Spoločnosť Apple nám už o niekoľko mesiacov predstaví úplne nový iPhone 16 Pro a veru, že sa máme na čo tešiť. Len včera sme vám priniesli porovnanie, v ktorom sa ocitol základný iPhone 16 vs. iPhone 15. Dnes sa pozrieme, ako sa medzigeneračne zmení menšie prevedenie prémiového „Pro“ modelu. O únik sa postaral Majin Bu na sociálnej sieti X.

Ako sme už písali viackrát, začiatkom roka unikli na internet CAD schémy nových zariadení priamo od Apple, z ktorých výrobcovia príslušenstva vyrábajú svoje kryty, temperované sklá či ďalšie príslušenstvo. V čínskych fabrikách už, ale začali produkovať aj veľmi presné makety iPhonu 16, ktoré vyzerajú, ako skutočný smartfón.

No a presne takáto maketa sa teraz v podobe iPhonu 16 Pro ukázala v plnej paráde. Na fotografiách nižšie si môžete pozrieť, o koľko bude tento model v porovnaní so súčasným iPhonom 15 Pro väčší.

iPhone 16 Pro vs iPhone 15 Pro
Zdroj: X / Majin Bu

Technologický gigant z Cupertina sa po rokoch rozhodol zmeniť uhlopriečku obrazovky, čo v praxi znamená, že zariadenie narastie zo súčasných 6,1″ na nových 6,3″.

Pôjde o citeľný rozdiel, ktorý ocenia najmä ľudia, ktorí chceli niečo medzi iPhonom 15 Pro a iPhonom 15 Pro Max.

iPhone 16 Pro vs iPhone 15 Pro
Zdroj: X / Majin Bu

Na druhej strane však môžu zostať sklamaní tí, ktorým 6,1″ uhlopriečka vyhovovala pre jej ideálnu kompaktnosť. Ak patríte medzi takýchto zákazníkov aj vy, odporúčame vám kúpiť si iPhone 15 Pro, ktorý je stále špičkovo vybavený a teraz sa dá získať za skvelú cenu. Namiesto pôvodných 1 199 € zaň po kliknutí na tento odkaz zaplatíte iba 931 €.

Späť však k téme. Novinka mierne narastie, no ako môžete vidieť na samotných fotografiách, o 0,2″ väčšia uhlopriečka nebude predstavovať žiadnu „katastrofu“. Stále pôjde o relatívne kompaktný model, ktorý sa bude dať ovládať aj jednou rukou.

Zaujímavé je, že zatiaľ čo pri základnom iPhone 16 a iPhone 16 Plus Apple prepracuje aj zadný kamerový systém, v prípade prémiových modelov takúto zmenu nechystá. Rozmiestnenie, ako aj dizajn zadných fotoaparátov by mali zostať viacmenej rovnaké, ako v uplynulých rokoch.

iPhone 16 Pro vs iPhone 15 Pro
Zdroj: X / Majin Bu
iPhone 16 Pro vs iPhone 15 Pro
Zdroj: X / Majin Bu

Dôležitým detailom je, ale tlačidlo Capture Button, ktoré sa bude nachádzať na bočnej strane zariadenia pod tlačidlom na uzamykanie.

Na makete je zvýraznené sivou farbou. Toto tlačidlo bude fungovať ako spúšť a vďaka reakciám na tlak s ním budete môcť zaostrovať podobne, ako s klasickým digitálnym fotoaparátom.

Capture Button bude navyše aj dotykový, čo znamená, že pohybom prsta z jednej strany na druhú budete môcť využiť zoom. Ten optický by sa mal v iPhone 16 Pro zlepšiť zo súčasných 3x až na 5x. Digitálny potom z 15x až na 25x.

Prečítajte si tiež  Návod: Takto v iPhone zmeníte živú Live Photo na statickú fotku

iPhone 16 Pro bude mať extrémne výkonný procesor 

Apple A18 Pro iphone 16
Zdroj: Apple (úprava redakcie)

iPhone 16 Pro dostane aj extrémne výkonný procesor A18 Pro. Vyrábaný bude vylepšeným 3 nm procesom podobne, ako čip M4, ktorý Apple použil v novom iPade Pro 2024. Aj preto sa predpokladá, že pôjde o ten najvýkonnejší smartfón na svete.

Nesmieme tiež zabudnúť na to, že nový čip spolu s ďalšími technológiami bude v iPhone 16 Pro slúžiť na spracovávanie AI úloh priamo na zariadení. V neposlednom rade stojí za zmienku aj fakt, že Apple chce v tomto smere vylepšiť aj akumulátory.

iPhone 16 Pro bude mať lepšiu výdrž batérie 

iPhone 16 Pro batéria
Zdroj: YouTube / #ios beta news (snímka obrazovky), Twitter / Kosutami (úprava redakcie)

V nových smartfónoch plánuje použiť batérie s vyššou kapacitou, ktoré však nebudú fyzicky väčšie, ale len hustejšie. Vďaka tomu môže výdrž batérie prekonať aktuálne modely. iPhone 16 / 16 Pro príde na trh v približne v polovici septembra 2024.

Ešte predtým nás, ale čaká výročná konferencia WWDC 2024, na ktorej nám spoločnosť Apple ukáže nový operačný systém iOS 18, ako aj ďalšie zaujímavé vychytávky. Už teraz sa na to veľmi tešíme.

Dajte nám vedieť do komentára na sociálnych sieťach, či sa už na iPhone 16 Pro tešíte a ak áno, či vám bude vyhovovať jeho nová veľkosť. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -