Či už vlastníte iPhone, iPad, Mac alebo AirPods, po mesiacoch alebo rokoch používania sa stretnete so zanášaním otvorov. Je to úplne normálne. Pokiaľ však máte vo svojich reproduktoroch, mikrofóne alebo slúchadlách množstvo špiny, automaticky nefungujú správne.

No a presne preto sme si pre vás pripravili článok, v ktorom vám poradíme, ako ich vyčistiť. Spôsobov je dokopy päť, pričom vy si musíte zvoliť ten, ktorý vám najviac vyhovuje. Poďme na to.

5. Inteligentná plastelína 

Obľúbená detská hračka so zaujímavými fyzikálnymi vlastnosťami dokáže byť vhodná aj vo chvíli, keď potrebujete vyčistiť otvory na svojom iPhone. Flexibilný materiál je dostatočne lepivý na to, aby zachytil nečistoty, no zároveň nie je taký lepivý, aby sa zasekol vo vnútri mriežky reproduktora alebo mikrofónu.

Jednoducho vezmite kúsok inteligentnej plastelíny, zľahka a opatrne ju zatlačte do mriežky či otvoru a následne vyberte. Ešte raz zdôrazňujeme slovíčka „zľahka“ a „opatrne„. Myslíte na to, že sa vám materiál nemôže za žiadnych okolností zaseknúť vo vnútri.

4. Špáradlo

Klasika, ktorá nikdy neomrzí. Špáradlo je univerzálna pomôcka, ktorá vám pomôže aj pri iPhone. Stačí s ním jemne zájsť do otvoru pre mikrofón alebo reproduktor a vypáčiť všetok bordel smerom von. Ideálne je používať klasické drevené špáradlo, no dajú sa nájsť aj iné predmety vyrobené z kovu (napríklad ihla, zicherka a podobne). Práca s nimi je v princípe rovnaká.

Vždy však dávajte pozor, aby ste neprepichli alebo nepoškodili sieťku reproduktora či mikrofónu. V takomto prípade ich na trvalo poškodíte a to veru nechcete. Pokiaľ si nie ste isí, obráťte sa radšej na servis či iný z uvedených spôsobov.

3. Zubná kefka

Napadlo by vás, aká môže byť obyčajná zubná kefka užitočná? Najlacnejšie kúsky kúpite v obchode za pár eur a dokážete s nimi bez poškodenia vyčistiť prakticky čokoľvek.

Všetko čo musíte urobiť je len niekoľko jemných pohybov smerom tam a späť. Špina sa tak premení na prach a ten z priestoru pre reproduktor vytlačíte alebo vyklopíte von. Trvá to sotva niekoľko sekúnd a efekt je vynikajúci. Nikdy ale príliš netlačte…

2. Stlačený vzduch

Konzervovaný vzduch je funkčný pri odstraňovaní akýchkoľvek nečistôt zo štrbín a iných otvorov. S jeho použitím sa stretnete napríklad aj v servisoch. Vždy však treba myslieť na to, že tlak ktorý tento výrobok vytvára je veľmi silný a tak dokáže poškodiť mriežky či tesnenia aj bez kontaktu.

Prečítajte si tiež  Dámy a páni, toto je ten najvýkonnejší a najdrahší MacBook všetkých čias!

Ak to teda chcete vyskúšať, so vzduchom narábajte s rešpektom. Nikdy s ním nemierte priamo na mikrofón, reproduktor či slúchadlo ale skúste fúkať pod určitým uhlom. V takomto prípade máte aj väčšiu šancu, že sa nečistoty uvoľnia a vzduch ich nezatlačí hlbšie do otvorov a mriežok.

1. 3M Montážna páska 

iPhone a špinavé sluchátko

Ak máte doma 3M montážnu pásku s hrúbkou 1 mm, pravdepodobne ste vyhrali (fungovať však môže aj iná lepiaca páska). Tú stačí nalepiť na zašpinené miesto, poriadne pritlačiť a následne strhnúť aj so všetkým bordelom, ktorý sa nachádzal v mriežkach reproduktoru či mikrofónu z vnútornej strany.

Tento trik používame aj my v redakcii a môžeme potvrdiť, že je veľmi spoľahlivý. Platí to však stále pravidlo, že pri práci musíte byť maximálne opatrní. Pri neopatrnom zaobchádzaní môžete poškodiť citlivú sieťku. No a to určite nechcete.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -