Odjakživa tu máme rivalitu medzi zariadeniami s operačným systémom iOS a Android. Na svete sú dve strany používateľov a každá z nich je presvedčená o tom, že práve operačný systém, ktorý sami používajú, je ten najlepší. Už dlhé roky panuje názor, že iOS je popredu pre svoje jednoduché a intuitívne ovládanie, zatiaľ čo Android sa dá lepšie prispôsobovať.

Je to ale pravda? S odpoveďou prišiel portál Huawecentral, ktorý informoval o zaujímavom výskume spoločnosti Greensmartphones. Odborníci sa konkrétne zamerali na súbor najbežnejších dopytov týkajúcich sa systémov, ktoré používatelia vyhľadávali cez Google v USA v priebehu minulého roka. Išlo napríklad o základné otázky typu „ako nahrávať obrazovku?„, „ako zdieľať polohu?“ či „ako urobiť snímku obrazovky?„.

Následne analyzovali, ako často sa tieto dopyty vyskytujú vo vyhľadávaní a či majú klesajúci / rastúci trend. Na základe toho dospeli k názoru, že pokiaľ sa počet vyhľadávaní niektorej z otázok znižuje, dá sa z toho vyvodiť záver, že konkrétny operačný systém je intuitívnejší.

Naopak, ak je počet vyhľadávaní otázky dlhodobo na jednotnej úrovní, prípadne rastie, systém je považovaný menej intuitívny. No a aký bol výsledok? Až 10 z 12 disciplín vyhral operačný systém Android. Totálne tak zničil iOS od Apple.

Čísla hovoria za všetko 

V reči čísel to znamená, že približne 226 tisíc vyhľadávaní mesačne, ktoré uskutočnia používatelia na to, aby zistili, ako ovládať Android, je v praxi až o 58,41 % nižší, než 358 000 vyhľadávaní, ktoré uskutočnia majitelia iPhonov v snahe zistiť, ako ovládať iOS.

Spoločnosť Greensmartphones sa zameriava na priemerný objem vyhľadávania za uplynulých 12 mesiacov, pričom využíva aj rôzne formáty kľúčových slov. Vždy sú však rovnaké pre iOS aj Android.

Aby sme to lepšie vysvetlili, v rámci metodiky sa zohľadňovala skutočnosť, že používatelia systému Android môžu namiesto slova „Android“ hľadať pomoc pre konkrétny typ zariadenia (napr. „ako urobiť snímku obrazovky na telefónoch Samsung?“ alebo „ako urobiť snímku obrazovky na Google Pixel?“), ktoré vlastnia. Výskumníci preto manuálne zbierali tieto údaje, aby ich zohľadnili vo výsledkoch.

Čo z toho vyplýva? 

V prvom rade treba zdôrazniť, že ide len o prípadovú štúdiu, ktorá bola vykonaná veľmi špecifickým spôsobom. Za týmto účelom by sa z nášho pohľadu hodil skôr rozsiahly kvalitatívny výskum a následne by mohol byť doplnený aj kvantitatívnou zložkou (klasickým dotazníkom).

To, že Android vyšiel vo výsledkoch až o 58 % intuitívnejší ako iOS je na jednej strane veľký varovný prst pre spoločnosť Apple. Na druhej strane môže mať väčšina používateľov z vlastnej skúsenosti na danú tému úplne iný názor.

Prečítajte si tiež  Applu uniklo nastavenie potláčanie hluku pre AirPods 3 v iOS 13.2 beta 2.
Loopi Eco Case
Reklama

A taktiež nemôžeme zabudnúť, že v minulom roku prechádzalo z Androidu na iOS čoraz väčšie množstvo používateľov, čomu sme sa venovali tu.

Je preto jasné, že niektoré základné funkcie nevedia ovládať, keď prejdú na nový operačný systém a preto ich hľadajú rovno cez Google.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom myslíte vy.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.