V poslednej dobe sa objavuje čoraz viac správ o novej generácii iPhonu SE, ktorý by mal byť predstavený niekedy v budúcom roku. Spolu s novým modelom konečne dorazí aj očakávaný redizajn, po ktorom volajú používatelia už celé roky.

Nebudú chýbať ani nové funkcie a vychytávky, ktoré poznáme zo súčasných verzií iPhonov. To všetko sa však postará aj o navýšenie cenovky. Jedným z hlavných predajných argumentov modelu SE bola vždy jeho nižšia  cena. Zdá sa, že pripravovaný iPhone SE 4 už nebude tak cenovo dostupný, ako sme boli zvyknutý v minulých generáciách.

Podľa leakera známeho ako @Revegnus1 by mal byť iPhone SE po uvedení jeho budúcoročnej generácie na trh približne o 10 % drahší.

Cenovka iPhonu SE bude vyššia, no stále férová

Hoci by si iPhone SE 4 mal aj naďalej udržať status najlacnejšieho jablkového smartfónu, jeho cenovka by mala narásť o približne 40 až 50 dolárov. Je tu ale aj dobrá správa.

Úniky z dodávateľského reťazca totiž naznačujú, že Apple chce udržať cenu nového iPhonu SE pod hranicou 500 dolárov. Na Slovensku by to európskej cenovej politiky výrobcu mohlo predstavovať čiastku cca 600 €.

Zdroj: YouTube / ZONEofTECH (úprava redakcie)

Zvyšovanie cien v prípade Apple produktov nie je žiadnym prekvapením. Takmer každoročne sa stretávame s vyššími cenovkami, na ktoré má vplyv nie len ekonomická situácia, ale aj inflácia či rastúca cena za nákup a výrobu komponentov.

Keďže iPhone SE bude využívať prevažne existujúce diely, ktoré poznáme zo starších generácií iPhonov, Apple na ňom výrazne ušetrí. Stále však pôjde o drahšie komponenty, než výrobca používal pri iPhone SE 3.

Čo prinesie iPhone SE 4. generácie? 

Najväčšou do oka bijúcou zmenou bude dizajn. iPhone SE 4 preberie vizuál pripomínajúci iPhone 13 z prednej aj zadnej strany, avšak výnimku bude tvoriť fotoaparát.

V kamerovom systéme sa nebudú nachádzať dva objektívy, ale iba jeden. V tomto smere sa bude podobať skôr na iPhone SE 3, alebo iPhone XR.

Očakáva sa, že iPhone SE 4 bude vybavený čipom A16 Bionic, ktorý je v súčasnosti v iPhone 15 a iPhone 15 Plus, čo zaručí solídny výkon. Netreba však zabúdať, že tento čip bol po prvýkrát predstavený v roku 2022 v iPhone 14 Pro.

iPhone SE 4
Zdroj: YouTube / EvolutionofTech E T (úprava redakcie)

Ďalšou zaujímavou inováciou bude zahrnutie odomykania cez Face ID, nový konektor USB-C a podpora MagSafe nabíjania, čím sa iPhone SE 4 vyrovná ostatným moderným prevedeniam.

Hoci si zariadenie zachová jednoduché nastavenie fotoaparátu a len jeden objektív s rozlíšením (pravdepodobne) 12 Mpx, má obsahovať aj pokročilé funkcie fotografovania s prítomnosťou umelej inteligencie. O túto vychytávku by sa mal postarať nadchádzajúci systém iOS 18, ktorý Apple predstaví už počas konferencie WWDC 2024.

Ak čakáte na nový iPhone SE 4 ešte v tomto roku, musíme vás sklamať. Apple predstaví nové iPhony už na jeseň, no nové „SE-čko“ medzi nimi nebude. Gigant z Cupertina ho uvedie najskôr v prvom štvrťroku 2025.

Na druhú stranu modelový rad iPhone 16 je tu čo nevidieť, preto si nenechajte ujsť náš článok, v ktorom sme podrobne zhrnuli všetky podstatné informácie o nadchádzajúcich jablkových smartfónoch.

A čerešnička na záver, ak by ste chceli iPhone SE 3. generácie, namiesto 529 € ho teraz môžete kúpiť po kliknutí na tento odkaz len za 405 €. Jeho nákup dáva stále zmysel.

Prečítajte si tiež  iPhone SE 4 bude malý, ale zásadný skok smerom vpred

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -