na verejnosti zatiaľ veľmi málo.

YouTuber ReDesigns sa však rozhodol vytvoriť vlastný koncept, ktorý vyzerá veľmi atraktívne a ak by sa ním tvorcovia iOS inšpirovali, asi by nám to vôbec nevadilo.

Zaujímavá je napríklad možnosť presúvať hodiny v rámci používateľského rozhrania na uzamknutej ploche na ktorékoľvek miesto. Nepredpokladáme síce, že niečo podobné je reálne, nakoľko umiestnenie hodín je pevne dané už od roku 2007, ale Apple môže prekvapiť. Firma sa predsa snaží v posledných rokoch o čo možno najväčšiu individualizáciu používateľského rozhrania.

Medzi ďalšie vylepšenia iOS 18 by mohli patriť aj nové možnosti ovládania operačného systému a hlavne vznik viacerých dizajnových tém, ktoré by sa dali meniť podľa potrieb používateľa. Niečo takéto by ocenili najmä tí, ktorí si radi veci prispôsobujú.

Prečítajte si tiež  Tim Cook: Dostupnosť iPhonu 14 Pro sa už čoskoro zlepší. V Apple na tom tvrdo pracujeme

Jedna z najzaujímavejších funkcií v koncepte je jednoznačne „Split Screen“ a teda rozdelenie obrazovky na dve časti (vertikálne aj horizontálne) podobne, ako to dnes ponúka iPad v rámci operačného systému iPadOS.

Je síce jasné, že táto funkcia by nedávala veľký zmysel napríklad na 5,4″ iPhone 13 mini, no ak by ste si kúpili iPhone 15 Pro Max, mohla by byť naopak veľmi prínosná. Z jednej obrazovky by ste mohli kopírovať a prilepiť texty, obrázky, súbory či ďalší obsah, vďaka čomu by sa vám na iPhone pracovalo oveľa rýchlejšie a jednoduchšie. Žiaľ ani v tomto prípade nevieme celkom povedať, či je takéto vylepšenie reálne.

Naopak, s istotou môžeme potvrdiť, že už operačný systém iOS 18 poskytne minimálne európskym používateľom možnosť inštalácie aplikácií mimo App Store (tzv. sideloading). Nebude to, ale preto, že by si to Apple vyslovene prial. Firma však podľahla silnému tlaku zo strany Európskej únie a preto v tomto smere nemala absolútne na výber. Viac už uvidíte vo videu nižšie.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -