Zdá sa, že spoločnosti sa podarilo dobehnúť svoj prepad z predchádzajúcich mesiacov v rámci predajov v Číne. Podľa najnovších správ od Čínskej akadémie informácií a komunikácií (CAICT), ktorá je renomovanou výskumnou inštitúciou s tesnými väzbami na čínsku vládu, sa predaj iPhonov v Číne výrazne zvýšil.

V apríli 2024 sa predaj zahraničných značiek smartfónov, medzi ktoré patrí hlavne iPhone, zvýšil o 52 % v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka. Za ten čas sa počet predajných jednotiek zvýšil na 3,5 milióna, čo je solídny nárast v porovnaní s 2,3 miliónom v apríli 2023.

O iPhone je v Číne väčší záujem aj napriek lokálnej konkurencii

Apple zažíva v Číne rok plný výziev a zmiešaných výsledkov, ako to zdôraznila aj nedávna správa agentúry Reuters.

Počas prvých dvoch mesiacov roku 2024 došlo k poklesu predaja iPhonov o rekordných 37 %, avšak v marci sa situácia obrátila a predaj vzrástol o 12 %. Tento trend rastu predaja môže mať za následok zníženie ziskových marží pre Apple a iné spoločnosti. Súvisí s tým aj fakt, že v Číne došlo k výraznému zníženiu cien iPhonov.

Zariadenia predstavené minulý rok sú navyše lacnejšie už aj v našich končinách. Napríklad základný iPhone 15, ktorý sa štandardne predával za 949 € si po kliknutí na tento odkaz môžete kúpiť už za 704 €.

Rovnako sa oplatia aj prémiové modely. Zatiaľ čo iPhone 15 Pro štartoval v čase uvedenia na trh na čiastke 1 199 €, dnes je dostupný od 931 €. Vlajková loď iPhone 15 Pro Max zase začínala na hranici až 1 449 €, ale dnes ju kúpite už od 1 109 €.

iPhone 15 Pro Max
Zdroj: YouTube / The Tech Chap (snímka obrazovky)

Generálny riaditeľ spoločnosti Tim Cook vyjadril optimizmus ohľadom budúcnosti spoločnosti na čínskom trhu. Vo svojom poslednom vyhlásení o finančných výsledkoch zdôraznil, že napriek silnej konkurencii sa predaj iPhonov v Číne zvýšil.

Cook poznamenal, že tento scenár sa môže javiť ako prekvapujúci, no on má z čínskeho trhu dobrý pocit a zameriava sa na dlhodobý horizont.

V Číne dominujú hlavne modely iPhone 15 a iPhone 15 Pro Max. Čínsky trh prispieva každý štvrťrok 17 % až 20 % k celkovému predaju iPhonov spoločnosti Apple, pričom presné čísla sa líšia v závislosti od zdroja údajov.

Je teda jasné, že že východ znamená pre kalifornskú spoločnosť významný trh, na ktorom sa v blízkej budúcnosti bude chcieť ešte viac presadiť.

Prečítajte si tiež  iPhone 16 Pro vs. iPhone 15 Pro: Porovnanie rozmerov a dizajnu

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJReuters
Tomáš Varga
Redaktor a autor obsahu na svetapple.sk, no hlavne veľký fanúšik firmy Apple a jej ideológie. Okrem noviniek z jablkového sveta patrí medzi moje záujmy aj videoherná sféra, hudba a cestovanie.