Nová vlajková loď spoločnosti Apple iPhonu 15 Pro Max zaviedla novinky, akými nedisponujú žiadne iné smartfóny na svete. Nový systém objektívov, ktorý odomyká schopnosť 5x optického zoomu pre fotoaparát však na trhu bojuje so značnou konkurenciou.

V rozhovore pre francúzsky web Numerama sa Jon McCormack, viceprezident spoločnosti Apple zodpovedný za softvérové inžinierstvo fotoaparátov vyjadril ku otázke, prečo iPhone 15 Pro Max ponúka „iba“ 5-násobné optické priblíženie. K tejto téme má čo povedať konkurenčný Samsung, ktorého Galaxy S23 Ultra disponuje až 10-násobným zoomom.

Podľa McCormacka je hlavným dôvodom to, že objektív iPhonu je možné oveľa lepšie stabilizovať v porovnaní s objektívom s 10-násobným priblížením. Z jeho slov vyplýva, že iPhone síce mohol dostať aj väčší optický zoom, no tento upgrade by sa značne podpísal na stabilizácii pri fotení alebo natáčaní videa. A ako iste viete, Apple je v tejto oblasti špičkou.

Optické priblíženie nie je všetko 

Devízou iPhonu v porovnaní s konkurentom z Južnej Kórei však nemá byť len stabilizácia. Objektív iPhonu 15 Pro Max má naviac clonu ƒ/2,8 pri 5-násobnom priblížení, čo zaručuje vynikajúcu kontrolu svetla. Naopak, 10x objektív v prípade Galaxy S23 Ultra má clonu ƒ/4,9.

Nižšia clona znamená, že do snímača fotoaparátu preniká viac svetla, čo je obzvlášť užitočné pri fotografovaní v noci alebo v zhoršených svetelných podmienkach. Samsung tu bude ťahať za kratší koniec.

iPhone 15 Pro
Zdroj: Apple

iPhone 15 Pro Max je jediný model iPhonu s 5-násobným optickým zoomom. Práve vďaka tejto vychytávke je smartfón prvou voľbou pre nadšencov fotografie a prakticky najžiadanejším modelom z nového radu.

Menší iPhone 15 Pro má iba 3-násobný optický zoom, no v budúcej generácii by sa mal dočkať rovnakého upgradu, aký má dnes iPhone 15 Pro Max.

Ak vás zaujímajú informácie týkajúce sa nových smartfónov z dielne Apple, určite si nenechajte ujsť naše články, v ktorých sme zhrnuli všetky zásadné novinky modelového radu iPhone 15.

Prečítajte si tiež  iPhone 15 Pro zažíva prvý hate: Toto spoločnosti Apple vôbec nevyšlo

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -