Apple sa prechodom na čipy vyrobené 3 nm technológiou zaslúžila o výrazný nárast výkonu a rýchlosti svojich zariadení. Gigant z Cupertina však už čoskoro prinesie ďalšie navýšenie. Spoločnosť TSMC, ktorá je hlavným dodávateľom spoločnosti Apple pracuje na vývoji pokročilých 2 nm čipov, ktoré majú byť použité v budúcoročných modeloch iPhone 17 Pro a Pro Max v roku 2025.

Napriek nedávnemu zemetraseniu na Taiwane, ktoré spôsobilo straty materiálu a poškodenie zariadení, sa očakáva, že výrobný plán nebude výrazne ovplyvnený. Poistenie by malo pokryť škody spôsobené zemetrasením. To znamená, že dodávateľský reťazec by mal byť schopný včasných dodávok.

Čipy pre iPhone 17 dorazia na čas aj napriek komplikáciám

TSMC tiež investuje do výstavby nového 2 nm závodu v Arizone, čo je súčasťou snahy diverzifikovať svoju výrobu a znížiť riziko prírodných katastrof.

Napriek tomu, že americká vláda poskytla dotácie vo výške 6,6 miliardy dolárov, celkové náklady na všetky tri plánované závody by mohli presiahnuť čiastku až 65 miliárd dolárov. TSMC sa snaží získať financovanie aj pre ďalšie moderné závody v Nemecku a Japonsku.

iPhone 16 Pro
Zdroj: YouTube / Technizo Concept (úprava redakcie)

Napriek týmto výzvam, zdroje z výrobného odvetvia sú optimistické ohľadom schopnosti TSMC dodržať svoje výrobné plány. Spoločnosť má dobrú povesť v dodržiavaní časových plánov, na rozdiel od konkurencie.

TSMC už navyše pracuje aj na 1,4 nm čipoch, ktoré ponúknu ešte viac výkonu. Tých sa však dočkáme až o niečo neskôr. Skúšobná výroba 1,4 nm a 2 nm čipov by sa mala začať v druhej polovici roka 2024 a s hromadnou výrobou naplánovanou na tretí štvrťrok 2025.

Ak sa tento plán podarí dodržať, zabezpečí to včasnú dostupnosť čipov pre všetky modely z radu iPhone 17.

Prečítajte si tiež  iPhone 17 odolá aj kľúčom vo vrecku. Vďaka novej technológii už nebudete potrebovať ochranné fólie

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -