Upravené zariadenia AirTag, ktoré sú označované ako „Silent AirTags“, majú odstránený vnútorný reproduktor, takže už nie sú schopné vydávať zvuk, ktorý by upozornil na ich prítomnosť napríklad vo vrecku kabáta úplne cudzej osoby.

Ako uvádza Macrumors, tiché AirTagy vyzerajú rovnako ako tie bežné a okrem malého otvoru vyrezaného pod batériou zariadenia slúžiaceho na odpojenie reproduktora na nich nie je možné spozorovať akúkoľvek rozdielnosť.

K prípadu sa vyjadrili aj predajcovia 

Obchodník na internetovej stránke Etsy, ktorý stojí za jedným z inzerátov na „Silent AirTag“ za 77,50 USD (cca 68 €) nedávno stiahol tento tovar z predaja a pre PCMag uviedol:

„Zámerom tejto úpravy bolo vyhovieť viacerým požiadavkám kupujúcich, ktorí sa zaujímali o môj upravený AirTag a mali ho záujem namontovať / použiť na svoje bicykle, domáce zvieratá a elektrické náradie. Tieto žiadosti ma viedli k tomu, že som ho uviedol ako produkt na Etsy – aj keď nezožal veľký úspech. Prevažná väčšina predajov uvedených na mojom profile na Etsy pochádza z predaja môjho upraveného AirTagu, ktorý je navrhnutý tak, aby sa zmestil do kabelky alebo peňaženky.“

Prečítajte si tiež  Recenzia: Kúpil som repasovaný iPhone XS Max so zárukou od tejto spoločnosti. Oplatilo sa?

Druhý predajca na aukčnej platforme eBay uviedol, že účelom tichého AirTagu je zabezpečiť, aby „nepípal, keď je mimo vás, napríklad ak ho necháte v aute alebo na bicykli alebo u člena rodiny“.

Silent AirTag tiež „znižuje pravdepodobnosť, že zlodej bude upozornený na jeho skrytú polohu“. V súčasnosti začne AirTag vydávať zvuk od 8 do 24 hodín po oddelení od majiteľa, aby dal o sebe vedieť.

Tichý AirTag môže byť zneužitý aj na nekalé účely 

Macrumors (snímka obrazovky

Hoci sa motívy tichých AirTagov zdajú byť nevinné, ich predaj znepokojil niektorých „ochráncov“ súkromia na internete. Eva Galperinová, riaditeľka kybernetickej bezpečnosti v nadácii Electronic Frontier Foundation, vyjadrila na Twitteri svoje obavy zo „sekundárneho trhu s upravenými AirTagmi bez reproduktoru pre tajný režim“ a poznamenala:

„Každý predmet, ktorý funguje na účely chytenia zlodeja týmto spôsobom, je zároveň dokonalým nástrojom na prenasledovanie. Preto ich spoločnosť Apple inzeruje ako nástroje na sledovanie stratených, a nie ukradnutých predmetov.“

Prečítajte si tiež  AirTag zachránil majiteľovi ukradnuté auto!

Zariadenia AirTag sa v posledných mesiacoch čoraz častejšie spájajú s trestnou činnosťou, vrátane krádeží vozidiel a prípadov prenasledovania.

Reproduktor je v AirTagu veľmi dôležitý 

Je síce pravda, že AirTagy automaticky upozorňujú používateľov iPhonu, ako aj používateľov Androidu s nainštalovanou aplikáciou Tracker Detect na svoju prítomnosť. Ak si to však človek nevšimne, reproduktor je v podstate jediným bezpečnostným prvkom, pomocou ktorého na seba dokáže toto zariadenie upozorniť.

Prečítajte si tiež  Do Severnej Kórey poslal AirTag - vďaka tomu odhalil, ako ho po celý čas zavádzala spoločnosť DHL

Uvidíme teda, akú budú mať AirTagy budúcnosť. Na jednej strane sú perfektným sluhom, no na strane druhej môžu byť v istých rukách veľmi nebezpečné. A verte, že takto to Apple s nimi nezamýšľalo.

Isté však je, že ľudia budú musieť byť vo všeobecnosti opatrnejší. Média zabúdajú, že podobných sledovacích príveskov je na trhu množstvo a zneužívať sa dajú ešte jednoduchšie než AirTagy!

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJMacRumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.