September bol síce vďaka novým iPhonom veľmi rušný, v skutočnosti nebol posledným takýmto mesiacom. Podobne na tom bude aj október. Apple sa chystá predstaviť niekoľko kľúčových produktov a potom veľké množstvo tých “vedľajších”. V tomto článku sa dočítate všetko čo potrebujete vedieť o tom, čo od Applu očakávame v októbri.

Čo od Applu očakávame v októbri?

Aj keď Apple ešte oficiálne neoznámilo, že sa tento rok bude konať októbrová udalosť, existuje na to veľa predpokladov. Minulý rok firma usporiadala “special event” v New Yorku aby predstavila nový iPad Pro a tiež vylepšený Mac. Dohady hovoria o tom, že tento rok sa dočkáme rovnakého druhu udalosti.

My sme sa vám preto rozhodli priniesť rozsiahly článok o tom, čo od októbra skutočne očakávame a dopredu vám hovoríme, nie je toho málo. Môže to byť “extrémne plodný” mesiac pre fanúšikov značky.

16-palcový MacBook Pro

16 MacBook Pro príde koncom roka. Cena začínať bude nad 2999$! - svetapple.sk

Začneme hneď z ostra. Veľmi pravdepodobným produktom je nový MacBook. Už dnes sa naň používatelia vo veľkom tešia. Malo by sa konkrétne jednať o 16″ model s extrémnym výkonom. Doposiaľ sme o ňom počuli dosť informácii. Predpokladané predstavenie bolo už dávnejšie stanovené na október 2019. Cenovka by mohla štartovať na hranici 3000$!

O tomto produkte sa hovorí, že bude mať rovnakú fyzickú veľkosť ako súčasný, 15″ MacBook Pro. Na rozdiel od tohto porčítača sa ale okolo displeja nebudú vyskytovať skoro žiadne rámčeky. Vďaka tomu bude môcť byť zobrazovací panel o čosi väčší. Dnes už dokonca poznáme aj prvé správy z dodávateľských reťazcov. Tie hovoria o rozlíšení 3072 × 1920. To by bolo vážne super. Hovoríme však o profesionálnom zariadení, z ktorého nebude mať bežný používateľ možnosť vyžmýkať celý potenciál.

MacBook Pro 16,1 s displejom na celej prednej strane. Takto bude vyzerať. - svetapple.sk
MacBook Pro 16,1 s displejom na celej prednej strane. Takto bude vyzerať. – svetapple.sk

Zaujímavou informáciou je tiež fakt, že toto zariadenie by sa malo vrátiť ku klasickej “nožnicovej” klávesnici. Tú Apple pomaly prestal používať s príchodom MacBooku 12″, kde predstavil priestorovo menej náročnú verziu. Časom sa ale asi ukazuje, že toto riešenie nie je vhodné pre profi zariadenia. Taktiež vraj nie je úplne spoľahlivá. Takúto informáciu navyše zdieľal sám Ming-Chi Kuo, takže je veľmi dôveryhodná.

Pokiaľ ide o výkon zariadenia, správy z dodávateľského reťazca ponúkajú zaujímavé informácie. Novinka by mala obsahovať procesory Intel Coffee Lake-H 9. generácie. Jedná sa prakticky o totožný hardvér ako ten, ktorý nájdeme aj v súčasnej generácii MacBooku Pro 15″. V kuloároch sa tiež šepká, že 16″ model bude nahradený práve za tento počítač. Iné informácie ale hovoria, že by mal byť v postupnosti Applu umiestnený ešte o čosi vyššie.

Mac Pro

Mac Pro bude stáť vyše 50 000$ v špičkovej konfigurácii. - svetapple.sk

Pokiaľ nás pamäť neklame, spoločnosť Apple predstavila Mac Pro ešte v júni na WWDC19. Po jeho boku sa tiež predstavil aj fenomenálny XDR displej a dnes asi najznámejší stojan na svete. Na svete sú už aj prví záujemcovia. Kedy sa ho al konečne dočkajú? Webov stránky spoločnosti Apple hovoria o tohtoročnej jeseni. Ďalšie podrobnosti ale nepoznáme…

Nový Mac Pro samozrejme znovu predstavený nebude. Už dnes vieme, že má úplne nový dizajn a extrémne množstvo výkonu vo svojom vnútri. Svoju pozornosť si zaslúži aj spomínaný displej. Ten má pravdepodobne najhodnovernejšie zobrazenie na svete a je to opäť nový vstup Applu na trh s monitormi. To prečo ho tu ale spomíname je dodnes neznámi dátum vydania. Všetko nasvedčuje tomu, že jeho veľkolepý nástup na trh bude sprevádzať práve táto udalosť, na ktorej sa dozvieme podrobnosti.

Ešte nejaké aktualizácie pre Mac?

Okrem spomínaného MacBooku Pro 16″ a nového Macu Pro je teoreticky možné, že sa tento mesiac dočkáme ešte nejakých vylepšení z portfólia počítačov. Kým notebooky sú k dnešnému dňu pomerne čerstvé, spomeňme si na Mac mini.

Tomu bola minulý rok venovaná dosť veľká pozornosť a získal masívnu modernizáciu. Neočakávame síce veľkú zmenu ale drobné vylepšenie by mohlo prísť aj tento rok. Tak isto by sa mohlo týkať aj stolných počítačov. iMac či iMac Pro prídu pravdepodobne s vylepšenými výkonnostnými verziami. Neočakávame ale výrazné zmeny v dizajne (aj keď jeden nikdy nevie…)

Tešiť sa môžeme na nový iPad Pro.

Čo od Applu očakávame v októbri? Nové iPady Pro, MacBook Pro 16, prívesok Tag a ešte veľmi veľa ďalšieho... - svetapple.sk
Čo od Applu očakávame v októbri? Nové iPady Pro, MacBook Pro 16, prívesok Tag a ešte veľmi veľa ďalšieho… – svetapple.sk

Keďže Apple len pred pár dňami oficiálne vypustilo iPadOS a 10. septembra predstavilo nový “obyčajný” iPad, očakávame, že s touto produktovou radou tento rok ešte neskončilo. Minulý rok prišiel iPad Pro s veľkou modernizáciou. Nový dizajn, extrémny výkon a nová Apple Pencil oživili toto zaradenie a my sami ho dnes považujeme za “dizajnový vrchol” toho, čo nám Apple vo svojom portfóliu ponúka.

Tento rok by sme sa ale samozrejme mali dočkať nástupcu. V kuloároch sa potom šepká, že tento nástupca môže mať rovnako tri šošovky fotoaparátu na zadnej strane, ako iPhone 11 Pro. Ak si neviete predstaviť, na čo by to bolo dobré, prečítajte si tento článok.

iPad Pro 2019 dostane 3 šošovky fotoaparátu tak ako iPhone 11 Pro. Bude to geniálne zariadenie. - svetapple.sk
iPad Pro 2019 dostane 3 šošovky fotoaparátu tak ako iPhone 11 Pro. – svetapple.sk

Samozrejmosťou by malo byť okrem tohto prvku aj vylepšenie výkonu. V súčasnej dobe nájdeme pod kapotou iPadu Pro čip Apple A12X Bionic. V nových iPhonoch sa už ale nachádza procesor s onačením Apple A13 Bionic. Je to najvýkonnejší procesor, aký sme kedy mohli vidieť v mobilnom zariadení. Hmm, dosť dobrý dôvod zakomponovať ho do “profi iPadu”. To by sme sa dokonca mohli dočkať ešte výkonnejšej verzie. Po vzore z minulého roka by mohol prísť čip Apple A13 Bionic X.

Prívesok Apple Tile

Nové sledovacie zariadenie Tile od Applu bude ultra-presné. Pomôže špeciálna technológia... - svetapple.sk
Nové sledovacie zariadenie Tile od Applu bude ultra-presné.- svetapple.sk

Ešte počas tohoto roka, nás magazín 9to5mac niekoľko krát oboznámil s tým, že Apple pracuje na úplne novom produkte. Má sa jednať o špeciálny sledovací prívesok. To znamená, že budete môcť pripojiť zariadenie a sledovať pohyb či polohu prakticky akejkoľvek veci. V reálnom svete hovoríme o peňaženke, batohu, kľúčoch či ďalších položkách, ktoré tak často hľadáme. Slúžiť by na to mala nová aplikácia Nájsť v iOS 13.

Takéto produkty už dokonca nájdeme na trhu aj dnes. Výrobok od Applu bude mať ale oproti nim nespočetné množstvo výhod. Tou asi najdôležitejšou bude priama integrácia v iOS. Podľa uniknutých informácii by sa mohla technológia “spriateliť” s rozšírenou realitou. Pomocou nej by sme mohli opäť objavovať “stratené predmety” pre používateľa jednoduchším spôsobom.

Tile by mohol navyše fungovať aj vrámci rozsiahlej používateľskej základne Applu. To znamená, že ak budete niečo hľadať a bude to mať v dosahu akýkoľvek iný iPhone, môže o tom odoslať dáta na server a vy tak budete poznať presnú polohu predmetu. Toto je dobré využiteľné napríklad pri krádeži. Tu si ale nie sme istý, či už prve Tile bude schopný takto fungovať…

iPhone 11 a iPhone 11 Pro obsahujú lokalizačný čip U1 Ultrawideband. Tento čip poháňa špeciálne vylepšený AirDrop v systéme iOS 13.1. Predpokladá sa ale, že jeho prítomnosť tu je aj na to aby mohol lepšie spolupracovať s Tilom. Vďaka tomu používatelia získajú extrémne presné údaje o polohe. Sú to údaje podstatne kvalitnejšie ako z klasického Bluetoothu.

Softvérové vylepšenia

iOS 13.2: Spoločnosť Apple nedávno vydávala nové verzie systému iOS 13 v zrýchlenom tempe. Ďalšou verziou, ktorá je už na ceste bude iOS 13.2 s novou technológiou fotoaparátov “Deep Fusion”. Momentálne ale nie je jasné či bude sprístupnená ako oficiálna či len ako beta verzia (podobne ako kedysi aj portrétny režim). Hovorí sa ale o tom, že by to malo byť už v októbri. Vzhľadom na to, že ešte v septembri sme tu mali iOS 13.1.2. nám príde tento krok ako logický.

macOS Catalina: Posledným hlavným vydaním OS od spoločnosti Apple v roku 2019 bude MacOS Catalina. Táto aktualizácia predstavuje niekoľko nových aplikácií, ako napríklad hudbu, podcasty a televíziu. Zároveň otvára dvere vývojárom pre nové aplikácie na Mac od tretích strán. Je možné, že systém MacOS Catalina by mohol by dostupný už v piatok, 4, októbra. 

HomePod: Jablková spoločnosť odložila niekoľko zásadných funkcii HomePodu až do neskoršieho obdobia jesene. Hovoríme napríklad o podpore viacerých používateľov či Handoff pre Apple Music. Uvidíme, či sa ich dočkáme už koncom októbra.

Októbrová udalosť toho môže priniesť ešte omnoho viac…

Apple TV 6. generácie môže prísť už o týždeň. Bude to prekvapenie?

Rozšírená realita AR: Operačný systém iOS 13 je plný dôkazov o tom, že spoločnosť Apple pokračuje vo vývoji prvkov rozšírenej reality. Stále ale nie je jasné, ako sa tieto novinky môžu prejaviť pre koncového používateľa. Je to ale určite dôležitá oblasť vývoja a Apple sa s ňou rád pochváli napríklad na následujúcej konferencii.

Aktualizovacia Apple TV: Apple TV získava úplne inú vážnosť po tom ako Apple predstavilo nové služby. Hovoríme samozrejme o Apple Arcade a Apple TV+. Sami sme už písali článok o tom, že Apple TV 6. generácie príde. September sme ale žiaľ netrafili… No a keď sa nad tým zamyslíme, bolo by logické, keby Aple vylepšil hardvér produktu tento mesiac. Predsa len Apple TV+ štartuje už 1. novembra. Bola by to možno taká “malá” podpora predaja. Ideálne potom rovno pod stromček.

Nové slúchadlá. Nehovoríme ale o AirPods. Hovoríme o veľkých profesionálnych slúchadlách: V poslednom období sa tiež hovorí o tom, že by Apple mohlo predstaviť úplne nové slúchadlá. Nemalo by ísť však o nástupcu AirPods. Malo by ísť o veľké slúchadlá. V podstate niečo na štýl Beats Solo alebo Studio. Pokiaľ by sa naplnil rok tento rok predstavenia, museli by byť predstavené už iba v októbri.

Môže to byť ešte veľmi napínavé.

Ako sme už uviedli vyššie, udalosť ešte nebola potvrdená. Stále to môže znamenať aj to, že sa vlastne nebude nič diať. To si ale nemyslíme. Môže to byť ale poriadne napínavé čakanie. Minulý rok sa akcia konala až 30. októbra. Ešte pár pekných dní či týždňov budeme teda napätí, či Apple rozošle pozvánky alebo nie. Podľa toho čo ste ale čítali vyššie by na to ale firma mohla mať dosť dobrý dôvod. Nemyslíte?

Čo od konferencie očakávate vy? Tešíte sa na ňu alebo vás produkty, ktoré by na nej mohli byť predstavené nijako neoslovujú? Svoj názor nám prosím vyjadrite v komentároch.

Čo od Applu očakávame v októbri? Nové iPady Pro, MacBook Pro 16, prívesok Tile a ešte veľmi veľa ďalšieho... - svetapple.sk
Čo od Applu očakávame v októbri? Nové iPady Pro, MacBook Pro 16, prívesok Tile a ešte veľmi veľa ďalšieho… – svetapple.sk
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here