Od nových iPadov Pro nás delí už len niekoľko dní. Spoločnosť Apple predstaví nové verzie prémiových tabletov počas Apple eventu s názvom Let Loose, ktorý sa bude konať 7. mája. Napriek tomu, že na podujatí uvidíme hneď niekoľko produktov, najväčšiu pozornosť si dozaista vyslúžia očakávané iPady Pro.

Minulý rok sme nevideli žiadny nový prídavok do kategórie iPadov a preto nám to chce Apple vynahradiť vo veľkom štýle. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad najneočakávanejších zmien a noviniek, ktoré sa predstavia v novej generácii profesionálnych tabletov od kalifornskej spoločnosti.

5. Nové OLED obrazovky

Prvou a najvýraznejšou zmenou, ktorú sme spomínali už vyššie, bude prechod z LCD a mini-LED displejov k OLED technológii. Tento krok umožní iPadu Pro dosiahnuť lepšiu kvalitu obrazu, vyšší kontrast a intenzívnejšie čierne tóny.

Toto vylepšenie bude umožnené vďaka tomu, že pixely v OLED displeji sú schopné produkovať svetlo nezávisle a vypínajú sa pre dosiahnutie skutočnej čiernej farby. Bude to prvýkrát, čo Apple použije OLED technológiu mimo iPhonu a Apple Watch.

iPad Pro s OLED displejom
Zdroj: Bing AI, Unsplash / Roberto Nickson (úprava redakcie)

4. Úplne nový čip Apple Silicon M4, alebo výkonný procesor M3

Podľa najnovších informácií sa zdá, že by Apple mohol prekvapiť s nasadením čipu M4 už v nadchádzajúcom iPade Pro. Namiesto očakávaného čipu M3 by sme sa dočkali úplne nového procesora, ktorý sa zatiaľ neobjavil v žiadnom inom Apple zariadení.

Tento krok by mohol znamenať zvýraznenie výkonu v oblasti umelej inteligencie pre nové zariadenie, ktoré by sa mohlo stať vlajkovou loďou výrobcu v tejto sfére.

Zatiaľ nie sú známe konkrétne detaily o tom, ako by iPadOS mohol využiť zvýšený výkon čipu M4. Apple však dlhodobo pracuje na implementácii AI prvkov, ktoré plánuje odhaliť už počas konferencie WWDC 2024. Príchod čipu Apple Silicon M4 by tak mal poslúžiť ako prípravná pôda pre generatívnu umelú inteligenciu.

Čip Apple Silicon M4
Zdroj: MacRumors

Nakoľko je ale dlhé mesiace nový iPad Pro spájaný najmä s čipom M3, treba počítať skôr s tým, že Apple použije tento procesor. M4-ka by mohla byť len takým príjemným bonusom.

3. Nový dizajn a tenšie rámčeky okolo displeja

Nové modely iPadu Pro budú vďaka použitiu OLED displejov výrazne tenšie. Na internete sa pred niekoľkými týždňami objavili uniknuté CAD obrázky, ktoré vrhli na veľkosti tabletov viac svetla.

Nový displej bude mať menšie rozmery, čo sa pretaví aj na celkovom dizajne. Nákresy ukazujú, ako bude vyzerať konštrukcia pripravovaných 11″ a 13″ modelov. Väčší model iPadu Pro s 13″ obrazovkou bude o viac ako 1 mm tenší, čo sa síce nezdá ako veľká zmena, no pri zariadení, akým je iPad bude určite citeľná.

CAD nákresy iPad Pro 2024
Zdroj: MacRumors

2. Aktualizovaná klávesnica Magic Keyboard

Ďalšou novinkou bude aktualizovaná klávesnica Magic Keyboard, ktorá prinesie robustnejší hliníkový dizajn, vďaka čomu ponúkne lepší pocit písania na štýl notebooku. Táto zmena by mala zvýšiť funkčnosť iPadu Pro, ako zariadenia pre produktivitu.

Spoločnosť Apple sa dlhodobo snaží o zblíženie produktovej rady iPadov a počítačov Mac, čo je vidieť aj na príslušných operačných systémoch. Uvedenie novej klávesnice by k tomuto trendu malo výrazne dopomôcť.

iPad Pro s klávesnickou Magic Keyboard
Zdroj: MacRumors

1. Nová generácia ceruzky Apple Pencil

Podľa Marka Gurmana z agentúry Bloomberg prinesie nová generácia Apple Pencil novinku, o ktorej sa hovorilo už niekoľko mesiacov. Ceruzka dostane hmatovú spätnú väzbu, čo by malo zvýšiť realistickosť pri jej používaní.

Nadchádzajúca Apple Pencil by tiež mala priniesť nové gestá pre lepšiu interaktivitu, vrátane gesta pre stlačenie. Táto novinka by mala umožniť vyvolanie kontextových ponúk a rýchlejšie pridávanie grafických prvkov do dokumentov.

V hre je dokonca aj podpora pre systém visionOS, vďaka ktorej bude zariadenie v budúcnosti kompatibilné s náhlavnou súpravou Apple Vision Pro. Novinkou by mali byť aj špeciálne hroty, ktoré budú prichytené magnetickým systémom.

Apple Pencil pre iPad
Zdroj: Unsplash / Daniel Korpai (úprava redakcie)

Vyzerá to tak, že iPad Pro sa dočká najväčšej aktualizácie za posledné roky. Okrem hardvérových zmien sa spoločnosť Apple pomaly ale isto pripravuje aj na uvedenie novej systémovej aktualizácie iPadOS 18, ktorá odhalí ešte viac vylepšení.

Viac sa dozvieme už počas špeciálneho podujatia, ktoré sa bude konať 7. mája. Ak vás zaujímajú informácie týkajúce sa tohto eventu, nenechajte si ujsť náš článok, v ktorom sme sa mu bližšie venovali.

Prečítajte si tiež  iPadOS 18 kompatibilita: Aktualizácia bude podporovať tieto iPady

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -