Apple je druhá najhodnotnejšia spoločnosť na svete. Čo sa ale týka technologického priemyslu, tu si stále drží prvé miesto. Pred pár dňami organizovala v Steve Jobs Theatre stretnutie s akcionármi. Reakcia nenechala na seba dlho čakať a Applu sa na trhu zatriasla pôda pod nohami. Teraz je ale našťastie všetko v norme.

Akcie Apple zaznamenali výrazne výkyvy.

Začiatkom roka spoločnosť zaznamenala fantastické čísla. Akcie AAPL vyleteli do rekordných výšin a mali veľmi dobré vyhliadky do budúcnosti. Teraz je však celý plán na rok 2020 ohrozený kvôli koronavírusu, ktorý zasahuje do predaja.

Pandémia známa aj pod označením COVID-19 zapríčinila to, že spoločnosti padla hodnota každej jednej akcie za 9 dní o celých 50$. Nakoľko majú hodnotu na úrovni 300$ za kus, nie je to vôbec málo. Celý prepad sa odohral v druhej polovici februára. Kým 19.2.2020 bola hodnota jednej akcie na úrovni 323,62$, 28. februára to bolo už len 273,36$ za kus.

Ako sme však uviedli, tento pomerne výrazný výkyv trval iba chvíľu a hodnota začala následne rásť. Od 28. februára do 4. marca stúpla o celých 29$. Hoci je teda spoločnosť stále v červených číslach, cena jednej akcie je dnes 302,74$ a zaznamenáva pri tom trend rastu.

Akcie Apple zaznamenali výrazne výkyvy.
Akcie Apple zaznamenali výrazne výkyvy.

Ak to dáme celé dokopy, tohtoročné maximum bolo vyše 325$ za akciu. Netreba pri tom ale zabúdať, že už koncom marca príde Keynote, na ktorej sa dočkáme zariadení ako iPhone SE 2 (iPhone 9), iPad Pro 2020 alebo nových MacBookov s lepšou klávesnicou. Ak bude vyrobené dostatočné množstvo kusov, očakávame obrovský záujem, čo poteší investorov.

Čo sa týka nového iPhonu, ktorého cena by sa mala pohybovať na úrovni 399$ (v Európe cca. 489€), tak tu Apple ráta s predajom do konca prvej polovice 2020 na úrovni okolo 20 miliónov kusov. Karty môže v tomto prípade zamiešať jedine koronavírus, ktorý zapríčiní to, že nebude dostatočné množstvo zariadení na trhu. Ako sme už ale viackrát avizovali, určite nezapríčiní to, že by ho Apple nepredstavilo. Práve včera mal vstúpiť do poslednej výrobnej fázy.

iPhone SE 2 (iPhone 9) takto bdue vyzerať
Akcie Apple zaznamenali výrazne výkyvy.
Prečítajte si tiež  iPhone 16 sa predstaví v týchto nových farebných prevedeniach
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.